Balkondan niye girdin? Savcıdan üç kritik soru

Balkondan niye girdin? Savcıdan üç kritik soru

Hürriyet, eğitimci Nazmi Arıkan ile sürücüsünü öldürmekle yargılanan Ufuk Akçekaya’nın ifadesine erişti. Akçekaya’nın film senaryosu gibi ifadesi, savcının üç sualiyle güçe girdi.

AYLIK KAZANCIM 5 BİN TL

* Dul ve iki çocukluyum. Kimya hocalığından mezun oldum. Eğitimci ve iş insanıyım. Aylık kazancım 5 bin lira. Nazmi Arıkan’la 2015 senesinde tanıştık. Arıkan’dan 5 milyon dolar, Beykent Kolejleri’nden de 8 milyon 800 bin dolar alacağım var. Çiftliğe 13 Kasım 2021 günü de gitmiş ve paramı istemiştim. Nazmi Arıkan bana yalnızca 2 milyon lira vereceğini söyledi, ben de kabul etmedim. Çıkarken 5-6 birey arabanın kaputuna vurarak beni durdurmak istedi ama ben süratle devam edip durmadım.

‘GİT PARANI AL’ DEDİLER

* Bayramın ikinci günü Fahrettin Ceylan beni aradı. Nazmi Arıkan’ın 10 milyon dolar vermek için beni çiftlikte beklediğini söyledi. Otobüsle Gelibolu’ya, oradan da taksiyle köye gittim. Geceydi. Daha evvel yaşadıklarımı düşünerek hiç taksiden inmeden Gelibolu’ya döndüm ve otobüsle İstanbul’a geçtim. Ertesi gün Fahrettin Ceylan bir kere daha aradı. Neden çiftliğe gitmediğimi sordu. ‘Korkacak bir şey yok. Biz hallettik. Herkes nemalanacak’ dedi. İstanbul Otogarı’ndan 14.30’da otobüse bindim. İnternetten Eceabat’ta taksici numarası buldum. Eceabat’ta indiğimde taksici beni bekliyordu. Çiftliğe doğru yola çıktık. Saat 19.45 sıralarıydı. Oraya gittiğimde asfalttan çiftliğe dönülen toprak yol ayrımında ineceğimi söyledim. Taksiden indiğimde saat 20.15 sıralarıydı.

ÇORAPLA YÜRÜDÜM

* Taksici gittikten sonra, toprağa basmak için kunduralarımı çıkarttım. Elektrik direğinin yanından araziye girdim. Havanın kararması için bir ağacın dibinde 30-45 dakika kadar bekledim. Hava kararınca bu kere konuta daha yakın bir ağacın altında, ayışığının düşmediği bir alanda bekledim. Ne kadar beklediğimi bütün öğrenmiyorum. Kolumda saat yoktu, telefonumu da kapatmıştım. Konuttan 3-4 şahsın koyu renkli bir taşıtla böldüğünü gördüm. Sonra konuta girmeye karar verdim.

‘UFUK TAKVİYE ET’ DEDİ

* Evin arka balkonuna tırmanıp içeri baktım. Nazmi Arıkan yerde sırtüstü kanlar içinde uyuyordu. Münakaşa olur diye yanımda getirdiğim yumruk kısmı sert eldivenlerimi giydim. İçeri girdiğimde Nazmi Arıkan bana ‘Ufuk takviye et’ diye seslendi. Nazmi Arıkan’ın gövdesinin sol kısmına saplı duran bıçağı çıkartıp yastıkla tampon yaptım. Şerif Eker de yüzüstü uyuyordu. Soluk alamadığını düşünerek sırt üstü yatırdım. Odada gaz kokusu vardı ve dokümanlar yakılmıştı. Fırının gaz düğmelerini çevirdim ve kapağını kapattım. Evin ortasında yanan ateşi söndürmek için dolaptaki bir akışkanı aldım. Ateşin üzerine döktüm ama üzerinde rakı yazdığını fark edince vazgeçtim.

Balkondan niye girdin Savcıdan üç kritik soru

BİRİ ÇEKİM YAPIYORDU

* Bu sırada evin sağ tarafındaki odalardan birinde suratı maskeli, siyah giyimli biri elindeki telefonla çekim yapıyordu. Mutfağa yakın yerdeki masanın üzerinde duran susturucu takılı silahla ateş ettim. İkinci kere ateşlemek isterken silah tutukluk yaptı. Ateş ettiğim birey benim içeri girdiğim balkondan alt inip kaçtı. Peşinden gittim ama tutamadım. Sonra yeniden konuta girdim. Koltukta oturarak birisi kazanç diye bekledim. Silahtaki tüm mermileri boşaltıp sonra yine doldurdum. 20 dakika bekledim ama kimse gelmedi. Elimdeki silahı ayçiçek tarlasına attım. Sonra yeniden konuta girdim. Nazmi Arıkan’ın otomobilinin anahtarlarını bulamadım. Çiftlikten çıkıp taksiciyi aradım. 20-25 dakika sonra geldi. Gelibolu’dan otobüse binip İstanbul’a geldim. İstanbul’a gelince Fahrettin Ceylan bir kere daha aradı. Neden bana kumpas kurduklarını sordum. ‘Nazmi ile seni de dolaylı yoldan hallettik’ dedi.

SAVCI SORDU O ANLATTI

Ufuk Akçekaya ile Cumhuriyet Savcısı arasında sual yanıt biçimindeki ifadede ise şu ayrıntılar kayıt altına alındı:

* Savcı: Kumpas kurulacağını düşündüyseniz bunu sarihe çıkartmak için hazırlık yaptınız mı? Neden şahitlik ettiğiniz hadiseleri ihbar etmediniz ya da karakola gidip anlatmadınız?

* Ufuk Akçekaya: Kumpas olabileceğini sarihe çıkartmak için rastgele bir kayıt, resim vs almayı düşünmedim. Korunma aleti olarak da yanımda eldivenler dışında rastgele bir alet almadım. Nazmi’nin yerde uyuduğunu gördükten sonra içerideki bireylerin belki bana da hasar verebileceğini düşündüm ancak buna karşın belki de Nazmi’ye takviye ederim fikriyle insanlık şöhretine içeriye girdim. Kendime göre tanınmış bir birey olduğum için de karakola gitmek yerine Instagram yayını yaptım.

* Savcı: Takside İzmir’e gittikleri istikametinde konuştuğunuz birey kimdi?

* Ufuk Akçekaya: Taksicinin niçin gelip gittiğimi denetlemesinin önüne geçmek için rol yaptım. Kimseyle konuşmadım.

* Savcı: Yanınızda çanta yok, vasıta yok. Nazmi Arıkan’dan alacağınız 10 milyon doları nasıl taşıyacaktınız? Tahsilat için uyuşma sağlandıysa neden arazide bekleyip konuta balkondan girdiniz?

* Ufuk Akçekaya: Ödemenin çek, soğuk cüzdan ya da banka hesabıyla yapılacağını düşünüyordum. Beni daha evvel bıçaklattığı için konuta bu biçimde girmeyi düşündüm.

* Savcı: Vaka yerinde bulunan üzerinde Taner Mahan yazan kanlı bıçağın benzerinden 10 adet evinizde bulunmuş. Taner Mahan adında tanıdığınız biri var mı?

* Ufuk Akçekaya: O birey Fahrettin Ceylan’ın finansçı dostudur. Armağanlık olarak yaptırmıştık, sahiplerine teslim edemeyince konutuma getirdim. Vaka yerine bu bıçak ne biçimde geldi öğrenmiyorum. Bu detay eylemi Fahrettin Ceylan ve takımının yaptığının ispatıdır.

Balkondan niye girdin Savcıdan üç kritik soru