Balık sezonu müsilajın gölgesinde açıldı... 'Tehlike geçmedi balıksız kalabiliriz'

Balık sezonu müsilajın gölgesinde açıldı... 'Tehlike geçmedi balıksız kalabiliriz'

Marmara Denizi'ni tehdit eden müsilajı temizleme çalışmalarının gölgesinde balık sezonu açıldı. Yurttaş "Müsilaj balıkları nasıl etkiledi? Balıkları yiyebilir miyiz?" diye soruyor, balıkçılar ise "Müsilaj

Müsilaj ve avlanma yasakları suratından, güç bir sezon atlatan balıkçılar yeni dönemin coşkusunu, yurttaş da evhamını yaşıyor. Uzmanlara göre denizlerde şu an negatif bir tablo yok ancak tehlike de henüz geçmedi.

İLK GECENİN TEMENNİSİ YARIM KALDI

Ege, Akdeniz ve Karadeniz'de olduğu gibi Marmara'da da balıkçılar geçtiğimiz hafta maviliklere doğru yelken bastı. 31 Ağustos gecesi denize vazgeçilen ağlar ilk gün 'bekleneni' veremedi. İkinci ve izleyen günlerde ise tekneler balıklarla dolmaya başladı. İstanbul genelindeki balık pazarlarında da tezgahlar şenlendi.

Balık sezonu müsilajın gölgesinde açıldı... Tehlike geçmedi balıksız kalabiliriz

BAŞKAN ÖZKAYA ÖNLEMLİ KONUŞTU

Balık avının ilk haftasını açıklayan Su Mahsulleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Heyeti Başkanı Ramazan Özkaya, sezon başlangıcı ve beklentilerle ilgili tespitlerde bulundu.

Etrafsal meselelerin yanı gizeme hava koşullarının etkisine işaret eden Özkaya, geçen yıl uygulanan av yasağı nedeniyle kendini derleyen hamside bolluk yaşanacağı görüşünde. Özkaya "Balıkçılardan aldığımız bilgilere göre şu an denizlerde lüferin çok olduğu gözlemleniyor. Ancak lüferin yanı gizeme de hamsi ve palamutta da büyük beklenti var. Özellikle de hamside büyük bir derlenme bekliyoruz" dedi.

MÜSİLAJ BALIK AVINI NEGATİF ETKİLEDİ Mİ?

Özkaya, yakalanan balıklarda müsilaj etkisinin ise görülmediğini söyledi. Geçtiğimiz sene uygulanan ‘hamsi avı yasağı’nın yinelenmeyeceğini umduğunu belirten Özkaya "Bu yıl balık avının menedilmesi gibi bir gidişatı beklemiyoruz. Ancak ilerleyen günlerde müsilaj çoğalırsa ve bu gidişat balıkçılığı güç gidişata sokarsa o zaman bir yasak vaziyetin gelmesi de gündeme gelebilir’’ dedi.

"GÖNÜL RAHATLIĞIYLA YİYİN"

Özkaya şunları söyledi; "Bu yıl bol bol hamsi, palamut ve lüfer yiyebilmeyi bekliyoruz. Müsilajdan dolayı bakanlık her gün analiz yapıyor, inceliyor. Balıklarda insan sıhhatine hasar verebilecek hiçbir şey bulunamıyor. Gönül rahatlığıyla Marmara’dan çıkan balığı yiyebiliriz. Araştırmalarda da bir kasvet çıkarsa zati biz de bunu tam balıkçılarımıza bildiririz"

Balık sezonu müsilajın gölgesinde açıldı... Tehlike geçmedi balıksız kalabiliriz

BALIKÇILAR UMUTLU

Beşiktaş’ta 13 yıldır balıkçılık yapan Murat Çimen "Bu sene bereketli bir sezon bekliyoruz. Havaların soğumasıyla balıklar bollaşır. Bu ayın 15’inden sonra çinekop, palamut bolca gözükür. Bu yıl çinekop ve lüferin bol olması bekleniyor. Geçen yıl palamut boldu. Hamsi şu an 25 lira ancak sezon yeni başladığı için ileri günlerde fiyatı kesinleşir" dedi.

