Bakan Soylu polislere hitap ederken gözyaşlarını tutamadı!

Bakan Soylu polislere hitap ederken gözyaşlarını tutamadı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Zeytin Dalı Harekatı bölgesinde bulunan Afrin ve Azez'de güvenlik eforlarıyla bayramlaştı. Afrin Şehit Emniyet Müdürü Murat Ertekin Polis Özel Harekat Karargahından…

Bakan Soylu, birliktesiki Bakan Takviyecisi Mehmet Ersoy, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Kilis Valisi Recep Soytürk, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve değişik yetkililerle Zeytin Dalı Harekatı bölgesinde bulunan Afrin'e geçti. Burada ilk olarak Afrin İnsani Yardım merkezini ziyaret eden Soylu ve birliktesikiler, daha sonra Şifa Sağlık Kurumuna geçerek misyon yapan hekimlerle sohbet etti.

Ardından Afrin Emniyet Müdürlüğü Kent Güvenlik İdare Sistemi Hizmet Binasını ziyaret eden Soylu, burada misyon yapan güvenlik eforlarıyla bayramlaştı, yeni yapılan misafirhanede tahlillerde bulundu. Son olarak Afrin Şehit Emniyet Müdürü Murat Ertekin Polis Özel Harekat Karargahına geçen Soylu, burada vekalet verdiği kurbanı kestirdi, polislerin Kurban Bayramı'nı kutladı. Burada polislere hitaben konuşan Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdiğini söyledi.

'BİZ İYİLERİN ONLAR MAKÛSLARIN TARAFINDA'

Gittikleri hiçbir yere cefa götürmediklerini, Müslümanlıkla yoğrulduklarını ifade eden Soylu, "Gittiğimiz hiçbir yeri tarumar etmedik. Hiçbir dine ve inanca cefa yapmadık. Zira Allah'ın emri var. İnsan yaratılmışların en gururlusudur." dedi. Makûsluğun hiç bir koşulda kalıcı olmadığını anlatan Soylu, şöyle devam etti:

"Hepimiz Karabağ'ı biliyoruz, orda da makûsluk egemen olmadı. Bir taraftar tam dünyanın gözü önünde Balkanların merkezinde Srebrenitsa'daki kırımları biliyoruz. Batının alnının çatının orası bir kara kir olarak yazıldı. Libya'yı, Filistin'i biliyoruz. Anlaşılıyor ki bizler hakkın tarafındayız, onlar batılın tarafında. Bizler iyiliğin, onlar makûsluğun tarafında."

Emellerinin hiç bir zaman çıkar olmadığını vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

"Şu nesli, bu dostlarımızı gelecek jenerasyondaki tarih bir başka yazacak. Diyecekler ki bu kahramanlar tamamladı bu terör sorununu. Bu defteri, onlar kapattı. Asırlar süresince Allah kısmet edecek, arkanızdan dualar okunacak. Mesullüğünüz, yalnızca kendine ait bir mesullük değildir. Mesullük, aynı zamanda kendi ulusumuzun olduğu kadar çevremizde olan coğrafyaya mesullüktür. Batı, tam tasasını doğuya devirmektedir. Bu, büyük bir reyindir. Bizi uğraştırıp bizi birbirimize düşürüp kendileri hayatlarına huzur içinde devam etmek istiyorlar. Mış gibi yapıyorlar. Üzülmüş gibi, ilgileniyormuş gibi yapıyorlar. Bunu hepimiz biliyoruz. Ama hiç tasalarında değil."

BAKAN SOYLU DUYGUSALLAŞTI

"Allah sizden razı olsun. Allah hepinize uzun ömürler versin. Ak saçlı muhtemeliniz. Ak sakallı muhtemeliniz. Torunlarınızı okşayasınız. Onlara kahramanlık türkülerinizi anlatasınız. Duamız sizin için budur" derken gözyaşlarını tutamayan Soylu, şöyle devam etti:

"İnanıyorum ki her birinizin bu ulus, ülke ve insanlık, ananemiz ve kültürümüz ismine yapacak çok şeyiniz olacak. Çok emanet vazgeçeceksiniz. Biz böyle bir ulusuz ve böyle olmaya devam edeceğiz. Ulus olmak kolay bir iş değildir. Ay-yıldızlı tabutları taşımakla ulus olunur. Birlikte cuma namazında sıkı sıkı saf tutarak ulus olunur. Çocuğun başını okşayarak ulus olunur."

AZEZ TEMASLARI

Konuşmanın ardından polislerle hatıra resmi sürükleten Soylu, Afrin çarşısında esnafla bayramlaştı, çocuklara muhtelif armağanlar verdi.
Buradaki programının ardından Azez'e geçen Soylu ve birliktesikiler Azez Emniyet Müdürlüğünü ziyaret etti. Yerel polis ve ortak misyon eforu tarafından karşılanan Soylu, burada misyon yapan kolluk güçlerinin Kurban Bayram'ını kutladı, onlarla sohbet etti. Burada yerel kolluk güçlerine hitaben konuşan Soylu, Suriye'de yaşanan insanlık dramına suskun kalmadıklarını ifade etti.

Allah'ın kendilerine bir emri olduğunu aktaran Soylu, şunları dile getirdi:

"Biz Müslüman'ız. Allah'ın bize emri var. Komşuluk hukuku vardır. Biz senelerce beraber yaşadık. Biz dünyada imtihanda olduğumuzu öğreniyoruz. Aynı zamanda eforun imtihanındayız. İnsanlığın imtihanındayız. Burada olmaktan çok mutluyuz. Şayet hududun bu tarafında olan azaba suskun kalsaydık, sizinle birlikte olamasaydık bu imtihanı kaybederdik. Zira bu dünya geçici, bunu biliyoruz, temel olan ahirdir. Biz Kurban Bayramı için geldik. Sizin, ailenizin ve sizin nezdinde Azezlilerin bayramını kutlamak için geldik. Şayet sırtımızı dönseydik, Allah'ın imtihanından kalmış olurduk. Biz Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyoruz. Bize doğru yol çizdiği için. Batı dünyası, bu sorunlara suskun kalırken biz onların kayığına binmedik. Kardeşlerimize sırtımı çevirmedik. Bu azaba suskun kalmadık. Çocuklara, bayanlara, yaşlılara yapılanlara suskun kalmadık."

Soylu ve birliktesikiler daha sonra Türkiye'ye geçiş yaptı.