Bakan Varank start verdi! TEKNOFEST'te yarışlarda final heyecanı...

Bakan Varank start verdi! TEKNOFEST'te yarışlarda final heyecanı...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında TÜBİTAK tarafından bu sene 17'ncisi organize edilen Efficiency Challenge EC Elektrikli Vasıta ve

TÜBİTAK’ın tertip ettiği 'Efficiency Challenge Elektrikli Vasıta Yarışları'nda final günü coşkuyu sürüyor. Liseli talebelerin planladıkları vasıtaların ardından üniversiteliler de piste çıktı. Talebeler kendi planladıkları vasıtalarla kıyasıya çaba etti. Körfez Yarış Pistine gelerek yarışları takip eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yarış evvelinde tüm ekiplerin yanına giderek taşıtlar hakkında bilgiler aldı. 

Söz mevzusu müsabakanın final günü için TOSFED Körfez Yarış Pisti'ne gelen Varank, burada Cumhurbaşkanlığı Dijital Mutasyon Büroyu Başkanı Ali Taha Koç ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ile lise ve üniversite talebelerinin taşıtlarını yakından araştırarak bilgi aldı. TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ile platforma çıkan Varank, salladığı yeşil sancak ile yarışların startını verdi. 

Bakan Varank start verdi TEKNOFESTte yarışlarda final heyecanı...

TEKNOFEST kapsamında tertip edilen faalliklere katılımın son derece yüksek olduğunu belirten Varank, "Bu yılki yeniliklerden birisi de liselerin bu yarışlara katılıyor olması. Geçmişte yalnızca üniversitelerin katıldığı, üniversite talebelerinin kendi ürettikleri vasıtalarla katıldığı bu müsabakaya artık lise öğrencileri de katılıyor. Liselilerin de bu kadar alaka göstermesinden memnunuz. TEKNOFEST kapsamında 35 değişik kategoride müsabaka tertip ediyoruz. Bunların çok değişik alanları var. Roket yarışlarından, insansız su altı yarışlarına kadar. Buradaki emelimiz; çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğin teknolojilerine yatkınlık sağlamaları. Geleceğin teknolojileri ile alakalı çalışmalar yapmaları. Bu müsabakalarla ekip ruhunu bilmeleri ve bu sayede ileride gerçekten galibiyetli birer mühendis olmaları. Bu yıl TEKNOFEST tam coşkusuyla devam ediyor. 50 bine yakın ekip 35 değişik kategoride müsabakalara müracaat etti. Elektrikli taşıtlara da 200 ekibimiz müracaat etti, gerçekten alaka çok büyük. Şu anda final yarışları yapılıyor. Allahın İzniyle bu müsabakaların armağanlarını da TEKNOFEST’te kendilerine vermiş olacağız" dedi. 

'EN EHEMMİYETLİ YATIRIMIN İNSANA YAPILAN OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ'

Buraya gelen tüm talebelerin eşsiz bir tecrübe yaşadığını belirten Varank, şöyle devam etti:  

"Bu müsabakalarda Türkiye’nin geleceğinin parlak olduğunu görüyoruz. Biz de lise yaşamımızı geçirdik, bizim zamanımızda böyle ihtimaller yoktu. Şu anda Anadolu’nun her tarafından liseliler öğretmenlerinin mentorluğunda toplanıp, ekipler oluşturup taşıtlarını planlıyorlar, üretiyorlar. Natürel burada TÜBİTAK’ın da büyük bir dayanağı var. Hem talebelerimizin birtakım teknik lüzumlarını karşılıyoruz hem onlara mentorluk veriyoruz. Ama talebelerimiz kendi şehirlerinden, sanayilerden destek alıyor. Gidip şirketlerden destek ve sponsorluk alıyorlar ve daha 16-17 yaşındaki gençler, kendileri oturup elektrikli vasıta planlayıp bunlarla yarışa giriyor. Bu çocukların daha ehliyeti dahi yok. Burada yarışabilmek için özel bir lisans gerekiyor, o lisansla gelip burada yarışıyorlar. Bizim tam emelimiz; gençleri teknolojiye ve bilime ısındırmak. En ehemmiyetli yatırımın insana yapılan olduğunun farkındayız, gençlere yapılan bu yardımın karşılığını aşırısıyla görüyoruz."

Bakan Varank start verdi TEKNOFESTte yarışlarda final heyecanı...

"TÜBİTAK FEN LİSESİ'NDE TEMEL BİLİMLER ALANINA YOĞUNLAŞMIŞ TALEBELER YETİŞTİRECEĞİZ"

Varank, tam emellerinin, gençleri teknolojiye ve bilime ısındırmak olduğuna işaret ederek, en ehemmiyetli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunun altını çizdi. Gençlere verdikleri bu desteklerin karşılığını gördüklerini anlatan Varank, "Bilim olimpiyatlarında son yarıyılda gerçekten çok galibiyetli işlere imzalaydılar. Buradaki müsabakalarda galibiyetli olan ekipler, bunların beynelmilel versiyonlarında, roket yarışlarında, uydu yarışlarında ehemmiyetli dereceler alıyorlar ve biz o gençlerimizle allahın izniyle Türkiye'nin geleceğinde çok daha fazla işlere imza atacağız." görüşünü paylaştı.

