Balık kenesi parazit taşıyıcısı çıktı; levrek üretimi tehlikede

Balık kenesi parazit taşıyıcısı çıktı; levrek üretimi tehlikede

Çukurova Üniversitesi Su Mahsulleri Fakültesi Balık Hastalıkları Anabilim Dalı Azası Doç. Dr. Argun Akif Özak, küresel ısınmayla beraber balıklarda kene ve tek hücreli asalakların son zamanlarda…

Akdeniz kıyılarında ekonomik bedeli olan balıklarda görülen ve ulus arasında 'balık kenesi' olarak öğrenilen cinsler, balıkların ağız içi, solungaç ve ten yüzeylerine yerleşerek, tutundukları ardından da vefatlara yol açıyor.

Küresel ısınma sebebiyle artan kenelerin ve 25 cins asalağın faize ölçüsünde çoğalış olduğunu belirten Çukurova Üniversitesi Su Mahsulleri Fakültesi Balık Hastalıkları Anabilim Dalı Azası Doç. Dr. Argun Akif Özak, balık kenelerinin başlı başına bir problem iken farklı problemleri de birliktesi getirdiğini belirtti.

Balık kenesi parazit taşıyıcısı çıktı; levrek üretimi tehlikede

Yaptıkları çalışmalarda 'lernanthropus kroyeri' türü kenenin üzerinde değişik tek hücreli asalak olan ve balıkları öldüren 'amyloodinium ocellatum' türündeki asalaklara tesadüftüklerini aktaran Doç. Dr. Özak, "Daha evvelinde kenelerin üzerinde asalak olduğu öğrenilmiyordu. Başlı başına her biri ayrı problem. Kenelerin, üzerlerinde taşıdığı ikincil asalakları balığa bulaştırmasından dolayı rolü daha da arkasıydı. Bu bölgedeki yapım yapmaya başlayacak özel sektör için ciddi tehdit oluşturacak’’ dedi.

Balık kenesi parazit taşıyıcısı çıktı; levrek üretimi tehlikede

SU BANYOSU TEMKİNİ

Kültür etrafındaki balıklarda daha evvelden asalakların az görüldüğünü belirten Doç. Dr. Özak, "1998 senesinde özellikle tek hücreli 'amyloodinium ocellatum' dediğimiz asalak cinsi 3 gün içerisinde üniversitemizin ürettiği tüm balıkların vefatına neden olmuştu. Bu asalakların önünü kesmemiz için en tesirli yöntem olarak tatlı su banyosu yaptırmamız gerekiyor. Ancak bu uygulama, kafeslerde yapım yapan firmalar için oldukça güç olacağından, bu ciddi bir mesele olacaktır" diye konuştu.

Balık kenesi parazit taşıyıcısı çıktı; levrek üretimi tehlikede

'İNSAN SIHHATİ AÇISINDAN HİÇBİR TEHDİT OLUŞTURMUYOR'

Natürel levreklerde ve dalyan alanlarında balık yetiştirilen civarlarda, kenelerin ve üzerlerinde taşıdıkları asalakların balık vefatlarına yol açabileceğini söyleyen Doç. Dr. Özak, "Artan su sıcaklığı bu asalakların üremesini kolay hale getiriyor. Kültür etraflarında ise yoğun stoklardan dolayı tabiattan bir biçimde keneler veya değişik yollarla bu asalaklarla enfekte olacak levreklerde ciddi anlamda vefatlarla karşılaşacağız. Ancak bu asalaklar insan sıhhati açısından hiçbir tehdit oluşturmuyor’’ ifadelerini kullandı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara