Bakan Varank'tan aşı müjdesi! Faz-1 insan denemelerine başlandı

Bakan Varank'tan aşı müjdesi! Faz-1 insan denemelerine başlandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Tarih: 27 Mart 2021 Yer: Ankara Onkoloji Sağlık Kurumu... TÜBİTAK COVID19 Türkiye Platformu aşı çalışmalarından ilki Faz-1 insan sınamalarına başladı.…

Koronavirüs pandemisiyle çabada devam eden aşı çalışmalarında Faz-1 insan sınamaları başladı. TÜBİTAK tarafından geliştirilen aşı çalışmasına ait olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamada bulundu.

Bakan Varanktan aşı müjdesi Faz-1 insan denemelerine başlandı

Bakan Varank "Tarih: 27 Mart 2021 Yer: Ankara Onkoloji Sağlık Kurumu... TÜBİTAK COVID19 Türkiye Platformu aşı çalışmalarından ilki Faz-1 insan sınamalarına başladı. Mayda ve İhsan Öğretmenimizin geliştirdiği aşı, DSÖ listesinde yerini alarak dünyada muayenehane evreye geçen 4. VLP aşı adayı oldu" tweetini attı.

Bakan Varanktan aşı müjdesi Faz-1 insan denemelerine başlandı

BAKAN VARANK: NİSAN'DA BAŞLAYACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, preklinik safhaları zaferle bitirilen ilk intranazal yerli aşı adayı için çok kısa bir müddet sonra Faz-1 insan sınamalarına başlanacağını vurgulayarak, "Nisan ayında insan deneylerimize başlayacağız. Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Müesseseyi’nun onayı bekleniyor. Tüm muayenehane evrelerin bitirilmesi vaziyetinde bu yeni aşı cinsinin sene içinde kullanıma sunulmasını amaçlıyoruz. Bu cins yenilikçi ve çözüm odaklı çalışmalar yürüterek ülkemize hatta tüm insanlığa katkı sağlama mücadelesinde olan Türk bilim insanlarımızı buradan tekerrür tebrik ediyorum" diye konuştu.