Banka görevlisi gibi arayıp hesaplarını boşalttılar! Artı 99 vurgunu

Banka görevlisi gibi arayıp hesaplarını boşalttılar! Artı 99 vurgunu

Bankalara ait alıcı hizmetleri numarasının başına +99 ilave ederek yurttaşları aradılar, hesaplarından para çekildiği palavrasını söylediler. Kendilerini banka görevlisi gibi tanıtan çete aboneleri…

Bankaların alıcı hizmetlerine ait telefon numaralarının başına +99’u ilave ederek bankadan arandıklarına ikna ettikleri yurttaşları, ‘Hesabınızdan para çekildi’ diye aldatıp hesaplarını boşaltan 13 şahsiyet dolandırıcılık çetesi tutuldu. Bazı banka alıcıları bilgileri dışında hesaplarından para çekildiğini söyleyerek savcılıklara müracaatta bulundu. Siber Kabahatlerle Gayret Şube Müdürlüğü takımları, yapılan müracaatların ardından çalışma başlattı.

HESAPLAR BOŞALTILDI

Yapılan araştırmaya göre; dolandırıcılık çetesi aboneleri, bankaların alıcı hizmetlerine ait telefon numaralarının başına Özbekistan’ın beynelmilel telefon kodu +99 ilave ederek internet üzerinden yurttaşları aradı. Kendilerini banka görevlisi olarak tanıtan çete aboneleri, ‘Hesabınızdan para çekildi’ ve ‘Hesabınız bahiste kullanıldı’ gibi laflarla panik havası yarattı. Yurttaşlardan aldıkları hesap bilgileriyle de hesaplarını boşalttı. Yapılan üç aylık çalışmada çete azalarının kimlikleri ve kaldıkları adreslerin deşifre edilmesinin ardından başlatılan eş zamanlı işlemde 5 şahıs gözaltına alındı. 5 şahsın hapsedilmesinin ardından İstanbul ve Düzce’de devam eden işlemde çete azası 8 şahıs daha tutuldu. Aramalarda da, ruhsatsız Sig Sauer silah ve çok rakamda banka kartı ele geçirildi.

8 ŞAHIS SORGUDA

Gözaltına alınan 8 şahıs, ‘kabahat işlemek emeliyle teşkilat kurmak ve kurulan teşkilata aza olmak Türk Ceza Kanunu 220, şahsın, kendisini kamu görevlisi veya banka, sigorta ya da kredi müesseselerinin çalışanı olarak tanıtması veya bu müessese veya kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık’ yargılamasıyla sorguya alındı.

MAĞDUR OLMAYIN

Alıcıların banka çalışanı gibi aranarak farklı söylemlerle dolandırılması vakaları sıkça karşımıza çıkıyor. Peki mağdur olmamak için nelere dikkat etmeliyiz? Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent, geçtiğimiz aylarda yaşanan bir dolandırıcılık vakayı sonrası şu tekliflerde bulunmuştu:

* Hiçbir bankacı, alıcı hizmetleri yetkilisi, size hesap, kart, alıcı numaranızı sormaz. Zati elinde vardır.

* Bankacılar, yurttaşlık numaranızı sormaz. Soran olursa söylemeyin.

* Bankacılık parolanız size özeldir. Bankanın bilgi tabanında kayıtlıdır. Bankacılar sizden parolanızı isteyemez, kimseye vermeyin.

* Telefonunuza gelen kod ya da parolayı kimse ile paylaşmayın.

* Rastgele bir nedenle dolandırıldığınızı iddia eden olursa 444’lü, 0800’lü vs numaralardan aranmış olsanız dahi telefonu kapatıp bizzat bankanızı arayın.

* Emniyet birimleri sizi arayıp para istemez, kredi kartı ve hesap bilgilerinizi vermeyin.

* Tanımadığınız şahısların parasının hesabınıza aktarılmasına izin vermeyin. Paranın yasadışı yollardan elde edilmiş olabileceğini ya da vergi firariciliğine mevzu olabileceğini unutmayın.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara