Bakan Koca, aşı çalışmalarının etkisini açıkladı

Bakan Koca, aşı çalışmalarının etkisini açıkladı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, kritik Koronavirüs Bilim Heyeti buluşmasının ardından tertip ettiği basın buluşmasında aşılama çalışmalarının tesirini tablolar üzerinden ortaya koydu. Gerek 65…

İşte Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar:

65 yaş üstü yurttaşlarımızın toplam hadise içindeki oranı 1 Ocak haysiyetiyle yüzde 17.7'ydi, şimdi ise yüzde 8.2. Neredeyse yarı yarıya düşmüş vaziyette. Şu ana kadar 65 yaş üstü aşılama oranı 76.4. 

Sıhhat çalışanlarına baktığımızda toplam hadise içindeki hisseyi 1 Ocak'ta yüzde 5.3'tü, şu an 1.3'e kadar düştü. Bu aşının tesirini gösteren ehemmiyetli bir belirti. Sıhhat çalışanlarında aşılama oranı yüzde 86.

Son dakika... Bakan Koca aşı çalışmalarının etkisini açıkladı
Sağlık Kurumunda 65 yaş üstü ve sıhhat çalışanlarının gösteren tablo Uyuyanlar içinde yüzde 57.4 şuan yarı yarıya düşmüş vaziyette.

Yoğun bakımda uyuyan olaylar içinde yoğun bakımda uyuyanların oranı yüzde 69.9, sıhhat çalışanları ise yüzde 1.1'den şu an yüzde 0.25'e kadar inmiş vaziyette.Son dakika... Bakan Koca aşı çalışmalarının etkisini açıkladı
Entübe olaylar içinde 65 yaş üstü ve sıhhat çalışanı oranı vasati 42 gün sonra tesirinin olduğunu görüyoruz. O surattan Ocak ayından itibaren entübe olan hadiselerin eksildiğini görüyoruz. 65 yaş üstü oranı yüzde 71'den yüzde 54,4'e indi, sıhhat çalışanlarında ise bu oran yüzde 1.1 iken şuan yüzde 0.15'e indiğini görüyoruz.

Aşının 65 yaş üstü ve sıhhat çalışanlarına özellikle daha erken yapıldığı için, hem sağlık kurumunda yatış, yoğun bakım ve entübe hastalar ebadında baktığımızda, apaçık faydalar sağlandığını gördük. O surattan hak tanınmış olan bireylerin aşı yaptırma mevzusunda hassasiyet göstermesini rica ediyorum.
Son dakika... Bakan Koca aşı çalışmalarının etkisini açıkladı