Bakan Pakdemirli Marmara Denizi'nden hayalet ağ çıkardı

Bakan Pakdemirli Marmara Denizi'nden hayalet ağ çıkardı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, farkındalık oluşturmak için Marmara Denizi'nde dalış yaparak, balıkçıların avlanmak için attığı; ancak muhtelif nedenlerle denizde kalan 'hayalet ağlar'ı…

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 'hayalet ağ' olarak adlandırılan terk edilmiş ağlar için farkındalık oluşturmak ismine Marmara Denizi'nde özel dalış reelleştirdi.

Bakan Pakdemirli Marmara Denizinden hayalet ağ çıkardı

Programa Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese de katıldı. Dalış evveli Pakdemirli’ye zaferler dileyen Bakan Müessese, "Filhakika çok ehemmiyetli bir süreci yürütüyor, bize de destek oluyor. Bu Marmara Denizi'miz ismine 7 şehrimizi içeren tam bölge için ehemmiyetli. Kendisinden hoşlanıyoruz ve destek oluyoruz" dedi.

Bakan Pakdemirli Marmara Denizinden hayalet ağ çıkardı

'HAYALET AĞLARI ÇIKARDIK'

Denizdeki hayalet ağları çıkaran Bakan Pakdemirli, "Hayalet ağların çıkarılması, denizlerimizin pakliği özellikle Marmara Denizi'mizin pakliği açısından son derece ehemmiyetli. İster istemez bu ağlar altta birikim yapıyor, değişik deniz canlılarının oluşmasına sebebiyet veriyor ve gelen giden tüm canlıların orada takılmasına ve ciddi bir deniz çöplüğü yaratmasına neden oluyor.

Müsilajın da hakikatinde kaynaklarından biri hayalet ağlardır. Özellikle Marmara özelinde bundan sonra çok çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. İki yıl evvel başlattığımız bir proje 'Hayalet Ağların Arınılması Projesi'. Uzun zaman dalmadığım halde iki yıl evvel tekerrür hayalet ağları arınmak kastıyla başlamıştım.

Bugün de tekerrür Marmara Denizi’nde Etraf Şehircilik Bakanımızla birlikte asıllaştırdığımız muhtelif faaliyetlerin en sonuncusu olarak da hayalet ağların arınılması kastıyla, bir misal olmak niyetiyle de ben Tarım ve Orman Bakanı olarak dalışımı bitirdim. İki adet hayalet ağı bulduk. Yuvasından çıkardık kestik ve yukarıya taşıdık" diye konuştu.