TÜBİTAK Fen Lisesi'ni yaşama geçirdiklerine de değinen Bakan Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu yıl ilk kere talebelerimiz eğitim öğretim yaşamına adım atmış olacaklar. Burada özellikle temel bilimler alanına yoğunlaşmış talebeler yetiştirmek istiyoruz. Özellikle beynelmilel olimpiyatlara dönük çalışmalar yapacağımız talebeleri burada yetiştireceğiz. Burada da alakadan memnunuz."

Mustafa Varank, Efficiency Challenge EC Elektrikli Vasıta müsabakası evvelinde pistte bulunan üniversiteli talebeleri tek tek ziyaret ederek, zaferler diledi.

 

Bakan Varank start verdi TEKNOFESTte yarışlarda final heyecanı...

36 EKİPTEN 21’İ MÜSABAKAYA HAK KAZANDI 

Müsabakaya müracaat eten lise seviyesindeki 36 ekipten 21’i, yarış kurulunun testleri geçtikten sonra piste çıkmaya hak kazandı. Sabah saatlerinde başlayan lise seviyesindeki yarışları TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da takip etti. Pistte bulun tüm müsabakacıları ziyaret eden Mandal, talebelere zaferler diledi. Burada emellerinin talebeleri geleceğe hazırlamak olduğunu belirten Mandal "Bugün müsabakanın son günündeyiz, liseli talebelerimiz ikinci tura çıkacak. Coşku dorukta, dün ilk defa piste çıktılar artık bugün tecrübeliler. Pisti tanıyorlar. Bugün çok daha coşkulular, dünden ders aldıklarını buna göre kendileri ve taktiklerini tanımladılar. Bunlar çok ehemmiyetli mevzular ve bunların hepsi bizim görmek istediğimiz şeyler, burada yalnızca vasıtayı yarıştırıp birinci geldik, beşinci geldik değil. Talebelerimizin yaşadığı tecrübe gerçekten çok değerli" dedi. 

'ÇOK PARANIZ VARSA TEKNOLOJİYİ KULLANIRSINIZ, EHEMMİYETLİ OLAN TEKNOLOJİYİ ÜRETMEK’

Buraya katılan talebelerin elde ettikleri tecrübelerin kendileri için çok değerli olduğunu ifade eden Mandal, şöyle konuştu: 

"22 şehrimizden lise katılımcısı var, bu talebeler çok değerli. Geleceğin TOGG'ları ya da TOGG'a yan ürün, parça, bileşenlerini üretecek şahıslar bu talebeler olacak. Burada elde ettikleri tecrübe ve öz güven çok güçlü. Hem enerjileri var aynı zamanda da etik bedellerle beraber buraya müsabakaya geldiler. Geleceğin teknolojisini planlayacak, geliştirecek ve üretecek olanlar bu gençlerdir. Teknolojiyi kullanacaklar demiyorum zira çok paranız varsa teknolojiyi kullanırsınız ama ehemmiyetli olan teknolojiyi üretmek, geliştirmek ve planlamak. Talebelerimiz buna hazırız dediler ve ilk defa müsabakalarına rağmen büyük bir zafer var."

Erzurum Yakutlu İmam Hatip Lisesi hocayı Muzaffer Dinç, müsabaka sürecinin kendileri için zorlu geçtiğini söyleyerek "Evvel ekibimizi oluşturduk. Ekibi oluştururken talebelerimizi kabiliyetlerine göre seçtik. Birbirinden kabiliyetli 9 talebe ile katıldık. Talebelerimi ulusal teknoloji atağıyla buluşturduğum için mutlu ve şerefliyim. Talebelerimiz geleceğin mühendis yaşamları, bundan sonraki yaşamlarına belirlim ki bu yarışlar büyük katkılar sağlayacaktır" dedi.  

 

Bakan Varank start verdi TEKNOFESTte yarışlarda final heyecanı...

 

’MEKTEPTE ALDIĞIMIZ TEORİK EĞİTİMİ PRATİĞE DÖKTÜK’

Müsabakaya hazırlık sürecinde pratik anlamda büyük tecrübe kazandıklarını belirten Balıkesir Üniversitesi talebesi Furkan Kurt ise "Ekibimizle birlikte bir yarıyıl içerisinde bu vasıtayı çıkardık, derslerde aldığımız teorik eğitimi azıcık da uygulamaya döktük. Bu gerçeğinde bizler için çok hoş bir imkân. Hem sektör hakkında bilgi ediniyoruz hem de farklı malzemelerle çalışıyoruz. Vasıtamızın bir kısmı karbonfiber, bir öbür kısmı ise sırça elyaftan yapıldı. Mektepte bunlar teorik olarak gösterilirken, bunu pratiğe döktüğümüz için mutluyuz. Maksadımız ilerleyen senelerde bu yarışlarda dereceler elde etmek" diye konuştu.

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın