Bakan Yanık’tan Enes Kara yorumu: Ailede iletişim sıkıntısı var

Bakan Yanık’tan Enes Kara yorumu: Ailede iletişim sıkıntısı var

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kaldığı cemaat yurdunda intihar eden Enes Kara ile alakalı, “Aileler açısından baktığımızda tipik bir irtibatsızlık kasveti görüyoruz” dedi. Bakan Yanık,

KARDEŞLERİYLE ALAKALI TAKİP YAPILIYOR

“Enes Kara için çok trajiğim. Maharetli bir genç. Gençlerimiz ya da rastgele bir fert için intiharın bir mesele çözme şekli olmadığının altını çizerek ifade etmek gerekli. Zira çalışmalarımız intiharın çok örneksenen bir tutum şekli olduğunu gösteriyor. Enes Kara’nın intiharından sonra, onunla alakalı yorumlara bakınca sarihçesi bir öykünme tetiklemesi yapar mı diye evham etmedim değil. Aileler açısından baktığımızda, tipik bir irtibatsızlık kasveti görüyoruz. Bazı vaziyetler politikanın, siyasi duruşlarımızın, ideolojik kamplarımızın çok dışındadır. Bunlara malzeme edilemeyecek kadar kıymetlidir. Hayat hakkı da bunlardan biridir. O sebeple Enes Kara ya da başka hadiseleri değerlendirirken, kimlikleri bir yana vazgeçip, insan olarak ve bu cemiyetin bir ferdi olarak bakmamız gerekli. Ne Yazık Ki Enes Kara’nın da bu müzakerenin bir taşıtı haline geldiğini görüyorum. Son derece trajiğim. Ortada 20 yaşında, pırıl pırıl bir genç var ve hayatına son vermiş. Bunun üzerine düşünmemiz gerekli. Bunun nedenleri ve neticeleri üzerine düşünmemiz gerekli. Dostlarımız kardeşleri ile alakalı zorunlu takipleri yapıyorlar. Bizim bakanlık olarak müdahil olmamızı gerektiren bir gidişat varsa, zorunlu dayanağı ve tahlilleri, çalışmaları yaparız.

1150 LİRAYA KADAR DOĞALGAZ YARDIMI

Isınma dayanağı almaya hakkı olan yurttaşların bir kısmı bunu kömür olarak kullanmak istediler. Kimi de doğalgaz olarak kullanacak. Enerji Bakanlığı ile çalışmalar son safhaya geldi. Şubat ortası gibi müracaatlar alınacak, mart ayında da ödemeleri yapmaya başlayacağız. Müracaatları e-devlet üzerinden yapmak muhtemel. Ya da yurttaşlar sosyal takviyeleşme ve dayanışma merkezlerine giderek müracaat yapabilirler. Doğalgaz ödemelerini hak sahibi olan bireyin Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü kartına doğrudan yatıracağız. Isıl haritaya göre değişen biçimde hane başına ödeme yapılacak. Zira Erzurum’daki bir ısınma lüzumuyla Ege’deki aynı değil. Senelik 450 lira ile 1150 lira arası ödeme kararı verildi. İki denk taksitte ödenecek. Hedef 4 milyon haneye erişmek. Bu, kömürşöhret iki katından fazla bir hane. Yıllık 3 milyar liralık bir destek öngörüyoruz.

PANDEMİDE KADINA ŞİDDET ARTTI

2021 senesinde toplam kadın cinayeti 307 oldu. 2020’ye göre bir parça çoğalış var. Pandemide bir arada olmanın kadına müteveccih şiddeti artırdığı öğrenilen bir hakikat. Kadın konukevlerine gelen kadınların tamamı şiddet hikayesi ile gelmiyor. 2021’de yüzde 50 barınma gereksinimi, yüzde 50 şiddet sebebiyle müracaat yapılmış. 81 şehirde şiddet temkine ve izleme merkezimiz var. Bunlardan 2021 senesinde 256 bin kadın, 23 bin erkek, 17 bin çocuk hizmet almış.

İHTİYAT KARARINDAN SONRA DA DİKKAT

Dilara Yıldız mevzusunda kadersiz bir gidişat var. Uzaklaştırma kararına karşın toplanmışlar. Ben haber akışında birtakım boşluklar olduğunu düşünüyorum. Bu azıcık hukukçu refleksi. Zira 10 gün evinde bekledi diyor. Silahla lokantaya gidiyor olması filan orada uymayan bir şey var. Hikâyenin kendi tamlığı içinde noksan kalan bir yer var. Sürecin takibinde üzerimize düşeni yapacağız ama ihtiyat kararlarında bazen insanlar bir biçimde yine şans tanımak gibi takdir haklarını kullanıyorlar. Bu süreçte azıcık dikkatli olmak gerekli.”