Bakan Kurum Marmara Denizi müsilaj eylem planını açıkladı

Bakan Kurum Marmara Denizi müsilaj eylem planını açıkladı

Bakan Murat Müessese müsilaj meseleyi için atılan adımlar kapsamında Marmara Denizi Eylem Tasarıyı'nı açıkladı.

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese'un açıklamalarından anekdotlar;

Kocaeli'miz ve tüm şehirlerimizde lekelilik görüyoruz. Müsilaj meselesiyle karşı karşıyayız. Bugün Kocaeli'mizde Marmara bölgemizeki valililerimize beraberiz. Ehemmiyetli bir buluşma hakikatleştirdik. 

Marmara Denizi'mizi seferberlikle tertemiz hale getirmek bir borçtur. Efor birliği yapmak zorundayız. Karasal, zirai ve gemi kaynaklı ne kadar mesele varsa ortadan kaldırmak en ehemmiyetli niyetimiz. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın da yönergeleriyle kendisi bizzat takip etmektedir. Kendisine ve eşi Emine Erdoğan hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum. 

300 şahısla 91 noktada kaynaklarımızla teftişlerimizi yaptık. Denizlerimizden aldığımız misalleri üniversite labaratuarlarında inceledik. 120 numune aldık. Bu çalışmalarımız kesintisiz olan çalışmalardı. Ancak müsilaj sebebiyle özellikle buraya yoğunlaştık. 

Deniz salyası Türkiyenin aylardır gündeminde 30 dakikada 500 kilo Ancak 5 yılda... Deniz salyası Türkiye'nin aylardır gündeminde! 30 dakikada 500 kilo! 'Ancak 5 senede...'

Son senelerin en geniş en kapsamlı çalıştayını hakikatleştirdik. Bir değerlendirme buluşması da dün yaptık. Transparan ve katılımcı bir anlayışla yürüttük ve devam ediyoruz. Neticeleri bu buluşmada ele aldık. 

700'ü aşkın bilim insanı müessese temsilcisi Sivil Toplum Kuruluşu ve belediye yetkilisinin yer aldığı buluşma yaptık. Marmara Eylem Tasarıyı'nı bu sayede hazırladık. Açıklayacağımız tasarıda tüm çalışmaları tüm bakanlıklarımızla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi başkan ve aboneleri, valilerimiz, belediye başkanlarımızla imza altına alacağız. 

Lekeliliğin eksiltilmesi ve yürütülme çalışmaları için Etraf ve Şehircilik Bakanlığı alakalı müessese ve kuruluşların içinde olduğu koordinasyon heyeti kuracağız. Bilim ve teknik heyeti oluşturacağız. Önümüzdeki hafta haysiyetiyle bitirmiş oluyoruz. 

Reelinde çalışmaktadır. Sonuçlarını açıklıyoruz. Ancak resmi olarak kurmuş olacağız. Bilim insanlarımızın bilim alanında hem de teknik alanda araştırmalar yaptığı heyet de çalışmalarımıza doğrultu verecek. Haftalık ve aylık buluşmalar yapılacak. 

Marmara Denizi tümleşik stratejik tasarısını 3 ay içinde hazırlayarak çalışmaları bu çerçeve istikametinde yürüteceğiz. 

Marmara Denizi'nin tamamını koruma alanı olarak tanımlama çalışmaları başlatacağız. Cumhurbaşkanımızın onayına sunacağız. Allahın İzniyle 2021 sonunda asıllaşacak. 

Marmara Denizi'nde atılacak tüm adımları koruma tasarıyı çerçevesinde yapacağız. 

Deniz yüzeyindeki salyalar hem koku hem de görüntü lekeliliği hem de denizin dibindeki canlıların oksijen almasına izin etmiyor.  8 Haziran 2021 tarihinden itibaren 7/24 temeliyle Marmara Denizi'ndeki müsilajın arınılmasına müteveccih çalışma yapılacak. 

Bölgede bulunan mevcut atıksu arıtma kuruluşlarının tamamı biyolojik arıtma kuruluşuna dönüştürülecek. Detaylı bir biçimde koordinasyon ve bilim heyetiyle bu süreç idarenecek. 3 sene içinde dönüştürülme bitirilecek. 

Fikri ve finansman destek sağlayacağız. Bu gidişatı hakimiyet altına alacağız. Su niteliğini sağlayacağız. Marmara Denizi'ne deşarj yapan atıksu arıtma kuruluşlarının deşarj standartları 3 ay içinde aktüellenerek hayata geçirilecek. 

Döngüsel ekonomi kullanımına uyacak. Suyun geri kazanımı sağlanacak. Kuruluş mutasyonları da finans takviyesiyle hayata geçirilecek. 

Organize Sanayi Bölgesilerin standartları tanımlanacak. Atıksu arıtma kuruluşlarını gerektiği gibi işletmeyen Organize Sanayi Bölgesilerin iyileştirme çalışmalarıyla ileri arıtma teknolojilerine geçişi süratlendirilecek. Hayata geçirilip geçirilmediğinin tespiti yapılacak ve cezalar kapatmaya kadar gidecek. 

Marmara Denizi'ne gemilerin atıksularının boşaltılmasının önlenmesine müteveccih 3 ay içinde tertip etme yapacağız. Marmara'ya giriş yapan gemilerin atık alma gemilerine atıklarını vermelerini sağlayacağız. 

Pak yapım tekniklerini tersanelerde asıllaştıracağız.  Marmara Denizi'mizin dijital ikizini oluşturacağız. Anlık müdahale edeceğiz. 

Negatif senaryolar gidişatında erken müdahale edeceğiz. Marmara Denizi kıyılarını kapsayacak biçimde Deniz Çöpleri ve Bölgesel Atık Yönetimi Eylem Tasarıyı'nı hayata geçireceğiz. 3 ay içinde uygulamaya koyacağız. 

Deniz salyası sonrasında Marmara’nın tükenişi Ölü deniz haline geldi Çok az vakti varDeniz salyası sonrasında Marmara’nın tükenişi! 'Ölü deniz haline geldi! Çok az süreyi var'

Marmara Denizi'yle ilişkili havzalarla ırmak yataklarına yapay sulak alanlar ve tampon bölgeler oluşturularak lekeliliğin denize erişmesi önlenecek.  Üst ölçekte ehemmiyetli bir proje olacak. 

Fosfor ve yüzey faal paklik maddelerinin kullanımını eksilterek organik paklik maddeleri kullanacağız. Organik paklik mahsullerini tespit edip kullanacağız. 

Marmara Denizi'ndeki Hayalet ağlar 1 sene içinde arınılacak. Balıkçılık açısından koruma alanları geliştirilecek. Müsilaj sebebiyle hasar gören balıkçılarımıza lüzumlu ekonomik destek sağlanacak. 

Milletimizin bilinçlenmesi için süreç başlatacağız. Bir platform kuracağız. Yurttaşlarımızın dinlemesini sağlayacağız. www.marmarahepimizin.com sayfasıyla kamuoyuna eriştireceğiz. Allahın İzniyle 3 sene içinde tamamlayacağız. 

 

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara