Bakan Pakdemirli: Fiyatlar yaz aylarında daha fazla düşecek

Bakan Pakdemirli: Fiyatlar yaz aylarında daha fazla düşecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fahiş çoğalışların yaşandığını market maliyetlerinde düşüşün başladığını belirterek, “Harcayıcıyı gözetmek için temkin alıyoruz. Yaz aylarında daha fazla…

Geçen hafta haysiyeti ile 80 bin tonu patates 23 bin tonu soğan olmak üzere toplam 103 bin ton mahsulün piyasadan alındığını anlatan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bir grup gazetecinin suallerine şu cevapları verdi:

HARCAYICIYA SOLUK

“Biz bir hudut ve kısıt koymadık. ‘60-70 bin ton ortamı patates kazanç’ diye düşünüyorduk, onun üzerinde bir sayı geldik. Günlük büyümelerin grafiğinde bir düşüş var. Üreticinin elini hafifletmek ve harcayıcıya soluk vermek için bu çalışmaya başladı. Yeni sezona çok bir şey kalmadı. Basmakalıp yarıyılda piyasada bir kasvet yaşanması beklenmiyordu. Yeme içme sektöründeki kapanmalar, üreticilerin soluğunu kesmişti. Patates soğanda gelişler eksildi. Piyasanın gazını aldık. Pandemi başlayalı 14 ay oldu. Bu yarıyılda marketlerde kuyruk olmadı, kasvet yaşanmadı. Bu sürecin hem üretici hem de harcayıcı tarafı var. Yağmur yağarken ‘Ben ıslanmam’ diyemezsiniz. Minik tefek kasvetler yaşandı. Hem üretici hem harcayıcı tarafında minimal şeyleri basmakalıp karşılamak gerekiyor.” Market maliyetlerinde düşüşlerin başladığını belirten Pakdemirli, “Yaz boyu biz enflasyona pozitif, kışın olumsuz katkı yaparız. Besinin durumuna baktığınızda, pandemi hariç, çekirdek enflasyon kadar olur. Muhakkak aylarda ateş pahası olur, yazın ‘ucuzluk geldi’ deriz. Geçen yıl patates ve soğan ihracatına kısıt getirdik. Getirmeseydik yeniden 10 lira olacaktı. Balansı yakalatmak gerekiyor” dedi. “Biz tasarılama mevzusunda çok tenkit etilen bir bakanlığız” diyen Bakan Pakdemirli şunları söyledi: “Kendinle ilgili iş varsa tasarlarsın. ‘Şu saatte ders çalışacaksın, çalışırsan 50 lira vereceğim’ dersin. Biz de onu yapmaya çalışıyoruz. Biz çiftçiyi yardımlarla pozitife manipülasyona çalışıyoruz. ‘Bu bölgede bunu ekersen dayanaklarız, şunu ekersen desteklemeyiz’ diyoruz. Çiftçi en nihayetinde kendi kararını kendi alıyor.

YAĞDA 2.5 KAT ARTIŞ VAR

Şu an üreticiler hoşnut. Şimdi tüm dünya tamamen harcayıcıya dönük temkinler almaya çalışıyor. Ayçiçek yağı 680 dolarken, şu an bin 700 dolara geldi. Bir sene içinde 2.5 misli ayçiçek yağında maliyet çoğalışı var. Bunu üreten çiftçi kazanmıyor mu kazanıyor. Orada harcayıcıyı gözetmek için temkinler alıyorsunuz. Ayçiçeği için Türkiye’nin toprağı hudutlu. O surattan ayçiçeğine çok yüklendiğiniz zaman başka mahsulden çalıyor. Birbirinin geçişlerini ayarlamamız gerekli. Sulama yatırımlarını bitirmeye çalışıyoruz süratli biçimde. Sulanan alanlar arkasısın ki tarım yaptığımız alan arkasısın. Avantajımız arkasısın.”

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara