Bakan Pakdemirli: Tarımsal hasılamız, cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

Bakan Pakdemirli: Tarımsal hasılamız, cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım ve besin mahsulleri ihracatının yüzde 5 çoğalışla 20,7 milyar dolara eriştiğini belirterek, ”2020’de yüzde 4,8 gelişen tarım, son 3 senedeki azami…

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Gaziantep'te tertip edilen 12’nci Gaptarım-Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarının açılışına katıldı. Orta Doğu Fuar Merkezi’ndeki açılışta Bakan Pakdemirli’nin yanı gizeme Vali Davut Gül, Megakent Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep milletvekilleri, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, protokol aboneleri ile üreticiler ve konuklar da yer aldı.

Bu cins fuarların, kentlerin tarım ve hayvancılıktaki galibiyetine ehemmiyetli katkılar sağlayacağını dile getiren Bakan Pakdemirli, özellikle yeni tarım teknolojileri, yeni usuller ve yeni fırsatlarla tanışan çiftçilerin de yapımın niteliğini artıracak, pazar ihtimallerini genişletecek fırsatlar elde edebileceğini kaydoldu.

Geçen senenin tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin gelişimine dikkat toplayan Bakan Pakdemirli, büyükbaş varlığının 2020’de 18,2 milyon başa yükselerek, cumhuriyet tarihinin azami seviyesine eriştiğini, küçükbaş varlığının ise son 1 senede yüzde 12 çoğalışla 54,1 milyon başa yükselip, 30 senenin azami sayısına geldiğini belirtti.

’NEBATSAL YAPIMIMIZ 126 MİLYON TONA YÜKSELDİ’

Türkiye’nin coğrafi konum açısından büyük avantaja sahip olduğunu kaydolan Bakan Pakdemirli, geçen sene meteorolojik kuraklık ve küresel ısınmanın tesirlerine karşın sulama alanında hizmete aldıkları yatırımlar sayesinde toplam nebatsal yapımın 9 milyon ton çoğalışla 126 milyon tona yükseldiğini söyledi. Pakdemirli, "Bulunduğumuz konum itibariyle, 1,9 trilyon dolarlık zirai ticaret hacmine sahip bir bölgede yer alıyoruz. 4 saatlik bir uçuş mesafesi ile dünya popülasyonunun yüzde 40ına erişebiliyoruz. Geçen sene meteorolojik kuraklık ve küresel ısınmanın tesirlerine karşın sulama alanında hizmete aldığımız yatırımlar sayesinde, toplam nebatsal yapımımız, 9 milyon ton çoğalışla 126 milyon tona yükseldi. 2002 evveli yardım neredeyse yoktu ve birkaç müdahale alımı vardı. 2002 sonrası ise çoğalan dayanaklar ve hudutlu müdahale alımı vardı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sonrasında ise hem dayanaklarda çoğalış hem de faal müdahale alımlarını beraber uyguluyoruz. Son 3 senede zirai yardımları yüzde 65 çoğalışla, 24 milyar liraya çıkardık. Müdahale alımlarında ise üretici arkadaşı siyasetler yürütüyoruz ve bunu da müdahale müesseselerimizi, hasar ettirmeden yapıyoruz" diye konuştu.

’2021’İ SU VE SULAMA YATIRIMLARINDA ATAK SENEYİ DUYURU ETTİK’

Bakan Pakdemirli, Türkiye tarihinde ilk defa ’Su Şurası’ hakikatleştirdiklerini belirterek, 2021’i su ve sulama yatırımlarında atak seneyi olarak duyuru ettiklerini kaydoldu. Suyun tarım ve besin güvenliğinin garantisi konumunda olduğunu aktaran Pakdemirli, ”Meteorolojik kuraklığa karşın nebatsal yapımdaki rekor çoğalışlarda, sulama yatırımlarının büyük rolü var. 2050 senesinde popülasyonumuzun 106 milyona erişmesi bekleniyor. Bu popülasyonu doyurmak için bugünkünden yüzde 60 daha fazla besin üretmek, bu besin yapımı için de yüzde15 daha fazla su kullanmak zorundayız. Bu sebeple Gaziantepte ve ülkemizin tamamında suyumuzu vatan öğrenerek, en yararlı biçimde nasıl kullanacağımızı hesap ederek, suyun eforunu ulusumuzla buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

CUMHURİYET TARİHİNİN REKORU

Bakan Pakdemirli, 2020 senesinde zirai yardımların ciddi oranda artırıldığının altını çizerek, 2020de yüzde 4,8 gelişen tarımın, son 3 senedeki azami sihrime sayısına eriştiğini söyledi. Pakdemirli, ”Tarımsal hasılamız, bir evvelki seneye göre yüzde 20 çoğalarak, 333,3 milyar liraya yükseldi ve cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Tarım ve besin mahsulleri ihracatımız, 2020 senesinde bir evvelki seneye göre yüzde 5 çoğalışla 20,7 milyar dolara erişti. Dış ticaret aşırısı ise yüzde 9 çoğalışla, 5,5 milyar dolar olarak asıllaştı. 2002 evveli yardım neredeyse yoktu ve birkaç müdahale alımı vardı. 2002 sonrası ise çoğalan dayanaklar ve hudutlu müdahale alımı vardı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sonrasında ise hem dayanaklarda çoğalış hem de faal müdahale alımlarını beraber uyguluyoruz. Son 3 senede zirai yardımları yüzde 65 çoğalışla 24 milyar liraya çıkardık. Müdahale alımlarında ise üretici arkadaşı siyasetler yürütüyoruz ve bunu da müdahale müesseselerimizi, hasar ettirmeden yapıyoruz diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, Gaziantepte tarım ve hayvancılık alanında yeni müjdeler verdiğini belirterek, ”13 bin dekar atıl boş alanlarımızda kırmızı mercimek ekimi. 5 bin adet erkek Antep fıstık ağacı ile 5 bin dekar alanda fıstık bahçesi kuruluşu. Faydayı artırmak için 10 bin litre organik akışkan gübrenin biber yetiştiriciliğinde kullanılması. 13 bin dekar alanda çayır ıslah ve amenajman projesi. 9 bin dekar alanda yem nebatları ekimi. Toplam 190 milyon bütçeli Etçi ve Kombine Irkların Yapay Tohumlama Yoluyla Yaygınlaştırılması Projesi’ni geçen ay başlattık ve Gaziantepi de bu projeden yararlanan şehirlerimiz içinde dahil ettik. 3 sene sürecek bu proje kapsamında büyükbaş hayvanlara fiyatsız yapay tohumlama yapacağız. Bal ile beraber katma kıymetli arı mahsulleri imalinin artırılmasına müteveccih üreticimizin güneş enerjisi sistemleri, arıcı sığınağı, arı kovanı, alet ve teçhizat alımını destekleyeceğiz" dedi.

Bakan Pakdemirli’nin konuşmasının ardından protokol aboneleri, açılışını yaptıkları fuardaki stantları gezdi.