Bakan Pakdemirli açıkladı: Kaz Dağları'ndaki maden bakanlığa devredildi

Bakan Pakdemirli açıkladı: Kaz Dağları'ndaki maden bakanlığa devredildi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kaz Dağları'ndaki altın madeninin bakanlığa devredildiğini açıkladı. Bakan Pakdemirli bölgede ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışmalarının yapılacağını…

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çanakkale’nin Bayramiçi ilçesinde, Kanadalı Alamos Gold şirketine tahsis edildikten sonra etraf kırımı ile gündeme gelen Kaz Dağları’ndaki maden sahasının, bakanlığa devredildiğini açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Bakan Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sual önergesi verdi. Öztunç, ’Orman Genel Müdürlüğü 2019 Seneyi Sayıştay Kumpaslılık Raporu’nda, maden şirket sahalarının büyük çoğunluğunda rehabilite çalışmalarının yapılamadığını, verilen izinler istikametinde emin tasarı ve proje çerçevesinde işletilmesi ve çalıştırması gerekirken, sahalarda kumpassız çalışmaların yapıldığına ait tespitlerin yer aldığını kaydoldu. Sayıştay raporlarına yansıyan sualin Çanakkale Bayramiçi ilçesi hudutlarında ’Kirazlı Altın Ve Gümüş Madeni Kapasite Çoğalışı ve Zenginleştirme’ projesi için de geçerli olduğuna dikkat toplayan CHP’li Öztunç, proje sahibi Kanadalı Alamos Gold şirketine bağlı Doğu Biga Madencilik işletmesine verilen izinlerin 27 Ekim 2020’de geri teslim alınarak iptal edildiğini; ancak binlerce ağacın kesildiği alanda rehabilitasyon çalışmalarının hala başlatılmadığına değindi.

Ali Öztunç, Kaz Dağları’ndaki maden sahası ile alakalı orman izninin hangi mazeretle hangi tarihte iptal edildiğini, sahasının rehabilitasyon çalışmaları kapsamındaki yapılan çalışmaları sordu.

’BAKANLIĞIMIZ TASARRUFUNA GEÇMİŞTİR’

Bakan Pakdemirli, CHP’li Öztunç’un sual önergesine verdiği cevapta, "Alakalı orman izni, yenilenmiş ruhsat ile beraber zaman uzatımı için başvuruda bulunulmaması sebebiyle 10 Kasım 2020 tarihinde iptal edilmiştir. Rehabilitasyon çalışmaları kapsamında etüt proje çalışmaları devam etmektedir. Bakanlığımızın, ağaç dikme seferberliği programı kapsamında maden sahalarının rehabilitasyonu ve yine ormana kavuşturulması çalışmaları yer almaktadır. Mevzubahisi saha geri teslim alınarak bakanlığımız tasarrufuna geçmiştir" dedi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara