Bakan Varank Hürriyet'e açıkladı... ‘Polipropilen’ sıkıntısına çözüm bulundu

Bakan Varank Hürriyet'e açıkladı... ‘Polipropilen’ sıkıntısına çözüm bulundu

Tekstilden pabuca, pet şişeden otomotive kadar bir hayli sektörü etkileyen polipropilen madde kasvetine Türkiye kendi çözümünü buldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hürriyet’e Türkiye’nin ilk polipropilen kuruluşunu eylül ayında Adana’nın Ceyhan ilçesinde kuracaklarını açıkladı. Varank, mevzu ile alakalı şunları söyledi: “Adana’nın Ceyhan ilçesinde ilk polipropilen kuruluşunu kuruyoruz. Esasını eylül ayında atmayı planlıyoruz.

Türkiye’de tam plastik sektörü bu maddeyi kullanıyor. Halı, polyester iplik gibi her alanda kullanıyoruz. Petrokimya alanında takribî 15 milyar dolar ithalat yapan bir ülkeyiz. Yıllık 2 milyar dolara yakın ithalat yapıyoruz. Bunu Türkiye’de üreterek hem cari sarihe katkı sağlayacağız hem de direk ithal etmek yerine, Türkiye’de üretmiş olacağız. Ayrıca, lojistik açıdan bize avantaj sağlamış olacak.

GEÇ KALAN YATIRIM

Rönesans Holding’in Cezayirlilerle birlikte polipropilen kuruluşu projesi vardı. Propanı ve gazı onlar getirecek, kuruluşu birlikte kurup Türkiye’de üretecekler. Piyasaya verecekler. Türkiye’de şu anda böyle bir yatırım yok. Eylül ayında esasını atmayı tasarladığımız bu proje takribî 1 milyar dolarlık bir yatırım. Bunun gibi 4 tane daha kuruluşa lüzumumuz var. Bu kuruluş yapıldığında takribî 300-400 milyon dolarlık ithalatın önüne geçmiş olacağız. Çok ehemmiyetli bir yatırım. Geç kaldığımız bir yatırım. Uzun senelerdir konuşuluyor. Allahın İzniyle muvaffak olacağız. Ama devamı da gelsin diye şirketlerle görüşüyoruz. Bizim buna lüzumumuz var.”

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara