Bakan Kurum'dan Rıza Bey Apartmanı açıklaması

Bakan Kurum'dan Rıza Bey Apartmanı açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir depreminde yıkılan Rıza Bey Apartmanı'nın yerinde yeşil alan düzenlemesi yapılacağını ve depremde hayatını kaybedenlerin hatıralarının yaşatılacağı…

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese, 30 Ekim'de İzmir zelzeleninde 38 kişinin yaşamını yitirdiği Rıza Bey Apartmanı'nın yerinde yeşil alan tertip etmesi yapılacağını ve zelzelede yaşamını yitirenlerin anılarının yaşatılacağı bir mekan yapılacağını bildirdi.

Afet ve Acil Vaziyet İdaresi Başkanlığı (AFAD) Şehir Müdürlüğü Koordinasyon Toplantısı'nın hemen peşinden yaptığı izahta Müessese, toplantıda zelzele ve su baskının yaşandığı İzmir'in ihtiyaçlarını görüştüklerini bildirdi.

Müessese, 30 Ekim'de Seferihisar kazası açıklarında olan 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifleriyle devletin tüm müesseselerinin seferber olduğunu ifade etti.

Deprem sonrası İzmir'de afetzede yurttaşların yaralarını sarmak için semt semt, sokak sokak çalışma başlattıklarını vurgulayan Müessese, depremden 2 ay sonra yeni konutların temellerini atmaya başladıklarını belirtti.

"AĞUSTOS İTİBARIYLA KONUT TESLİMLERİNİ ETAP ETAP BAŞLATACAĞIZ"

Müessese, "Allahın izniyle yarın, Sayın Reisicumhurumuzun teşrifleriyle Elazığ ve Malatya'da olduğu gibi, yeniden İzmir'de de yer sarsıntısı konutu temellerini atacağız. 1884 konutun temellerini atmış olacağız pazartesi itibarıyla. Mart ayı itibarıyla da söz verdiğimiz 5 bin 34 konutun temellerini atıp allahın izniyle Ağustos ayı itibarıyla da konutların teslimlerini etap etap başlatıyor olacağız." dedi.

Hızlı bir şehirsel dönüşüm yaptıklarına değinen Müessese, "Yaptığımız dönüşüm İzmir tarihinin en büyük şehirsel dönüşümü, yer sarsıntısı dönüşümüdür. Bu kapsamda gerek yerinde gerek rezerv alanda alt yapısıyla, sosyal donatılarıyla Türkiye'ye örnek olacak bir dönüşümü de güzel İzmir'imize yapıyor olacağız." ifadelerini kullandı.

Bakan Müessese, sağlam ve güvenli konutlar inşa edip depremzede yurttaşların mutluluklarına bir içinde tertip edecek teslim merasimiyle tanık olacaklarını bildirdi.

Yurttaşlardan gelen talepler doğrultusunda çalışmaları hızla yürüttüklerini aktaran Müessese, şöyle devam etti:
"Yer sarsıntısı konutlarının fiyatı takriben 3 milyar lira meblağında. Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız hızlı bir şekilde süreci yürütüyor. AFAD'ımızla beraber çalışmaları alanda kararlı bir şekilde yapıyorlar. Belediyelerimiz bu çalışmalara ortaklık ediyorlar, destek oluyorlar. Allahın izniyle Elazığ ve Malatya gibi burada da hiçbir mağduriyet yaşatmadan konutları yurttaşlarımıza teslim ediyor olacağız." ifadelerini kullandı.

RIZA BEY APARTMANI YEŞİL ALAN OLACAK

İzmir'deki dönüşümün yalnızca yapılacak projelerden ibaret olmadığını aktaran Müessese, bir hayli rizikolu alanda projelerinin olduğunu belirtti.
Müessese, İzmir'de 2002'den itibaren 407 milyon lira kira yardımında bulunulduğunu, yapılacak projeler için de Bakanlığın tertip etmeleri çerçevesinde desteklemelerin verileceğini kaydetti.

Bir takım yurttaşların yapılan projelerin dışında dönüşüm talepleri olduğunu ifade eden Müessese, yurttaşların mağdur olmamaları ile ilgili çalışmaların yürütüldüğünü anlattı.

Depremzedelerden gelen talepleri de dinlediklerini ifade eden Müessese, şunları kaydetti:
"Rıza Bey Apartmanı'nda 38 yurttaşımızı kaybettik. Bu depremin üzerinden 3 ay geçti. Hala acılarımız dinmedi. Tabii buradaki kurtarma çalışmalarında 84 milyonumuzu mutluluğa boğan Ela ve Ayda bebeklerimiz bu apartmanımızdan çıktılar. Artık bu apartman, depremi bu manada da temsil edilen bir alan haline geldi. Yapmış olduğumuz istişarelerde de burada vefat eden yurttaşlarımızı anacağımız, anılarını yad edeceğimiz Rıza Bey Apartmanı alanını boş bırakıyoruz ve bu alanda yeşil alan tertip etmesi ve depremzede yurttaşlarımızın anılarının yaşatılacağı bir mekanı da inşallah Toplum Konut İdaresi Başkanlığımız ile yapıp İzmir'e kazandırmış olacağız. Bu çalışmayı da bugün yapma kararı aldık."

Toplantıya, Etraf ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti İzmir milletvekilleri Ceyda Ayrılmaz Çankırı, Necip Nasır, Yaşar Kırkpınar, Cemal Bekle, Mahmut Atilla Kaya, MHP İzmir milletvekilleri Tamer Osmanağaoğlu, Hasan Kalyoncu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, MHP İzmir Şehir Başkanı Veysel Şahin, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve bakanlık bürokratları da katıldı.