Baklava alırken dikkat! Mutlaka şikayet edin...

Baklava alırken dikkat! Mutlaka şikayet edin...

Gaziantep Restorancılar, Kebapçılar, Baklavacılar, Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Sancakçı yurttaşları baklava maliyetleriyle alakalı uyardı ve değişik fiyat arz edenlerin…

Gaziantep Restorancılar, Kebapçılar, Baklavacılar, Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Sancakçı, baklavanın kilosunun 110 TL olduğunu, ancak bazı şirketlerin fahiş maliyet çoğalışı yaptığını söyledi. Son günlerde bazı firmalar tarafından baklavanın kilosunun 150 TL’den satıldığını belirten Sancakçı, "Abonelerimizden gelen zam arzı var, ancak şu an için rastgele bir çoğalış mevzubahisi değil. Değişik fiyat arz edenler şikayet edilsin" dedi.

Kentte bazı işletmeler son günlerde baklavanın kilosunu 150 TL’den satmaya başladı. Bir Hayli firmanın girdi maliyetlerini mazeret göstererek yaptığı maliyet çoğalışına Restorancılar Kebapçılar Baklavacılar Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Sancakçı, tepki gösterdi.

Baklavanın kilosunun 110 TL olduğunu, fahiş maliyet zammının kabul edilemez olduğunu belirterek ulusu uyaran Sancakçı, "İdaremeliğe göre, abonelerimizden gelen arzla komite tanımlayarak maliyet tarifesi oluştururuz. Bu maliyet tarifesi Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından onaylandıktan sonra uygulanabilir. Şu an için maliyet çoğalışı yapılmadı ama son günlerde şirketlerin baklavaya yaptığı zammı biz de duyduk ve tasvip etmiyoruz. Bazı firmalar, zamlı maliyetten satış yapıyor. Bu uygun değil ve baklavacılara maliyet tarifesine uymaları çağrısında bulunuyoruz" dedi.

'MALİYET ÇOĞALIŞI YAPACAĞIZ, İKİ TARAFI DA MAĞDUR ETMEYECEĞİZ'

Baklavacı esnafından maliyet çoğalışı için kendilerine arz geldiğini ve oda olarak bu güzergahta çalışma başlattıklarını da anlatan Sancakçı, şöyle konuştu:

"Abonelerimiz bizden zam yapılmasını istedi. Biz de bunun için çalışma başlattık. Zamlarla alakalı en kısa zamanda komite kurarak, fıstık ve sade yağa gelen zamları hesaplayarak yeni maliyet tanımlayacağız. Biz baklavacı esnafımızın mağdur olup, hasarına satış yapmasını istemiyoruz. Baklava harcayıcılarının da fahiş maliyetle baklava almasını istemiyoruz. İki tarafın da balansını korumak istiyoruz. Bize göre şu an satış yapılan maliyet yüksek gözüküyor. Zira girdi maliyetlerini hesaplamadık. Yapılan hesaplamaların ardından maliyet tanımlanacak. Fakat şu an baklavanın tarife maliyeti 110 TL’dir. Burada harcayıcılara da görev düşüyor. Baklava alırken kesinlikle maliyet tarifesi sorması gerekiyor. Resmi maliyet tarifemiz var ve buna uymayanlara cezai yaptırım uygulanıyor."

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara