Bakan Koca'nın 58 hekimle buluştuğu toplantının detayları belli oldu... 'Türkiye’de hekimlik yeni bir döneme giriyor'

Bakan Koca'nın 58 hekimle buluştuğu toplantının detayları belli oldu... 'Türkiye’de hekimlik yeni bir döneme giriyor'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın geçtiğimiz salı günü 58 hekimle yaptığı buluşmanın detayları belirli oldu. Bakanlık binasında asıllaşan buluşmada alınan kararlar ile Türkiye’de hekimliğin yeni bir yarıyıla

Türkiye’nin değişik şehirlerindeki sağlık kurumularda, değişik sağlık müesseselerinde değişik dallarda görev yapan ve buluşma için Ankara’ya davet edilen 58 hekim, kendilerinin ve meslektaşlarının kasvetleri nedeniyle daha evvel Bakan Koca ile bağlantı kuran hekimler arasından seçildi. Buluşma, dört kısımdan oluştu. İlk kısımda Bakan Koca, hekimler için bitirilen ve devam eden çalışmaları anlatarak, bunların neticesini hekimliğin icrası açısından “yeni bir realite” olarak adlandırdı.
Sağlık Bakanı Koca, buluşmanın ikinci kısmında sağlık çalışanlarının belirli başlı meselelerine getirilen çözümleri detaylı bir sunumla anlattı. Üçüncü kısım, 58 katılımcının sualleriyle devam etti. Sağlıkta şiddete karşı çıkarılan yeni yasa, tıbbi uygulama kusurları nedeniyle açılan davalarda kamu müesseselerinde çalışan sağlık çalışanlarının konumunu değiştiren yeni yasa, sağlık çalışanlarının mevcut ekonomik koşullarıyla hekimlerin emekliliklerindeki vaziyeti değiştiren yeni yasa başta olmak üzere pek çok mevzu bu kısımda sual yanıt biçiminde ele alındı. Bu kısım kanun ve idaremeliklerin kendine özgü dili nedeniyle sağlık çalışanlarının içeriğine yeterince dominant olamadıkları büyümelerin sarihliğe kavuştuğu kısım oldu.

"SAĞLIK MÜESSESELERİNİN KAPISINDAN İÇERİ ADIM ATAN HER HASTA BENİM HASTAMDIR"

Bakan Koca, buluşmanın son kısmını koşullarının iyileşmesi için zorunlu adımlar atılan sağlıkçılardan yeni yarıyılda neler beklendiği mevzusuna ayırdı. Bakan Koca, kendisinin 2 buçuk sene kadar süren salgın yarıyılındaki ilkesinin devam edeceğini belirterek, "Sağlık müesseselerinin kapısından içeri adım atan her hasta benim hastamdır" dedi. Bakan Koca’nın hekimlerden istekleri arasında sağlık sistemindeki meselelere karşı kararlı birer çözüm ortağı olunması, ülkemizdeki hekim sarihinden doğan güçlüklerin gerekleriyle kabul edilmesi, sağlık iş grupları arasında gereksinim dinlenen birlik ve geçime çok umursanması, hastayla daha sonra hiç karşılaşılmayacağı düşünülse dahi hastada iyi bir duygu vazgeçilmesine dikkat edilmesi gibi noktalar yer aldı. Bakan Koca, ayrıca devlete ait sağlık müesseselerinden karşılıksız hizmet alındığı fikrinin yanlış olduğunu, yurttaşın sağlık hizmeti için her ay kumpaslı olarak SGK primi ödediğini andırdırdı. Koca, yaşlılara, çocuklara, özürlülere ise sağlık hizmetinde özel alaka istedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI COVİD-19 SALGINI SONRASINDA ÇALIŞANLARI İÇİN NELER YAPTI

Öte yandan buluşmanın ana gündem maddeleri arasında da yer alan ve Türkiye Büyük Ulus Meclisinden geçtikten kısa bir müddet sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe giren üç yeni yasa da Türkiye’de hekimliğin yeni bir yarıyıla girmesi bakımından yürütülen çalışmaların çoğuna temel teşkil ediyor. Buluşmada da ele alınan bu yasalar ile alakalı detaylı açıklama yapıldı. Mevzubahisi açıklamaya göre, 12 Mayıs'ta çıkan sağlık çalışanlarını şiddetten koruma emeline müteveccih yasayla sağlıkta şiddet kabahatlerinin cezası artırıldı. İyi hal indirimi kaldırıldı. Darp kabahati isteyerek adam öldürme gibi en ağır kabahatleri kapsayan fihrist kabahatleri çerçevesine alındı. Bu kabahati işleyenler, artık tutuklu suçlanıyor. 12 Mayıs’ta çıkan yeni yasaya göre tıbbi uygulama kusurları için açılan davalarda şikayetçi taraf haklı bulunması vaziyetinde, duruşmanın tanımladığı tazminatı sağlık çalışanı yerine devletten alacak. Mapus cezası gerektiren “isteyerek hasar verme” hali kanunda tamamen ayrı yakalandı. 16 Haziran'da çıkan yasa ve onu takip edecek büyümelerle hekimlerin hayat standartlarının yükseltilmesi amaçlanıyor. Değişik sağlık kurumularda ama aynı işi yapan hekimlerin ücretlerinin balanslı hale getirilmesi hedefleniyor. Sabit ücret dışında kalan kazançta çoğalışın da önü açılıyor. Kontratlı kadro ile yeni imkânlar sağlanarak, uzman hekim sarihi olan sağlık kurumularda görev alma özendiriliyor.

"HEKİMLERİN KAVUŞTUĞU İMKÂNLAR UZUN ZAMANDIR HAK EDİLMİŞTİ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kamuoyuna müteveccih açıklamasında ise, "Hekimlerin kavuştuğu imkânlar uzun zamandır hak edilmişti. Sağlık çalışanlarımız için yapılanlar, aynı zamanda 85 milyon insanımız için yapılmıştır. Yapılanların aynı zamanda salgınla çabanın bu kahramanlarına halkımızın teşekkürü anlamı kapsadığı da düşünülmeli" ifadeleri yer aldı.