Balıkesir'de mesire alanlarında da ateşli piknik yasaklandı

Balıkesir'de mesire alanlarında da ateşli piknik yasaklandı

Balıkesir Valiliği tarafından haziran ayında alınan ormanlara giriş yasağının kapsamı genişletildi. İlk kararda izin verilen mesire yerlerinde hakimiyetli ateş yakma izni de yeni kararla kaldırıldı.

Balıkesir'de yangınları önlemek için Valilikçe alınan, ormanlara giriş ve ateş yakma izniyle alakalı yeni kararlar alındı. 27 Haziran'da alınan ormanlara giriş yasağının kapsamı genişletildi. Valililkçe, Balıkesir genelinde bulunan tam ormanlara girişler ağustos ayı sonuna kadar menedildi. Mesire alanları, tabiat parkları ve günübirlik kullanım alanlarına ise ancak hakimiyetli olarak girilebilecek ve bu alanlarda yalnızca ateşsiz olarak piknik yapılabilecek. Kolluk güçleri tarafından teftişler asıllaştırılacak.

Balıkesir Valiliği'nden mevzuyla alakalı yapılan yazılı açıklamada, meteorolojiden alınan son bilgilere göre önümüzdeki günlerde yükselmesi beklenen hava sıcaklıklarının ve tesirli olan rüzgarın orman yangını tehlikesini çoğaldırmasına karşı Balıkesir Şehri Orman Yangınları İle Gayret Komiteyi tarafından alınan kararla yeşil vatanın koruma altına alındığı bildirildi.

Balıkesirde mesire alanlarında da ateşli piknik yasaklandı

'18 TEMMUZ'DAN 30 AĞUSTOS'A KADAR ORMANLARA GİRİŞİ YASAKLADIK'

Balıkesir Vali Hasan Şıldak, "Şehrimiz geniş ormanlık alanlara sahip bir coğrafyada bulunuyor. Hava sıcaklıklarının önümüzdeki günlerde çoğalması mevzubahisi, buna rüzgar da şiddetli bir biçimde eşlik ediyor ve bu etmenler yangın tehlikesini çoğaldıracak. Bizler de orman varlığımızı gözetmek emeliyle 18 Temmuz'dan itibaren ağustos ayının sonuna kadar tam ormanlara girişleri yasakladık. Ayrıca, yurttaşlarımız mesire alanları, tabiat parkları ve günübirlik kullanım alanlarına ancak hakimiyetli olarak girilebilecek ve bu alanlarda yalnızca ateşsiz olarak piknik yapılabilecek. Balıkesirli hemşehrilerimizden ormanlarımızı gözetmek için verdiğimiz çabaya destek olmalarını bekliyoruz" dedi.