Balyozda kumpas davasında flaş gelişme

Balyozda kumpas davasında flaş gelişme

Salıverilme kararıyla sonuçlanan "Balyoz Tasarıyı" davasında bazı maznunlara kumpas kurulduğu iddiasına ait haklarında dava açılan Taraf Gazetesi'nin daha önceki çalışanı Mehmet Baransu hakkında…

"Balyoz Tasarıyı" davasında bazı maznunlara kumpas kurulduğu iddiasına ait haklarında dava açılan Taraf Gazetesi'nin daha önceki çalışanları Mehmet Baransu, Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ve kaçak maznun Tuncay Opçin'in suçlandığı davada savcı mütalaasını açıkladı. Maznun Mehmet Baransu hakkında zincirleme biçimde "Devletin güvenliğine ve siyasal faydalarına ait bilgileri açıklama", "Devletin güvenliğine ait bilgileri temin etme", "Devletin güvenliğine ait evrakları kısmen veya tamamen yok etme" kabahatlerinden 35 sene 9 aydan 67 sene 6 aya kadar mapus arz edildi.

Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur hakkında ise "Devletin güvenliğine ve siyasal faydalarına ait bilgileri açıklama" kabahatinden 11'er seneden 22 sene 6'şar aya kadar mapusları istendi. Savcı mütalaasında, maznun Tuncay Opçin hakkındaki dosyanın ise bölmesini arz etti.