Bakan Kurum 'En'leri açıkladı! Geçen yılın en sıcak günü 49,1 dereceyle Cizre’de ölçüldü...

Bakan Kurum 'En'leri açıkladı! Geçen yılın en sıcak günü 49,1 dereceyle Cizre’de ölçüldü...

Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanı Murat Müessese, 2021 senesine ait “en uç meteorolojik kıymetlerin” yer aldığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü bilgilerini paylaşarak, geçen senenin en sıcak gününün

Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanı Murat Müessese, “en uç meteorolojik kıymetlerin” derlendiği Meteoroloji Genel Müdürlüğü bilgilerini açıkladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bilgilerine göre geçen senenin en sıcak günü 49,1 dereceyle 20 Temmuz’da Şırnak Cizre’de, en soğuk günü ise eksi 39,2 dereceyle 23 Ocak’ta Van'ın Çaldıran ilçesi Bezirhane köyünde yaşandı.

Geçen sene azami günlük toplam yağış metrekareye 396,1 kgla Antalya'nın Kemer ilçesi Ovacık köyünde ölçülürken, azami kar kalınlığı ise 21 Şubat’ta Van'ın Bahçesaray Kirapit Tepesi’nde 200 santimetre olarak ölçüldü.

2021’de azami rüzgâr sürati Niğde'nin Ulukışla Bolkar Dağı’nda kaydolunurken, azami deniz suyu sıcaklığı Antalya’da, en düşük deniz suyu sıcaklığı ise Çanakkale Uğurlu’da ölçüldü.

Gözden KaçmasınSıfır araçlar için ÖTV matrahı değiştirildi İşte yeni otomobil fiyatlarıSıfır vasıtalar için ÖTV matrahı değiştirildi! İşte yeni araba fiyatlarıHaberi görüntüle

AZAMİ SICAKLIK 49,1 DERECEYLE CİZRE’DE ÖLÇÜLDÜ

Türkiye genelinde bin 888 gözlem istasyonundan alınan bilgilerin değerlendirilerek 2021 seneyi meteorolojik uç kıymetlerin hazırlandığını kaydolan Bakan Müessese, geçen senenin en sıcak gününün 49,1 dereceyle 20 Temmuz’da Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşandığını, aynı gün ikinci ölçülen azami sıcaklık bedelinin 47,8 dereceyle Diyarbakır Bismil, üçüncü ölçülen azami sıcaklık bedelinin 47 derece ile yeniden aynı gün Mardin Nusaybin olduğunu belirtti.

Bakan Müessese, şehir merkezlerinde ölçülen azami sıcaklığın ise Aydın’da asıllaştığını, 3 Ağustos’ta kentteki termometrelerin 45,1 dereceyi gösterdiğini söyledi.

Gözden KaçmasınZincir marketlere ürün sınırıZincir marketlere ürün sınırıHaberi görüntüle

“ÜLKEMİZİN EN SOĞUK YERİ VAN ÇALDIRAN”

2021 senesinin en soğuk gününün ise 23 Ocak’ta deniz seviyesinden 2 bin 55 metre yüksekte olan Van'ın Çaldıran ilçesi Bezirhane köyünde yaşandığını ifade eden Bakan Müessese, “Geçen senenin en soğuk gününü yaşayan Bezirhane köyünde termometreler eksi 39,2 dereceyi gösterdi. İkinci ölçülen en düşük sıcaklık bedeli ise eksi 36 derece ile yeniden aynı gün deniz seviyesinden bin 745 metre yüksekte olan Ağrı Taşlıçay’da ölçüldü. Eksi 36 dereceyi yeniden aynı gün deniz seviyesinden bin 830 metre yüksekteki Erzurum Tekman Hacı Ömer köyü gördü. Şehir merkezlerinde ölçülen en düşük sıcaklık bedeli ise Ağrı’ya ait. Ağrı’da 23 Ocak’ta termometreler eksi 34,5 dereceyi gösterdi” ifadelerini kullandı.

Gözden KaçmasınDünya Altın Konseyinden 2022 öngörüsü: Faiz artırımları yaşansa da...Dünya Altın Konseyi'nden 2022 öngörüsü: Faiz artırımları yaşansa da...Haberi görüntüle

EN ÇOK YAĞIŞ ANTALYA KEMER’DE

2021 senesinde Türkiye’nin su baskın trajedileriyle gayret ettiğini anımsatan Bakan Müessese, geçen senenin günlük toplam yağış ölçüsünde rekorun Antalya’ya ait olduğunu kaydolarak şu bilgileri verdi:
“Antalya Kemer Ovacık köyünde 31 Aralık günü metrekareye 396,1 kg yağış düştü. İkinci azami yağış ölçüyü ise aynı gün metrekareye 337,4 kg ile Antalya Korkuteli Orman Sahası istasyonunda ölçüldü. Üçüncü azami yağış ise Bartın’a ait. Bartın şehri Ulus ilçesi Ceyüpler köyünde 11 Ağustos’ta metrekareye 302,4 kg yağış düştü. Şehir merkezlerinde kaydolunan azami günlük toplam yağış ise 24 Eylül’de 141,6 kg ile Rize’de asıllaştı.”

AZAMİ KAR KALINLIĞI VAN'IN BAHÇESARAY KİRAPİT TEPESİ’NDE

2021 senesinin azami kar kalınlığının ise 21 Şubat’ta deniz seviyesinden 2 bin 599 metre yükseklikte bulunan Van'ın Bahçesaray ilçesi Kirapit Tepesi’nde 200 santimetre olarak ölçüldüğünü açıklayan Bakan Müessese, deniz seviyesinden 2 bin 230 metre yükseklikte bulunan Rize’nin İkizdere ilçesi Çağrankaya Yaylası’nda ise 23 Ocak’ta yapılan ölçümde kar kalınlığının 196 santimetre olduğunu ifade etti. Müessese, şehir merkezleri içinde azami kar yüksekliğinin ise 190 santimetre ile 20 Ocak’ta Bitlis’te ölçüldüğünü söyledi.

RÜZGÂR SÜRATİ BOLKAR DAĞI’NDA SAATTE 176 KMYE ULAŞTI

27 Ocak’ta rüzgârın süratinin doruğa eriştiğini, Niğde Ulukışla Bolkar Dağı’nda rüzgâr süratinin saatte 176 km olarak ölçüldüğünü dile getiren Bakan Müessese, “Aynı tarihte Ordu Kabadüz Çambaşı Kayak Merkezi’nde rüzgârın sürati saatte 175 km olurken, aynı gün Giresun Dereli Kümbet Yaylası’nda rüzgâr sürati bedelinin saatte 161,6 km olduğu görüldü. Şehir merkezlerinde ise azami rüzgâr sürati 12 Mart’ta saatte 122,2 km ile Kahramanmaraş’ta ölçüldü” diye konuştu.

ANTALYA’DA DENİZ SUYU SICAKLIĞI 33 DERECE OLDU

Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanı Müessese, deniz suyu sıcaklıkları bilgilerinde ise azami sıcaklığın 6 Eylül’de Antalya’da 33 derece, en düşük sıcaklığın ise 11 Ocak’ta Çanakkale Uğurlu Liman Feneri istasyonunda 3,4 derece olarak ölçüldüğüne sözlerine ilave etti.