Bakanı Karaismailoğlu: Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul arası 2 saat 15 dakika olacak

Bakanı Karaismailoğlu: Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul arası 2 saat 15 dakika olacak

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, son 20 senede 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarını söyleyerek, "Osmaneli-Bursa-Bandırma-Balıkesir Süratli Tren Hattı Projesi

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu bugün Osmaneli-Bursa-Bandırma-Balıkesir Süratli Tren Hattı T04 Tüneli Işık Görme Töreni'ne katılmak üzere Bilecik'e geldi. Bilecik'in Osmaneli ilçesinde bulunan şantiye alalını dolaşan Bakan Karaismailoğlu, ardından bir basın açıklaması yaptı. Marmara’nın yıldızı, güçlü sanayisi, tarımı ile Türkiye ekonomisini kalkındıran yeşil Bursa ve Marmara Bölgesi’nin yükselen yıldızı Bilecik’te Bursa-Balıkesir Süratli Tren Hattı Işık Görme Programı’nda olmanın şerefini yaşadığını söyledi.

Ulusa en iyisiyle hizmet etmek için gece gündüz demeden çalıştıklarını anlatan Bakan Karaismailoğlu, "Son yirmi senede, 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, Filyos Limanı, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otobanları, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi ve 1915 Çanakkale Köprüleri gibi dev eriştirme projelerini zaferle tamamladık ve hizmete açtık. Ülkemizin doğusunu batısını, kuzeyini güneyinden ayırt etmeksizin, tamsal kalkınmayı önceliklendiren, her bir yurttaşımıza fayda sunacak, yarınlarımızı garanti altına alacak yatırım anlayışını hayata geçirdik.100 senelik kalkınma gereksinimimizi 20 seneye sığdırmayı muvaffak olduk. Bin 440 km süratli tren hattı yaptık. Toplam demiryolu ağını, 13 bin 50 kmye çıkardık. 2003 senesinden itibaren erişim modları arasında balanslı bir dağılım sağlamak emeliyle, demiryollarımızı yeni bir anlayışla ele aldık. Ülke genelinde; 400 kmlik Ankara Sivas 313 kmlik Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep, 508 kmlik Ankara-Afyon-Uşak-İzmir,142 kmlik Yerköy-Kayseri, 229 kmlik Halkalı-Kapıkule, 200 kmlik Topallaray Niğde Mersin ve 201 kmlik Bursa -Yenişehir Osmaneli Balıkesir süratli tren hatlarının imal çalışmalarına devam ediyoruz" dedi.

"BURSA-YENİŞEHİR-OSMANELİ KISMININ ÜST YAPI VE ELEKTROMEKANİK İŞLERİ İLE YENİŞEHİR-OSMANELİ KESİMİNİN ALTYAPI İŞLERİ SÜRATLİ BİR BİÇİMDE İLERLİYOR"

Bakan Karaismailoğlu, açıklamasının devamında, "84 milyona değen, 20 seneye yayılan, hep beraber yazdığımız Cumhuriyet tarihinin en büyük kalkınma hikayesinden bölgemizde hak ettiği payı almaktadır. Ve şimdi, bölgenin erişim ağına efor katacak, surat akı projemizde ehemmiyetli bir aşamaya gelmenin mutluluğunu paylaşıyoruz. Güney Marmara Hattı’nın ehemmiyetli demiryolu projesi olan Osmaneli - Yenişehir - Bursa-Balıkesir Süratli Tren projemizin imaline süratle devam ediyoruz. 24 milyar liralık süratli tren projemiz, 201 km uzunluğunda 56 kmlik Bursa-Yenişehir kısmında fiziki ilerlememiz yüzde 84 e erişirken, altyapı çalışmalarımıza devam ediyoruz.95 kmlik Balıkesir-Bursa kısmı ile beraber, 50 kmlik Yenişehir-Osmaneli kısmında ise proje çalışmaları bitirildi. Bursa-Yenişehir-Osmaneli kısmının üst yapı ve elektromekanik işleri ile Yenişehir-Osmaneli kesiminin altyapı işleri süratli bir biçimde ilerliyor" ifadelerine yer verdi.

"ANKARA-BURSA VE BURSA-İSTANBUL ARASINDAKİ DEMİRYOLU SEYAHATİ, DEVAMLI, SÜRATLİ VE KONFORLU BİR BİÇİMDE TAKRİBÎ 2 SAAT 15 DAKİKA OLACAK"

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Osmaneli-Bursa-Bandırma-Balıkesir Süratli Tren Hattı Projesi bittiğinde Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul arasındaki demiryolu seyahati devamlı, süratli ve konforlu bir biçimde takribî 2 saat 15 dakika olacağını belirtti. Karaismailoğlu, "Balıkesir-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Süratli Tren Hattı üzerinde 7 adet gar, istasyon, toplam uzunluğu 16,5 km olan 13 tünel, toplam 8 kmlik olan 11 kaçış tüneli, 1 kmlik olan 5 aç-kapa tüneli, toplam uzunluğu 4 km olan 28 adet demiryolu köprüsü, yeniden toplam uzunluğu 4 km olan 4 viyadük ve toplam uzunluğu 1,5 km olan 66 altgeçit ile beraber 155 adet menfez imalatı yapılacak. Bursa, Bilecik ve Balıkesir’i süratli demiryolu ağına entegre ettiğimiz bu projemize, 22 Kasım 2021 tarihinde başladık. Süratli tren hattı Gürsu, Yenişehir rotasını takip ederek Osmaneli mevkiinde yapılacak üçlü hat ile Ankara-İstanbul HT Hattı’na bağlanacak" dedi.

"BURSA’NIN BATISINDA TEKNOSAB, KARACABEY VE KUŞ CENNETİ İSTASYONLARINDAN GEÇEREK DEMİRYOLU İLETİŞİMİ SAĞLAYACAĞIZ"

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu açıklamasının devamında, "Aynı zamanda Bursa’nın batısında TEKNOSAB, Karacabey ve Kuş Cenneti istasyonlarından geçerek demiryolu iletişimi sağlayacağız. 12 Şubat’ta Mudanya Bulvarı’ndaki süratli tren hattımızın viyadüğünde bir araya gelmiş, o zaman çalışmalarına yeni başlanan tünellerimizle canlı irtibat kurmuştuk. Azimle, kararlılıkla hareket edince, çalışmalarımızın meyvelerini toplamak da kısmet oluyor. O tünellerden biri olan, takribî 500 metre uzunluğundaki T4 tünelimizde bugün ışığı göreceğiz. Toplam uzunluğu 14 km olan tünellerimizin, 5 aylık zaman zarfında 3,2 kmsini tamamladık.T4 Tünelimizin kazı çalışmalarında, 612 bin metreküplük toprak hareketi reelleştirdik,140 bin metre zemin iyileştirmesini tamamladık. Değişik tünellerimizdeki çalışmalarımızı da kısa zaman içerisinde peş peşe tamamlayacağız. Altyapıya müteveccih çalışmalarımız sürerken, üstyapıyla alakalı hazırlıklarımızı da sürdürüyoruz. Çalışmalarımızı sürat kesmeden 7/24 sürdürerek, 2,5 sene içerisini tamamlayacağız. Senelik 30 milyon yolcu ve 59 milyon ton yük taşıyabilecek olan süratli tren projemiz, imal sırasında ve firmaya alındığında bölgemiz ve ülkemiz için refah, istihdam, ekonomik kalkınma sağlanacak" dedi.

"BURSA’NIN SÜRATLİ TREN ERİŞİMİNE HOŞ BİR ALTERNATİF SUNUYORUZ"

Bakan Karaismailoğlu, Bursa’nın raylı sistem altyapısı ve geleceği için çalışmaların sürdüğü bir başka projelerinin Bursa Emek-Süratli Tren Gar-Şehir Sağlık Kurumu Metro Hattı olduğunu anlatarak, "Mevcutta firmada olan Emek-Arabayatağı Metro Hattı uzatma çalışması ile Mudanya Bulvarı’nı kat ederek, HT Gar ve nihayetinde Bursa Şehir Sağlık Kurumu’ne erişecek. Emek-HT Gar-Şehir Sağlık Kurumu metro hattımızın 4 istasyonlu ve toplam uzunluğu 6 kmdir. Bursa-Yenişehir-Osmaneli Süratli Tren Hattı ile, metronun entegre edilmesiyle, Bursa’nın süratli tren erişimine hoş bir alternatif sunuyoruz. Projemizde kazı çalışmasında yüzde 19, beton dökümünde yüzde 21 ve fore kazık imalatında yüzde 30 seviyelerine geldik. Yaptığımız büyük erişim ve bağlantı yatırımlarının meyvelerini görmenin mutluluğunu hep beraber yaşıyoruz. İzmit Körfezi’ni araba ile mevcut yolu kullanarak geçmek bir buçuk saati, araba vapuru ile geçmek ise araba vapuru a bindikten sonra 45 ila 60 dakika sürüyordu. Yoğun günlerde bekleme süresi saatleri buluyordu. Artık, Osmangazi Köprüsü’yle körfez 6 dakikada geçilebiliyor" dedi.

"8 TEMMUZ’DA OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ’NDEN BÜTÜN 80 BİN 624 TAŞIT GEÇEREK BİR REKOR KIRILDI"

Osmangazi Köprüsü olmasaydı bu kadar taşıtın araba vapuruyla taşınması muhtemel olamayacak seyahatler kesintiye uğrayacak erişim sağlandığını anlatan Bakan Karaismailoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü;

"İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate düşüren Osmangazi Köprüsü ve İzmir-İstanbul Otobanı projesi ile 5 Temmuz-11 Temmuz tarihleri arasında toplam 2,5 milyon saat tasarruf sağlandı. Yakıttan ise 1,5 milyon litre tasarruf elde edildi. 8 Temmuz’da Osmangazi Köprüsü’nden bütün 80 bin 624 taşıt geçerek bir rekor kırıldı. Yakıttan, zamandan ve emisyondan sağlanan toplam tasarruf kıymeti 85 milyon lira oldu. Çanakkale Boğazı’nda da tarihte ilk kere devamlı karayolu irtibatını sağlayan 1915 Çanakkale Köprüsü ile boğaz geçiş vakti de 6 dakikaya indi. Saatler süren araba vapuru çilesi 1915 Çanakkale Köprüsü ile sona erdi. Devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan 2 milyar 545 milyon EURO imal maliyeti ile yapılan 1915 Çanakkale köpründen açılışı üzerinden daha 4 ay dahi geçmeden 4 Temmuz’da 7 bin 31 taşıt, 8 Temmuz’da 14 bin 275 taşıt Çanakkale köprüsünü kullandı. 8 Temmuzda Yavuz Sultan Selim Köprüsünü 132.377 taşıt kullandı. 8 Temmuz günü İstanbul havalimanını 1422 uçak 230 bin yolcu kullandı. İstanbul havalimanı Avrupa’nın en yoğun ve en iyi havalimanı oldu.

Antalya Havalimanı’nda 2 Temmuz’da 1026 uçak trafiği ile rekor kırmıştık. Kurban Bayramı’nın birinci gününde bu rekoru tazeledik. Toplamda bin 34 uçak trafiğine hizmet verildi. Yolcu trafiği de toplam 182 bin 150 oldu.20 senede, 100 senelik kalkınma lüzumunu karşılamak her iktidara kısmet olacak bir galibiyet değildir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yalnızca eşi eşi görülmeyen bir noksanı kapatmakla kalmadık ülkemizin önümüzdeki 30 senelik altyapı ve haberleşme yatırımlarını da tasarıladık. 2053 Eriştirme ve Lojistik Ana Tasarımızı hazırlayıp, kamuoyu ile paylaştık. Tasarımıza göre tüm yolcu taşımalarımızda, demiryollarımızın payını yüzde 1’den, yüzde 6,2’ye toplam yük taşımasında demiryollarının payını yüzde 5’deri, yüzde 22’ye çıkaracağız. Süratli Tren iletişimine sahip olan şehir sayısını 8’den 52’ye yükselteceğiz. Senelik yolcu taşımacılığını 19,5 milyondan 270 milyona yolcuya eriştireceğiz. Emniyetli, süratli, bereketli ve faal demiryolu ağımızın altyapısını tamamlayacağız. Demiryollarındaki toplam enerji lüzumunun yüzde 35'ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacağız."