Bakan Özer, uzman ve başöğretmenlikle ilgili sınav takvimini açıkladı

Bakan Özer, uzman ve başöğretmenlikle ilgili sınav takvimini açıkladı

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Uzman ve Başöğretmenlik imtihan tarihlerini açıkladı. Bakan Özer "500 binin üzerinde hocayı ilgilendiren, uzman hocalık ve başöğretmenlik ile alakalı eğitim programının

Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Yıldız Teknik Üniversitesi arasında Mesleksel ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü imza programı tertip edildi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde tertip edilen merasime Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz katıldı. YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer merasimde konuşma yaptı. Bakan ve rektörün konuşmalarının ardından protokol imza atıldı. İmza Atılan protokol kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü'nde, Maçka Tekniki ve Mesleksel Anadolu Lisesi'ne ait 'Kuluçka Merkezi' açılacak.

"MESLEKSEL LİSELERİNE OLAN ALGIYI KALDIRMAK İÇİN YTÜ İLE ADIM ATIYORUZ"

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bakanlık olarak, öncelik verdiğimiz, kuvvetlendirmek istediğimiz en ehemmiyetli alanlardan bir tanesi mesleksel ve tekniki eğitim. Katsayı uygulamasıyla mesleksel eğitim mezunlarının yükseköğretime ulaşımın yasaklanması, aynı zamanda imam hatip mezunlarının ulaşımının yasaklaması. Hem din öğretiminde hem de mesleksel eğitimde bu ülke ciddi kıymetler ödedi. İş liseleri hiçbir yere yerleşemeyen, gerekli bir mektep cinsine dönüşmüştü. Bu algıyı değiştirmek için ikinci bir atak yaptık. Ülkemizin en güçlü müesseseleriyle seçkin diye belirleyeceğimiz çok güçlü iş liseleri kurmaya başladık. 28 Şubat sürecinin fay hattı gibi kırmış olduğu o mesleksel eğitime bakış tamamen değişmiş oldu. Bugün de bu algıyı değiştirmek ile alakalı adımı Yıldız Teknik Üniversitesi ile beraber atıyoruz. Maçka Tekniki ve Mesleksel Anadolu Lisesi'nin beraber eğitim öğretim sürecine idareyeceğiz" dedi.

Bakan Özer, "2018 senesinde 3 bin 500 tane iş lisemizde döner anapara kapsamında elde edilen kazanç 250 milyon TL etrafındaydı. 2021 senesinde 1 milyar 162 milyon lira ile kapattık. 2022 senesindeki amacımız 1.5 milyarlık imal kapasitesine erişebilmek. Şu anda 4 ayda elde edilen kazanç 2021'in 4 ayına göre yüzde 225 arkasıydı. 2021 senesinde talebelerimize 52 milyon lira döner anaparadan hisse dağıttık. Hocalar 112 milyon lira hisse aldı. Şayet iş liselerinin imal kapasitesi olmasaydı maskelere, dezenfektanlara, surat gözetici siperliklere, solunum makinesine ulaşım bu kadar kolay olmazdı ve Türkiye bu süreci bu kadar kolay atlatamazdı" diye konuştu.

İMTİHAN TAKVİMİNİ AÇIKLADI

Bakan Özer, "60 senelik bir özlem olan Hocalık İş Kanunu 14 Şubat 2022 tarihi itibariyle yayınlanarak yürürlüğe girdi. Son 20 senede eğitimde yaşanan devasa mutasyon, hocaya mahsus bir kanun özleminin reelleşmesiyle taçlandırılmış oldu. Alakalı idaremelik yayınlandı ve şu an itibariyle de o idaremelik ile alakalı eğitim programı ve imtihan tarihi ile alakalı takvimi de bakanlığımızın web sitesinden hisseleştik. 500 binin üzerinde hocayı ilgilendiren, uzman hocalık ve başöğretmenlik ile alakalı eğitim programının müracaatları 1-10 Haziran tarihlerinde, uzman hocalık eğitimleri 18 Temmuz-5 Eylül arasında yapılacak. Başöğretmenlik eğitimleri de 18 Temmuz-19 Eylül tarihleri arasında olacak" dedi.