Bakan Kirişci'den Marmaris yangınıyla ilgili açıklama: Rüzgâr olumsuz etkiledi, tedbirler alındı, müdahale sürüyor

Bakan Kirişci'den Marmaris yangınıyla ilgili açıklama: Rüzgâr olumsuz etkiledi, tedbirler alındı, müdahale sürüyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, CNN Türk canlı yayınına bağlanarak Marmaris'teki orman yangınıyla alakalı son vaziyeti açıkladı. Bakan Kirişci, "Bütün yangının olduğu yerde, Orman Genel Müdürlüğü

CNN Türk canlı yayınına katılarak son vaziyeti aktaran Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, şunları söyledi:

Bütün yangının olduğu yerde, Orman Genel Müdürlüğü mobil izlemenin bulunduğu Küfre Koyu'ndayız. An haysiyetiyle yangının hakimiyet altına alındığını ifade ettim ve şu ilave etmeyi yaptım. Önümüzdeki saatlerde hava sıcaklığı ve rüzgarın süratine bağlı olduğunu söylemiştik. Bir iki lokasyonda bütün de dediğimiz gibi hava sıcaklığı arkasıydı ve rüzgarın sürati 60 kilometreye çıktı. Hava taşıtları ve yer taşıtları her iki noktada değerlendirmelerimizi yaptık.

Bakan Kirişciden Marmaris yangınıyla ilgili açıklama: Rüzgâr olumsuz etkiledi, tedbirler alındı, müdahale sürüyor

"GEÇTİĞİMİZ YIL 3 TANE UÇAĞIMIZ VARDI BU SENE 20"

Geçtiğimiz sene ülke olarak edindiğimiz çok ehemmiyetli bir deneyim var. 1945'ten bu yana en büyük orman yangını olmuştu. O deneyimi de arkamıza alarak ciddi bir çalışma yürütüldü. Geçtiğimiz yıl 3 tane uçağımız vardı bu sene 20... Yer aletleri çok çok ehemmiyetli. Bir anlamda kara güçleri çok ehemmiyetli. Bugün haysiyetiyle helikopter ve uçak sayımız 41'e çıktı. 52 haneden 152 yurttaşımızı mesken yerlerinden tahliye etmek zorunda kaldık. Tamamen emniyet emelli. Alınması gereken tüm ihtiyatlar alındı.

"ÇALIŞMALARIMIZ YARIN DEVAM EDECEK"

Bütün hakimiyet altına alınmayla hakimiyet dışındaki arasındayız. Bugün 11'e kadar Sayın Süleyman Soylu ile beraber havadan analizlerde bulunduk. Bizim de bir ekip tespitlerimiz olmalıydı. Saat 11'de bu tespitimiz hakimiyet altındaydı. Fakat hava sıcaklığının ve rüzgarın çoğalmasıyla beraber belli bölgelerde anormal yangın oluştu. Tam hava ve yer vasıtalarımız buralara yönlendirildi. Dolayısıyla çalışmalarımız yarın devam edecek.

"GECE GÖRÜŞ ÖZELLİKLİ VASITALARIMIZ 4 TEMMUZ'DA STOKUMUZA GİRECEK"

Bizim gece görüş özelliği taşıyan hava vasıtalarımız 4 Temmuz haysiyetiyle stoklarımıza girmiş olacak. 10 adet helikopter. Dünyada bunları hemen almak istediğinizde kapıda bunları satmak isteyenler bekliyor değil. Bunları üretenler çok az. Paranız olsa da 2030'ları 2035'leri takvim olarak gösteriyorlar. Biz bunların kiralanması yoluna gittik. Ama bazı gece fikri hava vasıtalarının satın alınmasına müteveccih 2030 senesini teyit ettik.

Meteorolojik bilgiler var. Sabah 6-9 rutubet yüzde 91 olarak görülüyor. Sabah ve akşam 18:00 arasındaki saatler bizim için son derece bedelli. Bu 3 saatte rüzgarın bugün yaşadığımız kasvet gibi olmayacak.

