Bakan Kirişci'den '15 Temmuz' mesajı

Bakan Kirişci'den '15 Temmuz' mesajı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü için yayımladığı iletisinde, "99 senelik Cumhuriyet tarihimizde 27 Mayıs 1960'da başlayıp 15 Temmuz 2016'daki adi darbe

Bakan Kirişci, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü dolayısıyla yazılı ileti yayımladı. Kirişci, yayımladığı iletisinde Türkiye'nin travmalarla dolu siyasal ve cemiyetsel bir geçmişe sahip olduğunu aktararak, "Türkiye, ne yazık ki darbelerin ağır kıymetini ödemiş, travmalarla dolu siyasal ve cemiyetsel bir geçmişe sahiptir. Yaşanan her darbe Türkiye'yi daha da geriye götürmüş, demokrasi kesintiye uğramış, serbestlikler askıya alınmıştır. 99 senelik Cumhuriyet tarihimizde 27 Mayıs 1960'da başlayıp 15 Temmuz 2016'daki adi darbe teşebbüsüne kadarki süreç, ulusumuza ve demokrasimize yönelen suikastlardır. 15 Temmuz darbe teşebbüsü de ülkemizi teslim almayı hedefleyen FETÖ'nün bir işgal girişimi olarak demokrasi tarihimizde yerini almıştır" ifadelerini kaydoldu.

'15 TEMMUZ, HALKIN GALİBİYETİDİR'

Bakan Kirişci, 15 Temmuz gecesi yaşananların tarihe altın harflerle yazıldığını aktararak iletisinde şu ifadelere yer verdi:

"15 Temmuz, halkın galibiyetidir. Aziz halkımız, bu karanlık gecedeki şanlı direnişiyle ülkemizin aydınlık geleceğini kurtarmıştır. Genciyle yaşlısıyla, bayanıyla erkeğiyle bu asil ulus, Türkiye'nin geçilmez olduğunu tüm dünyaya tıpkı Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi bir kere daha göstermiştir. Tarih, 15 Temmuz gecesi başta Gazi Meclisimiz olmak üzere tüm ülke çapında yaşanan kahramanlıkları altın harflerle yazacaktır. 15 Temmuz hıyaneti ve ulusumuzun buna verdiği kahramanca cevap, gelecek jenerasyonlara aktarılması gereken kutlu bir itimattır. Bu itimada sahip çıkmak hepimizin misyonudur. Aziz ulusumuzun, büyük ve güçlü Türkiye'yi hedef alan darbelere 15 Temmuz'da olduğu gibi her zaman dur diyeceğine vicdandan inanıyorum. Halkımızla beraber ülkemize ve demokrasimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü vesilesiyle canlarını vatan kısmetine feda eden tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize şükranlarımı iletiyorum. Rabbimden ülkemizi tüm makûsluklardan gözetmesini niyaz ediyorum."