Bakanlıktan fahiş fiyat denetimi

Bakanlıktan fahiş fiyat denetimi

Ticaret Bakanlığı, son günlerde kamuoyuna yansıyan haksız maliyet çoğalış iddialarına karşı harekete geçti. Bakanlık tarafından oluşturulan özel takım, marketlerde fahiş maliyet ve yafta teftişlerinde

TİCARET Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Destekçisi Adnan Benli başkanlığındaki takım, dün Ankara’daki marketlere müteveccih fahiş maliyet çoğalışı ve yafta teftişini yaptı. Takımlar, marketlerde, sebze ve meyve, temel besin ürünleri ile paklik ürünleri başta olmak üzere temel lüzum maddelerine müteveccih maliyetleri araştırdı. Teftişlerde, ürünşöhret yafta maliyeti ile adaleye maliyeti arasında fark olup olmadığına, yafta ve künye bilgileri ile indirimli ürünşöhret indirimden evvelki maliyetine bakıldı. Takımlar, gelişigüzel seçtikleri ürünleri kasaya götürerek maliyet karşılaştırması yaptı. Tahliller neticeyi Perakende Ticaretin Tertip Edilmesi Hakkında Kanun ve Harcayıcının Korunması Hakkında Kanun’a ters iş ve işlemeleri tespit edilenler hakkında yönetimsel harekât uygulanacak.
Bakanlıktan fahiş fiyat denetimi
FATURALARINI ALDIK

Adnan Benli, teftişlere ait basın üyelerine yaptığı değerlendirmede, Ticaret Bakanlığı olarak piyasa himaye-teftişi görev ve yetkisi kapsamında şirketlerde fahiş maliyet çoğalışı olup olmadığına ya da maliyet yaftasına ters bir harekât yapılıp yapılmadığına baktıklarını söyledi. Ürünlerin adaleye-yafta maliyeti arasında anlaşmazlık olup olmadığını da hakimiyet ettiklerini belirten Benli, “Tespit ettiğimiz ürünlerin alım-satım faturalarını aldık, bilahare bunları hakimiyet edip rastgele bir kanunsuzluk varsa ona göre harekât yapacağız. Bakanlığımızca teftişlerimiz devam edecek. Münferit yurttaş şikayetleri ya da resen Bakanlığımızca bu cins teftişler yapılmaktadır” dedi.

109 BİN TL CEZA

Teftiş neticelerine müteveccih uygulanacak cezaya ait de bilgi veren Benli, fahiş maliyet tespitinde ürün başına 10 bin 911 lira ile 109 bin 911 lira, yafta mevzuatına ters harekât kuruluşunda da 452 lira cezai harekât uygulandığını bildirdi. Benli, yurttaşların karşılaştığı yafta uygunsuzluklarında, Ticaret Bakanlığı şehir müdürlüklerine, bakanlığın Alo 175 hattına müracaat etebileceğini ifade etti.
Bakanlıktan fahiş fiyat denetimi
‘SPEKÜLASYONLARA İZİN YOK’

BAKANLIKTAN mevzuya ait yapılan açıklamada şunlar kaydolundu: “Üretici, tedarikçi ve perakende şirketler, girdi maliyetlerindeki çoğalış gibi haklı bir nedene direnmeden fahiş maliyet çoğalışı yapamaz, ayrıca hür ticareti ve piyasa balansını bozan veya harcayıcıların mülklere erişmesini yasaklayan faaliyetlerde bulunamazlar. Bakanlık olarak, temel lüzum maddelerinin maliyetlerinde spekülasyonlara ve makûs maksatlı uygulamaların yapılmasına izin edilmeyecektir.”

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın