Bakan Pakdemirli müjdeyi duyurdu! 'Mayıs ayında ödemeyi planlıyoruz'

Bakan Pakdemirli müjdeyi duyurdu! 'Mayıs ayında ödemeyi planlıyoruz'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Kıyı balıkçılarımıza da bir müjde vermiş olalım. Her sene onlara da bin lira ödüyorduk, genelde yıl sonuna kalıyordu. Bunu da allahın izniyle bu sene…

Balıkesir'in Erdek ilçesindeki bir midye yapım çiftliğinde hasada katılan Pakdemirli, yapım hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Pakdemirli, midyenin tabiatta kendiliğinden yetişen bir canlı olduğunu anlattı.

Pakdemirli, bu çiftlikte her gün midyelerin surat milyonlarca litre suyu süzdüğünü vurgulayarak, şunları kaydoldu:

"Bu anlamda denizleri arınıyor olmasının, etrafçı olmasının çok büyük anlamı var. Ayrıca bir ihracat mahsulü olduğu için büyük bir ihracat potansiyeli var. Türkiye'de şu an 20 kadar midye çiftliğinde takribî 15 bin tonluk bir yapım kapasitemiz var. İlerleyen senelerde kapasitemizi yeni çiftliklerle artırmayı düşünüyoruz. Son derece etrafçı olması hasebiyle de etrafı pislemenin aksine aksine denizlerimizi arınma özelliğine sahip.

Bu arada kıyı balıkçılarımıza da bir müjde vermiş olalım. Her sene onlara da bin lira ödüyorduk, genelde yıl sonuna kalıyordu. Bunu da allahın izniyle bu sene en yakın zamanda, mayıs ayı içinde ödemeyi tasarlıyoruz."

Midye hasadında Bakan Pakdemirli'ye Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Megakent Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Balıkesir milletvekilleri Adaletli Çelik, Belgin Uygur, Mustafa Canbey ve AK Parti Şehir Başkanı Ekrem Başaran ile öbür alakalılar eşlik etti.

Bakan Pakdemirli müjdeyi duyurdu Mayıs ayında ödemeyi planlıyoruz