Bazen bazı şeyleri dinlediğimizde biz de üzülüyoruz. Bu müesseseye büyük haksızlık. Dünyada İHA'ları yangın çıkmadan evvel ön izleme emelli kullanan ilk ülkeyiz. Bizden sonra kullanan Amerika Birleşik Devletleri ve bazı Avrupa ülkeleri var. Bu mevzularda teknolojiyi kullanıyoruz. Bizim uslu kulelerimiz var. 360 derece gece görüş özelliği olan kameralarımız var. İHA'lardan aldığımız görüntüler var. Portatif bir takip merkezi. Aynısı bizim Ankara'da Orman Genel Müdürlüğü'müzde var.

Tahliye edilen yurttaşlarla bir arada olmak için yanlarında bulundum. Şu an onlara beraberim.

BALTALAMA OLASILIĞI VAR MI?

Biz bakanlık olarak bizim alakamız alanında değil. Fakat bir yurttaş olarak bizim de usumuza geliyor. 20:02'de sonuçta havanın kararmasına yakın saatler. Ayrıca 3 ayrı noktada yangının çıkması bizde şüphelerin oluşmasına neden oluyor. Ama bizim Tarım Bakanlığı olarak tümce kurmamız doğru olmaz, zira elimizde ispat yok. 8 dakikalık müddetle oraya müdahalemiz yapılmış. Havanın kararmaya yakın olduğu için 1 helikopterle müdahale yapılmış ama karadan takımlarımız seferber olmuştur. Şu anda 2400 personel sahada çalışıyor.

AFAD'ın bünyesinde bu çalışmalar yürütülüyor. Ama OGM bu gayreti verirken AFAD'la çalışma yapılıyor. Şu anda sahada hoş bir işbirliği var. Yurttaşlarımızda da ciddi moral var.

Bizim kendi stokumuzda olan uçak ve helikopterlerimiz: Bunların teslimatları 4 Temmuz'da stokumuza girmiş olacak.

Bizim şu anda işlemde kullandığımız 27 helikopterimiz var. Ve 14 de uçağımız var. Ama bizim ihale süreçleri zaman alıyor. Bu ihaleler bitirildiğinde 55 helikopter ve 20 uçak stokumuza giriş yapmış olacak. Bunlardan 10 helikopter gece görüşlü olacak.

MUHALEFETİN TENKİTLERİ

İstediğiniz ülkenin helikopter ve uçak stokuna rahatlıkla bakıp Türkiye'nin stokuyla karşılaştırabilirsiniz. Geçtiğimiz sene Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'da ciddi yangınlar çıktı. Kaliforniya'da 105 gün yangın sürdü. Bizde kendi ormanlarımızı gözetmek ve yaşatmak için gayret eden aziz bir halkımız var. Ben şayet geçen seneden ders alınmadılar diyorlarsa matematikle bir problemleri var demektir.

"CURCUNAYA İZİN VERMEDİK"

Politikanın da bir terbiyeyi olmalı. Geçtiğimiz sene burada şamata çıkmıştı. Bu yıl buna izin etmedik.

Ben bu ülkenin muhalefetinin daha uygun dil kullanmasını, politik etiğe uygun bir ifadeye yer vermesi gerektiğini söylüyorum

İçişleri Bakanımız dün akşamdan itibaren olay yerine beraber intikal ettik. Sayın Ulusal Korunma Bakanımız da her türlü takviyeye hazır olduğunu ifade ettiler. Biz 2 adet kara güçlere ait helikopter 5 adet de jandarmaya ait helikopteri kullanıyoruz. Yollarla alakalı Bakanlığımız ve Orman Genel Müdürlüğümüz çalışmalara sürat verdi. Vazifeye geldiğimden bugüne 3 ay geçti.

40-20-40 dedik. Rutubeti artıran uygulamaların çok rahatlıkla hayata geçirilmesinin uygun olduğunu düşünüyorum.

ORMAN BÖLGELERİNDE EK İHTİYATLAR

Misalin; filanca şehrin valiliği, filanca mesire alanlarına orman girişlerini menetti diyor. Bunlar olmayan şeyler değil. Gerçek olan burada teknolojinin kendisi. Bu bilgileri almak, inceleme etmek. Bunlar son derece ehemmiyetli ve bedelli. Biz de bir mükemmeliyet noktasında değiliz. Bu mevzuda yol almak için gayret gösteriyoruz.