Bakan Koca, G20 Sağlık Bakanları toplantısında konuştu

Bakan Koca, G20 Sağlık Bakanları toplantısında konuştu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, İtalya’nın yarıyıl başkanlığında tertip edilen G20 Sağlık Bakanları buluşmasına çevrimiçi katıldı. “COVID-19 Salgınının Küresel Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Gayelerine

Bakan Koca, ’Covid-19 Salgınının Küresel Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Gayelerine Üzerine Tesirlerinin Değerlendirilmesi’ başlıklı seansta yaptığı konuşmasında, pandeminin dünya çapında insan sıhhati üzerinde devirici bir tesir oluşturmaya devam ettiğine dikkat çekti. Koca, "Sağlıkla alakalı Sürdürülebilir Kalkınma Niyetlerinin öne çıkan amacı olarak Evrensel Sağlık İçericiliğinin muvaffak olunmasını kapsayan yenilenmiş uzun vadeli bir vizyonu özümseme lüzumumuz bulunmaktadır. Zira pandemi sağlık hizmetlerine ulaşımdaki haksızlığı sarihçe büyük bir mesele olarak ortaya koymuş, sağlık sistemlerinin inşasında denklik temelli ve insan merkezli yaklaşımları özümsemeyi kaçınılmaz bir biçimde lüzumlu kılmıştır" dedi.

Koca, basitleştirici bir çözüm teklifi olarak Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri kapsamında kronik hastalıkların idaresinin kuvvetlendirilmesine daha fazla yönelmek gerektiğini belirtti. İnsan merkezli, değer temelli, hasta güvenliği ve niteliğe dayalı bir sağlık sisteminin inşa edilmesinin tüm cemiyetler için hak olduğunu vurgulayan Koca, bu yolda G20 ülkelerine ehemmiyetli mesullükler düştüğünü kaydoldu. Buluşma sonunda Sağlık Bakanları Bildiriyi kabul edildi.