Bakanlıktan Kurban Bayramı öncesinde genelge! Satış ve kesim yerlerinde yeni tedbirler

Bakanlıktan Kurban Bayramı öncesinde genelge! Satış ve kesim yerlerinde yeni tedbirler

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kurban Bayramı'nın yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınının gölgesinde kutlanacak olması sebebiyle kurban satış ve kesim yerlerine müteveccih bir dizi önlem aldı.

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, kurban satış ve kesim yerlerinde alınması gereken önlemlere ait şehir tarım ve orman müdürlüklerine direktif sevk edildi. Mevzubahisi ihtiyatlar mevzusunda afiş ve kitapçıklar da hazırlatılarak dağıtılmaya başlandı.

İhtiyatlar kapsamında, kurban satış yerinin çevresinin hudutlandırılması, uygun giriş-çıkış kapılarının oluşturulması, satış yerine maskesiz girilmesine izin verilmemesi, girişte el dezenfeksiyonu ve ateş ölçümü yapılması gerekli yakalandı.

Kurban satış yerlerine girişte kurbanlık hayvanların kulak küpesi, baytar sağlık raporu, hayvan pasaportu ve nakil evrakının hakimiyet edilerek, küpesi ve evrakı olmayanların buralara girişine izin verilmeyecek.

Hayvan alım-satımlarında sosyal mesafeye dikkat edilmesi, alıcı ve satıcılar arasında el teması tokalaşma olmaması ehemmiyet taşıyor. Uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacak. Kurban satış yerlerinde insan kalabalığı ve emin yerlerde yoğunluğu önlemek için çadırlar arası mesafe en az 2 metre olacak.

Buralarda kumpaslı olarak paklik ve dezenfeksiyon yapılacak. Sosyal alanlarda tek kullanımlık kadeh, tabak, çatal gibi malzemeler kullanılacak. Görevli personel uygun, pak iş elbiseleri ve gözetici kıyafetler bone, maske, galoş, eldiven, çizme giyecek ve kesinlikle ağız maskesi takacak.

2021 kurbanlık fiyatları ne kadar İşte büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatları2021 kurbanlık maliyetleri ne kadar? İşte büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık maliyetleri

KURBAN KESİM ALANINA HAYVAN SAHİPLERİNİN TOPLU GİRİŞİ YASAKLANACAK

Hayvan kesim yerlerinin önünde salgına ait bilgilendirme afişleri bulundurulacak. Kesim yerleri, kesimhaneler ve özel hayvan kesim yerleri bayram müddetince sarih olacak ve hizmet verecek. Lüzum olan yerlerde mobil hayvan kesim yerleri oluşturulacak, kesim yapılan yerlerin ve etrafının pakliği için temkinler alınacak.

Hayvan kesim yerlerinde görev alacaklara salgın önlemlerine ait eğitim verilecek. Kesim alanına hayvan sahiplerinin toplu girişi yasaklanacak. Oluşturulan bekleme alanlarına yalnızca bir hayvan sahibi alınarak sosyal mesafe kaidesine dikkat edilmesi sağlanacak.

Hayvan kesim yerlerinde kalabalık yaradılışını önlemek için kesimler buluşmayla yapılacak. Kasapların hijyen kaideleri ve Kovid-19'a müteveccih alınması gereken ihtiyatlara uymaları sağlanacak. Her kesimden sonra aletler arınılacak, kesim alanlarında lavabo ve el dezenfektanları bulundurulacak. Buralar kumpaslı olarak havalandırılacak.

Kesilen hayvanlara ait hastalıklı uzuvlar, kesim sırasında oluşan atık ile özellikle kist hidatik tehlikesine karşı karaciğerler ve akciğerler netlikle evcil ve yabani hayvanlara verilmeyecek.

SOKAK, CADDE VE PARKLARDA HAYVAN KESİMİ YAPILAMAYACAK

Yoğunluk yaşanmaması için yurttaşların kurbanlık hayvan alımını son güne vazgeçmemesi öneri ediliyor.

Kesim yerlerinde operasyonların daha kumpaslı yapılması, zaman kaybının önlenmesi ve yoğunluk yaşanmaması için yurttaşların kurbanlarını bayramın ilk gününde kestirmekte ısrarcı davranmaması da büyük ehemmiyet talep ediyor.

Sokak, cadde ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılmayacak.

: İlginize Sürükleyebilir WhatsApp'ın kararı münazara yaratmıştı! Flaş gelişmeÇığlıklara kimse aldırmadı: Boynuna ip bağlayıp linç ettiler Dikenleri zehirli, eti zehirsiz... Lokanta mönüsünün aslanı!