Bakan Muş duyurdu... Yıl sonuna kadar yüzde 35 indirim yapılacak

Bakan Muş duyurdu... Yıl sonuna kadar yüzde 35 indirim yapılacak

TİM ve Türk Hava Yolları arasında Hava Kargo İşbirliği Protokolü'nde imzalar atılacak. Protokolde konuşan Bakan Muş yapılan uyuşmanın ayrıntısından bahsetti ve "Turkish Cargo tarafından sene sonuna kadar 46

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ihraç mahsullerin taşınmasında hava yolu ve demir yolu taşımacılığının hissesinin artırılmasına büyük umursadıklarını belirterek, "Bugün imza atılan uzlaşma zaptıyla da Turkish Cargo tarafından, sene sonuna kadar 46 destinasyonda ihracatçılarımıza genel kargo, yumurta, yaş meyve-sebze ve balık taşımalarında yüzde 10 ila yüzde 35 aralığında indirim uygulanacak." dedi.

Bakan Muş, Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu'nun katılımıyla Ticaret Bakanlığında reelleştirilen Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM ve Türk Hava Yolları Türk Hava Yolları Hava Kargo İşbirliği Protokolü İmza Töreni'ne katıldı.

: İlginize Sürükleyebilir İşte taksi dünyasının bilinmeyenleri...'Mu' varyantı Türkiye'de! Yeni yarıyılda kısıtlama, gerekli PCR, surat surata eğitim...Soyağacı hizmetinde yeni uygulama

Muş, burada yaptığı konuşmada, Türk Hava Yollarının ülke ismine küresel bir marka oluşturmanın yanında en ehemmiyetli hizmet ihracatçılarından biri olarak ihracata destek verdiğini söyledi. Lojistiğin, küresel seviyede dış ticaretin en tanımlayıcı unsuru haline geldiğini ifade eden Muş, her yıl çoğalacak ihracatın taşınmasının önünün açılması gerektiğini bildirdi. Muş, "Ülkelerin lojistik olanak ve marifetleri, rekabet eforlarının en ehemmiyetli bileşeni olarak dış ticaret ve kalkınma siyasetlerinin temelinde yer almaktadır. Son yarıyılda yaşanan küresel salgın şartları ise lojistikle alakalı taktiklerin yine planlanmasını gerekli kılmıştır. Bu çerçevede, bu protokol anlam ve ehemmiyet taşıyor." diye konuştu.

Türkiye'nin dünyanın en ehemmiyetli lojistik üslerinden biri olma potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Muş, bu kapsamda Bakanlık olarak ülkenin eşsiz konumundan azami derecede faydalanarak ihracatı en üst seviyeye çıkarma noktasında ehemmiyetli çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Muş, bu alandaki çalışmaların istatistiklere de yansıdığına dikkati sürükleyerek, "Geçtiğimiz sene Merkez Bankası bilgilerine göre yük taşımacılığında 8 milyar dolar seviyesindeki ithalatımıza karşılık, ihracatımız 10,7 milyar dolara erişmiştir. Burada net ihracatçı pozisyonundayız. Bu noktada temel gayelerimiz, ülkemizin lojistik yeteneklerinin en aktif biçimde kullanılmasını sağlamak, Türkiye'nin lojistik hizmet ticaretinden aldığı hisseyi artırmak ve ihraç mülklerimizin rekabetçi maliyetlerle en süratli zamanda ihraç pazarlarımıza erişmesini sağlamaktır." ifadelerini kullandı.

İHRACATÇILARA 46 DESTİNASYONDAKİ BAZI TAIMALAR İÇİN ÖZEL İNDİRİM

Muş, dış ticaret taşımalarında büyük oranda deniz yolu ve kara yolunun kullanıldığını andırdırarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Hava yolu taşımacılığının dış ticaretimizdeki hisseyi son 20 senede ehemmiyetli oranda çoğalmıştır. Bu çerçevede, 2020 seneyi haysiyetiyle ihracatımızın yüzde 7,5'i, ithalatımızın ise yüzde 17,9'u hava yoluyla taşınmıştır. Ocak-Temmuz 2021 yarıyılında ise ihracatımızın yüzde 8'i hava yoluyla taşınırken, bu yolun ithalatımızdaki hisseyi yüzde 10'dur. Bakanlık olarak ihraç mahsullerimizin taşınmasında hava yolu ve demir yolu taşımacılığının hissesinin artırılmasına büyük önemsiyoruz. Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı ile bu alanda eşgüdüm içinde çalışıyoruz. Bu noktada, dünyanın en süratli gelişen hava kargo markası olan Turkish Cargo, gelişmiş altyapı ve filosuyla ülkemizdeki hava yolu taşımacılığının ilerlemesi ve dış ticaret taşımalarımız açısından ehemmiyetli rol oynayacaktır."

Hava yoluyla yapılan ihraç taşımalarının artırılması niyeti kapsamında TİM ve Türk Hava Yolları arasında geçen sene imza atılan uzlaşmanın, ihracata ehemmiyetli katkı sunduğunu vurgulayan Muş, "Bugün imza atılan uzlaşma zaptıyla da Turkish Cargo tarafından, sene sonuna kadar 46 destinasyonda ihracatçılarımıza genel kargo, yumurta, yaş meyve-sebze ve balık taşımalarında yüzde 10 ila yüzde 35 aralığında indirim uygulanacaktır. İhracatçılarımızın lüzum dinlediği sektörleri kapsayan ve hava yolu taşıma maliyetlerini ehemmiyetli miktarda eksiltecek bu uyuşmanın ihracatımız üzerinde pozitif tesir yaratacağı barizdir." dedi.

"SEÇENEK ROTA ÇALIŞMALARINI GÜNDEMİMİZE ALDIK"

Bakan Muş, ihracatçıların lojistik alanındaki gereksinimlerine zorunlu yardımı sağlamak üzere Bakanlık olarak alakalı tüm hissedarlarla çalıştıklarını belirterek, "Bu vesileyle bir taraftan bölge ve etraf ülkelerle lojistik meselelerimizi uyguladığımız yoğun diplomasiyle çözüme kavuştururken öbür taraftan uzak ülkelerle lojistik alanındaki yeni stratejimizi de uygulamaya koymayı kastediyoruz. Nitekim, ülkemizin lojistik yeteneğinin geliştirilmesi, Orta Vadeli Program'ın da amaçları arasında yer almaktadır. Bu bakımdan, mevcut şartlara ek olarak, erişim olanaklarımızı geliştirmek emeliyle seçenek rota çalışmalarını da gündemimize almış bulunmaktayız." diye konuştu.

Geçen sene ekim ayında "Yurt Dışı Lojistik Merkezlerinin Desteklenmesi Hakkında Karar"ın yürürlüğe girdiğini hatırlatan Muş, ihracatın devamlı sürdürülebilmesi için kurulacak yurt dışı lojistik merkezlerine müteveccih çok ehemmiyetli destek mekanizmaları öngörüldüğünü söyledi. Muş, bu merkezlerin, ihracatçıların lojistik maliyetlerini eksiltme ve ihraç mahsullerinin yeni pazarlara en aktif ve yararlı yollardan eriştirilmesini sağlama noktasında büyük hizmetlerde bulunacağına dikkati sürükleyerek, "Bu alanda, tüm öbür hissedarlarımızla yakın temas halinde çalışmalarımızı sürdürüyor, ayrıca özel sektörümüzün yurt dışı lojistik merkezlerin kurulmasına müteveccih süregelen yardımının devamını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

"KOLAY BOZULAN MAHSULLERİN İHRACATI DAHA EHEMMİYETLİ HALE GELİYOR"

Bakan Muş, lojistik sektörünün, gelecek yarıyılda daha çok dijitalleşme ve yararlılık odaklı olacağını aktararak, şunları kaydoldu:

"Bugün tek bir tuşla çevrim içi olarak alınan bir mahsulün çok kısa tedarik müddetleri içinde dünyanın her yerindeki harcayıcılara eriştirilmesi beklenmektedir. Bu noktada, kolay bozulabilen mahsullerin ihracatı başta olmak üzere işletmelerimizin lojistik yeteneklerinin geliştirilmesi giderek daha ehemmiyetli hale gelmektedir. Bugün kuruluş edilmesine şahitlik ettiğimiz uzlaşmanın, mevzubahisi mahsullerin hava yoluyla taşınmasını kolaylaştırarak ihracatçılarımızın küresel seviyede daha rekabetçi hale gelmelerine katkı sağlayacağını değerlendiriyoruz."

"SENE SONU İHRACAT GAYESİNE ERİŞECEĞİMİZE VİCDANDAN İNANIYORUZ"

Ekonomik bilgilerdeki pozitif seyre de dikkati sürükleyen Muş, senenin ikinci çeyreğinde asıllaşan yüzde 21,7'lik yüksek oranlı gelişmeden takribî yarısının mülk ve hizmet ihracatından kaynaklandığını andırdırdı. Sanayi imal endeksi, imalat sanayi kapasite oranı ile ekonomik güven endeksindeki çoğalışa işaret eden, Muş, "Bu bilgiler güzergahında Orta Vadeli Program'da sene sonu için amaçlanan 211 milyar dolar ihracat seviyesine erişeceğimize vicdandan inanıyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından Muş ve Karaismailoğlu'nun himayesinde TİM Başkanı İsmail Gülle ve Türk Hava Yolları İdare Heyeti Başkanı İlker Aycı tarafından Hava Kargo İşbirliği Protokolü imza atıldı.

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın