Bakan Soylu ’kilit kavşak’ Kırıkkale’de trafik denetimine katıldı

Bakan Soylu ’kilit kavşak’ Kırıkkale’de trafik denetimine katıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 43 şehrin geçiş noktası ’kilit kavşak’ Kırıkkale’de trafik teftişine katıldı. Soylu, "Bu sene, bu rotada vefatlı trafik kazası olmadı. Geçen bayramlara kıyasla trafik

İçişleri Bakanı Süleyman Solu, Kurban Bayramı tatilinin son gününde tertip edilen trafik sorgulamalarına katıldı. Helikopterle Bolu’nun Gerede ilçesine geçen Bakan Soylu, buradaki analizlerinin ardından erişimde 43 şehrin geçiş noktasında bulunan Kırıkkale’ye geldi. Bakan Soylu, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Şehir Jandarma Komutanı Albay Barış Cücen, Şehir Emniyet Müdürü Fahri Bulut ile birlikte trafik teftişine katıldı. Teftişi asıllaştıran takımlardan bilgiler alan Soylu, ardından açıklamalarda bulundu.

’TRAFİK YOĞUNLUĞUNDA YÜZDE 50’LİK ÇOĞALIŞ MEVZUBAHİSİ’

Kırıkkale’nin 43 şehrin geçiş rotasında bulunduğunu hatırlatan Soylu, "Bu sene bu rotada vefatlı trafik kazası olmadı. Geçen bayramlara kıyasla trafik yoğunluğunda yüzde 50’lik bir çoğalış mevzubahisi. Dostlarımız rotalarda aldıkları önlemlerle, teftişlerle, kılavuzluklarla, yurttaşlarımızın da trafik kaidelerine uymaları münasebetiyle burada vefatlı trafik kazasıyla karşılaşmadık" dedi.

"Özellikle sürücülerimizi, bu son günde yeniden emniyet kemeri takmaları mevzusunda uyarıyoruz" diyen Bakan Soylu "Sürat limitlerine uymalarını buradan bir defa daha söylemek istiyoruz. Vasıta sürerken netlikle cep telefonuyla meşgul olmamaları, dikkatlerini dağıtmamaları gerektiğini ifade etmeye çalışıyoruz. Özellikle TIR ve kamyon sürücüleri, yol kenarlarının hemen yanında vasıta parkı yapıyorlar. Bu ölümcül bir kusurdur, bu ölümcül yanılgıyı yapmamalarını istirham ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu ’kilit kavşak’ Kırıkkale’de trafik denetimine katıldı

’2 SAATTE BİR 10 DAKİKALIK DİNLENME ÖNEMLİDİR, ZORAKİDİR VE EHEMMİYETLİDİR’

Bakan Soylu, uzun yolculukların dinlenmeyi gerektirdiğine dikkat toplayarak, "Özellikle sürücüler açısından 2 saatte bir 10 dakikalık dinlenme önemlidir, zorakidir ve ehemmiyetlidir. Son 10 senede bayram tatilindeki trafik kazalarındaki vefatlar günde 15 birey, şu anda da günde 7 birey yaşamını kaybediyor. Hep birlikte hem yurttaşımızın dikkati hem dostlarımızın sorgulamaları, trafik takımlarımızın bu mevzudaki hassasiyetleri çerçevesinde ehemmiyetli önlemler alındı. Bu temkinlerin sonucunda ehemmiyetli bir eksilme sağlandı" ifadelerini kullandı. "

Bu bizim için son bir hedef değildir, son hedef sıfır sayıyıdır" laflarını kullanan Soylu, "Bu sene karşı karşıya kaldığımız süreçlerden en ehemmiyetlisi yaya vefatlarıydı. Yaya trafiğinde bazen içimizi acıtan neticelerle karşı karşıya kalınıyordu. Bu sene bayram müddetince 6 yaya vefatı var, 8 motosiklet vefatı var. Şu ana kadar da toplam 64 yurttaşımızın can verdiğini belirtebiliyoruz. 210 binin üzerinde misyonlumuz bayram süresince sahalardaydı. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz" dedi.

Bakan Soylu ’kilit kavşak’ Kırıkkale’de trafik denetimine katıldı

Açıklamanın ardından Bakan Soylu, durdurulan vasıtadaki yurttaşların bayramını kutlayarak, trafik kaidelerine uymaları mevzusunda ihtarlarda bulundu. Çocuk yolcularla da toplanan Soylu, takım vasıtasında bulunan ekrandan çocuklarla birlikte çizgi film seyretti.