Bakan Kurum: Ayder Yaylası'nda inşaatlarımız bitme aşamasında...

Bakan Kurum: Ayder Yaylası'nda inşaatlarımız bitme aşamasında...

Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanı Murat Müessese, "Tabiatı, doğayı gözetecek doğa projeleri yapıyoruz. Ayder'de de inşaatlarımız bitme safhasına geldi. Sene sonu haysiyetiyle ilk etaptaki

​Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanı Murat Müessese, Rize'de yürütülen kentsel değişim projelerini yerinde araştırdı. Ayder Yaylası'nda süren çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Müessese, "Tabiatı, doğayı gözetecek doğa projeleri yapıyoruz. Ayder'de de inşaatlarımız bitme safhasına geldi. Sene sonu haysiyetiyle ilk etaptaki 52 odalı apartımız, yeniden 60 odalı otel birimimiz, altındaki termal kuruluşlarıyla beraber girişteki takribî 2 bin taşıtlık otoparkımız da bitirilecek. Yeniden bir başka rezerv alan tanımladık. Takribî 15 bin dönümlük alanda da yurttaşlarımıza rezerv apartlar, evler yapacağız ki; Ayder'in tarihine, kültürüne yakışacak hoşlukta bir turizm merkezi olması için bu çalışmayı yapıyoruz. Altyapıyı tamamen yeniledik. Bu çerçevede Rize'de hem merkezde hem tüm ilçelerde çalışmalarımızı kararlılıkla yürütüyoruz" dedi.

Bakan Kurum: Ayder Yaylasında inşaatlarımız bitme aşamasında...

'RİZE BİR TURİZM MERKEZİ OLACAK'

Havalimanının açılmasıyla beraber Rize'nin tarihiyle, doğal hoşluklarıyla bir turizm merkezi olacağını belirten Bakan Müessese "Bir taraftan hayvancılığın büyüdüğü, çayın üretildiği; tarımın, turizmin, istihdamın öne çıkarıldığı bir şehrimiz olmaya devam edecek. Rize'ye gelen yurttaşımız havalimanına indiğinde; bir gün Rize merkezde, çarşı merkezindeki bu alanlarda dinlenecek, yemeğini besin. Atatürk Caddesi'ndeki cadde sıhhatleştirmesiyle alanıyla, alandaki kültür caddesiyle birleştireceğimiz binalarıyla bu alanda dolaşacak. Öbür taraftan bir gün Ayder'e gidecek ve müddet geçirecek. Sahildeki halk bahçesinde müddet geçirecek ve hafta sonu geldiğinde dolu dolu bir Rize tatili yapacak ve burada da esnafımız, yurttaşımız mutlu olacak" diye konuştu.

Bakan Kurum: Ayder Yaylasında inşaatlarımız bitme aşamasında...

'SU BASKIN MAĞDURLARINA EVLERİMİZİ TESLİM EDECEĞİZ'

Geçen sene temmuz ayında yaşanan su baskın trajedisine ait de Bakan Müessese "Söz verdiğimiz evlerimizi, çay alım merkezlerini; ambarıyla, ahırıyla, köy konutuyla yurttaşımızın tüm gereksinimlerini tespit ettik ve inşaatlarımızı TOKİ Başkanlığı'mız eliyle süratli bir biçimde yapıyoruz. Biçimiyle de evlerimizi teslim edeceğiz. Rize'de alt kazanç grubu yurttaşlarımızın konut alabilmelerini temin etmek emeliyle 2015 adet evimizin inşası, süratli bir biçimde devam ediyor. Yağlıtaş'ta 465 tane ev üretmek suretiyle ki; bir kısmını öğreniyorsunuz bunların su baskından hasar gören yurttaşlarımıza vereceğimizi söyledik. Orada sene sonuna evlerimiz bitirilecek" ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum: Ayder Yaylasında inşaatlarımız bitme aşamasında...

'EMELİMİZ 2023 SENESİNDE TESLİM ETMEK'

'Rize'nin bütün kalbi' olarak adlandırılan Çarşı Mahallesi'ndeki çalışmalar ile alakalı da konuşan Bakan Müessese, "404 büro ve 215 dükkanın olduğu, şehir merkezindeki 25 bin metrekare alanda inşa edilen projede kaba inşaat yüzde 65 seviyelerine geldi. Rize Belediyesi ile beraber Atatürk Caddesi'nde cadde sıhhatleştirme projesi de yürütüyoruz. Alanımızı, Atatürk Sokağımızı, Çarşı Semtimizi bitirdiğimizde; şehrin içinde binalarımızın zelzele tehlikesinin bertaraf edildiği ve burada 7 gün 24 saat yaşayan bir çarşı merkezi inşasını bitirmiş olacağız. Deniz Sitesi'nde hem de Taşlıdere Semtimizdeki kentsel değişim çalışmalarında toplamda 240 ev inşası fiilen başladı. Orada da emelimiz, 2023 senesinde yurttaşlarımıza buraları teslim etmek" dedi.