Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul'un temelini atacağız

Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul'un temelini atacağız

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Kanal İstanbul'a finansman meseleyi olmadığını ve ilk köprünün esasının Haziran ayında atılacağını söyledi.

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi'nde çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün esasını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile beraber haziranda atacağız. Öteki köprülerin de imalatlarına devam ediyoruz. 2021, Kanal İstanbul için ehemmiyetli bir sene olacak. Amacımız ihalelerimizi yapıp çalışmalara bütün gaz başlamak." dedi.

Konya-Karaman Yüksek Süratli Tren YHT Hattı'ndaki test sürüşünün ardından trende basın üyelerinin suallerini cevaplayan Karaismailoğlu, geçen sene 2019'un yüzde 50'sinden fazla yatırım yaptıklarını aktararak, açılışını asıllaştırdıkları projelerin ileri mühendislik gerektirdiğini söyledi.

Karaismailoğlu, tamamlama çabasında oldukları çalışmalara değinerek, "Bayram sonrası Kuzey Marmara Otobanı'nun son kesimi olan Hasdal-Habibler arasındaki 10 kmlik kesimi hizmete alacağız. Hasdal Kavşağı'ndan ufalayıp Sultangazi'nin altını 4, 5 km ile geçen tüneller var. Bu hem İstanbul'un en uzun tüneli hem de 4 şerit olarak dünyanın en geniş tüneli. Açılışı Cumhurbaşkanımız yapacak. Burası Hasdal-Mahmutbey Gişeler'de sıkışan trafiğin seçenek yolu olacak." diye konuştu.

Kuzey Marmara Otobanı veya öteki otobanların mümkün bir afet gidişatında kullanılması emeliyle yüksek kalite ve teknoloji kullanılarak yapıldığını belirten Karaismailoğlu, buraların zelzeleden etkilenmeyeceğinin altını çizdi.

"FİNANSMANLA ALAKALI RASTGELE BİR MESELE YOK"

Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi'nde çalışmaların devam ettiğine işaret ederek, şöyle devam etti:
"Kanal İstanbul rotasında 6 köprü var. Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün esasını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile beraber haziranda atacağız. Öteki köprülerin de imalatlarına devam ediyoruz. 2021, Kanal İstanbul için ehemmiyetli bir sene olacak. Amacımız, ihalelerimizi yapıp çalışmalara bütün gaz başlamak. Artık bunu bir an evvel yapmalıyız zira burası İstanbul'daki boğaz trafiğine seçenek bir su yolu projesi. İmar tasarıları ve askı süreçleri bitti. Allahın İzniyle önümüzdeki seneler, Kanal İstanbullu seneler olacak."

Bazı bankaların Kanal İstanbul Projesi'ni finanse etmek istemediğine müteveccih haberlerin söylentiden ibaret olduğuna dikkati sürükleyen Karaismailoğlu, "Dünyadaki finans kuruluşlarıyla görüşüyoruz. Finansmanla alakalı rastgele bir mesele yok. Hollanda, Belçika, Çin, Rusya hepsi ilgileniyor. Ancak biz, bu işi yerli müteahhit ve yüklenicilerle yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin kamu-özel iş birliği projelerini dünyada en doğru biçimde kullanan ülkelerden birisi olduğuna işaret eden Karaismailoğlu, "Kuzey Marmara Otobanı, 8 milyar dolarlık bir proje. Buranın senelik 2,5 milyar liralık bir tasarrufu var. Hem yolu kısaltıyorsunuz hem yakıttan tasarruf ediyorsunuz." dedi.
Karaismailoğlu, bu modelde sene içerisinde Çukurova Havalimanı, Aydın-Denizli Otobanı ve Başakşehir'den Hadımköy'e giden 45 kmlik bir yolun ihalelerini asıllaştırarak üretim imalatlarına başladıklarını dile getirdi.

"2020'DE 2 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE GARANTİ ÖDEMESİ YAPMIŞIZ. TAMAMIYLA PALAVRA"

Yap-işlet-devret modelinde en galibiyetli projelerden birinin İstanbul Havalimanı olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı:
"Daha 1 seneyi doldurmadan garanti edilen tam sayıları sağladık hatta yükleniciden fiyat almaya başladık. Yüklenici, devlete kira veriyor ve garantinin üzerine çıkınca yeniden devlete para ödüyor. Karşı kesim, yanlış bilgilerle yurttaşın kafasını karıştırmaya çalışıyor. Güya biz, 2020 senesinde 2 milyar liranın üzerinde garanti ödemesi yapmışız. Tamamıyla palavra. Bunu maksatlı yapıyorlar diye düşünüyorum. 2020'de 1 kuruş bile garantiye temel alınacak para ödemedik. Yeni tip koronavirüs salgınına karşın İstanbul Havalimanı, Avrupa'nın en çok yolcu taşıyan ve yolcu inen havalimanı seçildi."
Karaismailoğlu, yap-işlet-devret olarak gündemlerindeki projelerin hazırlıklarını yaptıklarını anlatarak, "Bunlar herkese sarih ihaleler. Çukurova Havalimanı'nda yatırımcı, 140 turun sonunda tanımlandı. Bir de orayı işletirken 300 milyon avro ortamında devlete para ödeyecek. Dezenformasyona kimse inanmasın." diye konuştu.


"2023'E KADAR ELİMİZDEKİ TRENLER BİZE YETİYOR"

Süratli tren projelerine de değinen Karaismailoğlu, "Gaziantep'deri süratli trene binen birisi, 2023'te Edirne'ye kadar gidebilecek." dedi.

Karaismailoğlu, yeni hatlar açıldıkça yeni tren gereksinimlerinin de doğacağını belirterek, "Trenleri biz Adapazarı'nda yapıyoruz. 160 km süratindeki trenimiz bitiyor, bunun testlerini yapıyoruz. 225 km süratindekinin tasarımları devam ediyor. 2023'e 225 kmlikleri de yapacağız. 2023'e kadar elimizdeki trenler bize yetiyor. Sonrasında seri yapıma geçeceğiz. Metro vasıtaları da üretmeye başladık. Gaziantep'in taşıtlarını biz üretiyoruz." ifadesini kullandı.
Bursa'da süratli tren için üst yapı ihalesini reelleştirdiklerini söyleyen Karaismailoğlu, finansman görüşmelerinin devam ettiğini ve bu sene şehirde bir hareketlilik olacağını kaydetti.

Karaismailoğlu, Ankara-İzmir ve Mersin-Adana-Gaziantep hatlarında çalışmaların sürdüğü bilgisini paylaşarak, "Aksaray-Ulukışla-Yenice başka bir deyişle Orta Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayan hat üzerinde de ehemmiyetli bir çalışma var. Onun da ihale hazırlıkları devam ediyor." açıklamasında bulundu.
Ankara-Sivas Süratli Tren Hattı'nı haziran-temmuz gibi açmayı tasarladıklarını dile getiren Karaismailoğlu, ardından Konya-Karaman YHT Hattı'nı hizmete alacaklarını duyurdu.

"5B'Yİ DE BU SENE İÇERİSİNDE FIRLATACAĞIZ"

Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun 4 Mayıs gibi yörüngeye oturacağını belirterek, "1 ay kadar test çalışmaları devam edecek. Hazirandan sonra dünyaya hizmet vermeye başlayacak. 5B'yi de bu sene içerisinde fırlatacağız. 6A'nın Ankara'da yerli ulusal olarak yapımı devam ediyor. 2022 sonunda uzayda yerli ulusal uydumuzla yer alacağız, bunun da ihalesini yapıyoruz. Muhtemelen SpaceX ile fırlatılacak." değerlendirmesinde bulundu.
Gelecekte Türkiye'den uydu fırlatılmasının da değerlendirildiğini belirten Karaismailoğlu, fayda maliyet incelemesinde bunun Türkiye'den reelleştirilmesi anlamlıysa yatırımın yapılabileceğini ve Tuz Gölü'nün de uydu fırlatılması mevzusunda seçim edilebileceğini söyledi.

"RUSYA'DAN GELECEK TURİSTLER EHEMMİYETLİ"

Karaismailoğlu, Ramazan Bayramı sonrası Kültür ve Turizm ile Dışişleri bakanlarının Rusya'ya birtakım ziyaretler reelleştireceğini ifade ederek, "Kısıtlama sürecinde hadiseler de allahın izniyle belirli bir rakama düşer, aşılamayı da belirli bir seviyeye getiririz. Sonrasında uçuşların hepsi açılır diye düşünüyorum. Bu yazı kurtarmamız gerekli. Turizmden ciddi bir kazancımız var. Rusya'dan gelecek turistler bizim için çok ehemmiyetli." açıklamasında bulundu.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara