Bakan Karaismailoğlu'ndan Kanal İstanbul çıkışı: Türkiye için olmazsa olmazdır

Bakan Karaismailoğlu'ndan Kanal İstanbul çıkışı: Türkiye için olmazsa olmazdır

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu "Kanal İstanbul için dünyanın en büyük altyapı işletmeleriyle görüşüyoruz. Kanal İstanbul Türkiye için olmazsa olmazdır. Erişim seçenekleri sonrası

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karasimailoğlu, Cumhuriyet Ulus Partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ihalelerin 5’li çete olarak adlandırdığı 5 büyük işletmeye verildiği iddialarına ait, “Dostlar, bu 5 büyük şirket öyküsünün tamamı yalan bir öyküdür. Bizim özelde yap-işlet-devret projelerini amaçlıyorlarsa, burada 30’un üzerinde şirket var, burada da hiçbir kısıtlama yoktur” dedi.

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karasimailoğlu, Yüksek Süratli Tren YHT Gar içinde bulunan bir otelde medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile bir araya geldi.

Bakan Karaismailoğlu burada yaptığı konuşmasında, 183 milyar dolarlık yatırım karşısında 1 trilyon doların üzerinde ekonomiye tesiri olduğunu korunarak, “O surattan başka bir deyişle 1 birim eriştirme yatırımı yaptığınız zaman onun emin vadede, emin vakitte 10 birim geri dönüşümünü sağlamış oluyoruz. Bu yaptığımız yatırımlar bize bunu gösterdi” dedi.

Bakan Karasimailoğlu’nun açılış konuşmasının ardından sual-yanıt kısmına geçildi.

Bakan Karaismailoğlu, yol geçişlerinin devlete hiçbir maliyeti yok denmesine karşın muhalefetin ısrarla devlete büyük maliyeti olduğuna vurgu yapmasının andırdırılarak muhalefetin neden tatmin olmadığı sualine ait şunları söyledi:

“Osmangazi Köprüsü, İstanbul-İzmir Otobanı 6,7 milyar dolar, Malkara-Çanakkale ve Çanakkale Köprüsü 2 milyar 545 milyon avro. Bakın bunlar üretim sırasında devletderi 1 kuruş çıkmadı. 1 kuruş bile ödemedik. Firma giderlerinin hiçbirine karışmıyoruz, tamamen onlar da yükleniciye ait, o da çok ciddi bir maliyettir. Bu sefer de diyorlar ki: Yok maliyetleri çok yüksek, yok 4 köprü, 3 köprü yaparsın. Neye göre bunu söylüyorsun? Çanakkale Köprüsü’nde kullanılan demirin kapatmayı emin, ağırlığı emin, oradaki betonun ağırlığı emin, üretim maliyeti emin, hadi çıkarın. Bugün 2 milyar 545 milyon avro Çanakkale Köprüsünün maliyeti. Siz bunu bugün ihale etseydiniz bu 3 milyar avrodan alta çıkmazdı.”

“5 BÜYÜK ŞİRKET ÖYKÜSÜNÜN TAMAMI YALAN BİR ÖYKÜDÜR”

Cumhuriyet Ulus Partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yap-işlet-devret projeleri için açılan ihalelerin “5’li çete” olarak adlandırdığı 5 büyük şirketin aldığı iddialarına ait Karasimailoğlu, “Dostlar, bu 5 büyük şirket öyküsünün tamamı yalan bir öyküdür. Bizim özelde yap-işlet-devret projelerini amaçlıyorlarsa, burada 30’un üzerinde şirket var, burada da hiçbir kısıtlama yoktur. Dediğim gibi Çanakkale Köprüsüne 17 şirket öneri verdi. Diyelim takribî 30’un üzerinde şirket var, bunların da limitleri takribî birbirine denktir” dedi.

“KANAL İSTANBUL OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”

Kanal İstanbul’un gereksinim olup olmadığı suali idarenen Karasimailoğlu, “Kanal İstanbul’a neden gereksinim olduğunu küresel anketler, dünyadaki lojistik hareketlerin büyümesi, İstanbul Boğazındaki bu hareketliliğin bundan sonraki artan trafiğe hizmet veremeyeceği ve burada geçmişte yaşanmış olan kasvetler, oradaki yangınlar, kazalar, onların İstanbul’a vermiş olduğu kasvetler, oradaki can kayıpları ve şu anda Marmara Denizi’nde haftalar süren bekleme vakitlerinin eksiltilmesi, onların etrafa, abuhavaya vermiş olduğu hasarlar var. Bunların önüne geçebilmek için, Kanal İstanbul olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi” dedi.
Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un ana ihalesinin ne zaman yapılacağı sualinin idarenmesi üzerine, “Biz öncelikle bu erişim yollarını, seçenek yollarını yaptıktan sonra o süreç de bir taraftan devam ediyor, zira orada hem uyurum programımızda bu proje var, hem oradaki bizim yeniden üretim teknolojileri, üretim metotları üzerinde reelinde netleştirdiğimiz işler var ama, değişik bir gözle de yeniden bunun araştırması, incelmesi devam ediyor. Dünyanın bu işte deneyimli en büyük altyapıları, deniz yapıları yapmış şirketlerle de görüşmelerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“YAP-İŞLET-DEVRET PROJELERİ İLERİDE BÜTÇEYE KAYNAK SAĞLAMAK AÇISINDAN EHEMMİYETLİ”

Yap-işlet-devret projelerine ait, ”Başka Bir Deyişle attığımız taş ürküttüğünüz kurbağaya aşırısıyla dokundu” diyen Karasimailoğlu, şöyle devam etti:
“Yap-işlet-devret 37,5 milyar dolarlık yatırımı devlet bütçesinden yapsaydık, somut olarak vermem gerekirse, Tokat Havalimanını yapamayacaktım, Rize-Artvin Havalimanını yapamayacaktık. Kömürhan Köprüsünü yapamayacaktık. Zira tam bütçeyi oraya ayırmamız gerekecekti. Aynı Birinci Boğaz Köprüsü’nde yapılmış olduğu gibi. O surattan bu yap-işlet-devret projeleri ileride bütçeye kaynak sağlamak açısından ehemmiyetli.”