Bakan Karaismailoğlu'ndan müjde! Adana'daki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü 2023'te açılıyor

Bakan Karaismailoğlu'ndan müjde! Adana'daki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü 2023'te açılıyor

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün şantiyesini ziyaret etti. Karaismailoğlu “Eser politikamızı sürdüreceğiz. Malum muhalefetin palavra politikasını, gayri

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün 2023 senesinde açılacağını müjdeleyerek, “Tartışmaya girmeden, eser politikamızdan ödün vermeden ulusumuz için çalışmalarımızı var eforumuzla sürdürüyoruz. Projemizi 2023 senesinin ilk yarısında hizmete açacağız” dedi.
Bakan Karaismailoğlu, Adana’da imali devam eden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün şantiyesini ziyaret etti. Çalışmalar hakkında bilgiler alan Karaismailoğlu, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Karaismailoğlundan müjde Adanadaki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü 2023te açılıyor

“MUHALEFETİN PALAVRA POLİTİKASINI DİKKATE ALMADIK”

‘Ulusumuz için çalışmalarımızı var eforumuzla sürdüreceğiz’ diyen Bakan Adaletli Karaismailoğlu, “Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı olarak, ülkemizdeki erişim ve haberleşme sistemlerini bir tam olarak değerlendiriyoruz. Kara, hava, deniz ve demiryollarını, birbirini bitiren, etkileyen ve bütünleyen sistemler olarak görüyoruz. Tartışmaya girmeden, eser politikamızdan ödün vermeden ulusumuz için çalışmalarımızı var eforumuzla sürdürüyoruz. Malum muhalefetin palavra politikasını, gayri ciddi ve kısa vadeli anlayışlarını dikkate almadık, almayacağız” diye konuştu.

“BU İŞLER GELİŞİGÜZEL OLMUYOR”

Son birkaç aydır Türkiye’ye kazandırılan projelerden de bahseden Bakan Karaismailoğlu, “Yolumuza devam ettik. Sonuçta yatırımlarımız ulusumuzun günlük yaşantısına sürat getirdi, tasarruf getirdi, konfor getirdi. Bu çalışmalarımızın neticelerini de alıyor, onları ulusumuzla buluşturmanın iftiharını yaşıyoruz. Türk mühendisliğinin iftihar projelerinden olan, dünyanın en uzun asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nü 4 sene gibi bir süratle tamamladık ve halkımıza sunduk. Hemen peşinden, Tokat’ı, havalimanı ile buluşturduk. 16 ile hizmet veren Malatya Çevreyolu’nu açtık. Antalya’da Fasalis Tüneli’yle Tehlikesiz ve konforlu bir yolculuk imkânını yurttaşlarımıza sunduk. Rize-Artvin Havalimanı’nı sadece Karadeniz’imizin değil, dünyanın hizmetine sunduk. Bu işler, bu hizmetler gelişigüzel olmuyor, erişim ve lojistik ana tasarıyı çerçevesinde, devlet aklını tasarlanıyor. Ülkemizin ticarete, eriştirmeye, turizme, sosyal hayata dair iç enerjikleri değerlendiriliyor” ifadelerini kullandı.

“ESERLERİMİZE HER GÜN YENİSİNE İLAVE EDİYORUZ”

Asla günü geçiştirmeye çalışanlardan olmadıklarını vurgulayan Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, daha sonra şunları söyledi:
“Elbette bununla da kanaat etilmiyor, dış ülkelerle ticari faaliyetler başta olmak üzere ülkemize fayda üretecek her türlü ilişki hesaba katılıyor. Sonunda devlet himayesinde, bilimsel çalışmalarla şekillendirilmiş eserler ortaya çıkıyor. Onun için bu eserlerimiz dünyadaki rakamlı mühendislik projelerindendir. Bizler ‘günü geçiştirmeye çalışanlardan’ hiç olmadık olmayız. Bizler çocuklarımızın geleceğini aydınlatmak, ülkemizi hak ettiği yere, dünyanın süper eforları arasına sokmak için çabalıyoruz. Bunun altyapısını hazırlamak da Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı olarak bizim mesullüğümüzdedir. Başkalarının ne dediğine kulak asmadan, tartışmaya girmeden, eser politikamızdan ödün vermeden ulusumuz için çalışmalarımızı var eforumuzla sürdürüyoruz. O sebeple hem iç hem de dış entegrasyonu sağlayan, “Dünyayı Türkiye’ye bağlayan” eserlerimize her gün bir yenisine ilave ediyoruz.”

“TRAFİK GEVŞEYECEK”

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün özelliklerinden bahseden Bakan Karaismailoğlu, “15 Temmuz Şehitler Köprüsü için 1 milyar 351 milyon liranın üzerinde bir yatırım tasarıladık. Köprümüz, bin 669 metre uzunluğunda 23 sarihliklidir. Üretim çalışmalarında geçtiğimiz sene köprü ayağı temeli, forekazık imalatları, döşeme kiriş imalatları, temel elevasyonbetonu imalatlarını asıllaştırdık. Üretimine Ağustos 2021’de başladığımız köprüde yüzde 56 oranında fiziki hakikatleşme sağladık. Projemizi 2023 senesinin ilk yarısında hizmete açacağız. 15 Temmuz Şehitler Köprümüzün hizmete girmesiyle, şehrimizin kuzey bölgesindeki trafikte büyük bir hafifleme olacak. Türkiye’nin 6. büyük şehri olan Adana’nın yoğun mesken alanlarının ortasında yer alan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü projesinde olası olduğunca az ayakla maksimum sarihliklerle barajın su tahliyesi önünde mani oluşturmamasına gayret ettik” dedi.
Bakan Karaismailoğlu’na Adana Valisi Süleyman Elban ve milletvekilleri eşlik etti.