Beşiktaş Balık Pazarı'nda dükkanı bulunan Tahsin Sarıyaprak ise "Geçen yıl salgın bizi zorladı. Kapanmalar nedeniyle biz iş yapamaz hale geldik. Bu yıl gayet hazırlıklıyız. Geçen senenin kasvetleri bir nebze de olsun azaltabilmek için bol bol balık çıkmasını bekliyoruz. Müsilaj sonrası balıklarda kasvet olacağını düşünmüyorum." diye konuştu.

Balık sezonu müsilajın gölgesinde açıldı... Tehlike geçmedi balıksız kalabiliriz

"RİSK GEÇMEDİ HAFİFLEMEMELİYİZ"

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı’ya göre ise Marmara'daki 'müsilaj' tehlikesi hâlâ geçmedi.

Profesör Sarı şu tespitlerde bulundu:

- Müsilajın etkili olduğu yarıyıldan sonra balık yemek sualinin yanıtı noktasında bizim bakanlık açıklamalarını takip etmemiz gerekiyor. Bugüne kadar negatif bir açıklama yapılmadıysa şayet o zaman bir kasvet olacağını söyleyemeyiz. Balık tüketirken hangi hassasiyetlere güdüyorsak aynı şekilde davranmalıyız.

- 17 Ağustos 2021 tarihinden sonra müsilaj, su sütununda görünmez hale geçti. Eskiden şeritler halinde kümeler halinde bir araya gelen müsilajı artık biz deniz yüzeyinde görmüyoruz. Ama tamamen bitti de diyemiyoruz zira diplerdeki etkisi de hala devam ediyor. Müsilaj şu an büyük kütleler halinde az akıntılı yerlerde yığıldı kaldı. Bunların çözülmesi, ayrılınması zaman alacak. Kasım ayı gibi diğer tetikleyici koşullar da oluşursa yeniden müsilajla karşılaşma ihtimalimiz yüksek. Tehlike geçmedi, gevşememeliyiz.

"SEZONUN SEYRİ İÇİN KASIM'I BEKLEMEK GEREK"

- Geçen senenin Kasım ayından beri balıkçılar, müsilajın etkisiyle savaşıyor. Şu an 2-3 günlük performansa bakarak balık sezonu iyi ya da makûs gidecek demek muhtemel değil. Ama müsilajın diplerdeki etkisinin sürdüğünü dikkate alırsak balıkçıların yine iyi bir sezon geçirmeme ihtimalleri yüksek. Hatta Kasım'da tekerrür müsilaj başlayacak olursa balıkçılar yine ağlarını atacak bu ağları sürüklemekte güçlük sürükleyecekleri için balıkçılık sarih gözükse bile fiilen kapalı olacak.

"YALNIZCA YASAK GETİRMEK ÇÖZÜM DEĞİL"

- Balıklar bütün faize zamanında müsilajla karşılaştılar. Nisan-Mayıs aylarında yoğun bir şekilde müsilaj kapladı her yeri. Bunun etkisini 2-3 yıl içerisinde daha yoğun görmeye başlayacağız. Ama bu düzeyde yapmamız gereken yasak getirmekten ziyade ekosistem içerikli balıkçılık yapmamız gerekiyor. Dönemlik sezonluk ve tek cins temelli bakmaktan vazgeçmemiz gerekiyor.

Balık sezonu müsilajın gölgesinde açıldı... Tehlike geçmedi balıksız kalabiliriz
"HİÇ BALIK BULAMAZSAK KİMSE ŞAŞIRMASIN"

- Böyle yanlış şekilde avlamaya devam edersek hiç balık bulamayacağımız günlerle karşılaşırsak donakalmayalım. Ama biz denizlerdeki balıkları ebedî olarak düşünüyoruz. Denizimizdeki balıklar kadar avlanma yapmamız gerekiyor. Ne kadar arkasıymışsa o kadar avcılık yapmamız gerekiyor.

"YILLIK 80 BİN TON BALIK 20 BİN TONLARA DÜŞTÜ"

- Marmara Denizi’nde 80 bin tonlarda balık avı yapıyorduk biz. Ancak bu sayılar şu an 20 bin tona kadar geriledi. Bir taraftan kirlilik var evet ama biz yanlış avcılık yapıyoruz. Balık miktarlarımız düştükçe avcılık eforumuzu artırmışız biz. Bu balıklar eksildikçe de fiyatlar yükselir.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın