Başakşehir'de emlak dolandırıcılığı iddiası! Mağdurlar şokta

Başakşehir'de emlak dolandırıcılığı iddiası! Mağdurlar şokta

İstanbul Başakşehir'de kendini emlakçı ya da mülk sahibi olarak tanıtan Erdal İ.'nin, yabancı tebaalı çok sayıda bireyi dolandırdığı öne sürüldü. Mağdurların 20'den fazla olduğu belirtilirken, Erdal

Başakşehir'de kendisini emlakçı olarak tanıtan Erdal İ., yabancı yatırımcıların yoğun yaşadığı bir rezidansın karşısına emlak büroyu açtı. Erdal İ., yabancı emlak markasının ismini 3 ay evvel satın aldı. Beynelmilel bir marka olması sebebiyle güven sağlayan Erdal İ., rezidansın 3 dairesini birden fazla bireye tanıttı. Dairelerin üzerinde borç olduğunu belirterek alıcılardan yüksek ölçüde kapora arz etti.

Suriyeli gayrimenkul yatırımcısı Mohammad Essmat Şikaki 37, Iraklı Mimar Nur Surur 31, Lübnanlı Bilgisayar Mühendisi Abed Chawa 58 ve Suudi Arabistanlı Mahmoud Alsaqar, Erdal İ.'ye toplamda 500 bin dolar kapora verdi. Erdal İ., kaporayı aldıktan sonra kayıplara karıştı. Vaziyetten şüphelenen alıcıları emlak bürosuna geldiğinde, aynı daire için kapora verdiklerini ve dolandırıldıklarını kavradı. Mağdurlar Kayaşehir Polis Merkezi'ne giderek Erdal İ.'den şikayetçi oldu. Bu arada Erdal İ.'nin daha evvel 2 sene içerisinde 3 kere tabelasını değiştirdiği de belirtildi. Mağdurlar emlak bürosunun sırçalarına 'hırsız' bazıyısı yapıştırarak, tepki gösterdi.

Başakşehirde emlak dolandırıcılığı iddiası Mağdurlar şokta
"BİR ŞAHISTAN TOPLAM 341 BİN DOLAR ÖDEME YAPILMIŞ"

Mağdurlardan Suriye tebaalı yatırımcı Mohammad Essmat Şikaki, Başakşehir'de konutu olduğunu ve bir komşusunun da Erdal İ.'den konut aldığını belirterek "Bürosunun beynelmilel olduğunu söyledi, güvendim. A3, A2, A1 bloklardan birer daire almak istediğimi söyledim, maliyet mevzusunda anlaştık. Geçen hafta cuma günü tapuları göstererek dairelerin üzerinde borç olduğunu söyledi. Borcu kapatmak için de kaparo istedi. Daireler için evvel 10 sonra 15 ve son olarak da 30 bin dolar ödeme yaptım. Salı günü yine aradı, 500 bin dolar daha istedi ama, 286 bin dolar getirdim. Toplamda 341 bin dolar verdim. Yetkililerin gerekeni yapmasını istiyorum" dedi.

Başakşehirde emlak dolandırıcılığı iddiası Mağdurlar şokta "BENİM DAİREMİ BAŞKALARINA SATMIŞ"

Bilgisayar Mühendisi olan Lübnanlı Abed Chawa ise takribî 2 yıl evvel Amerika'dan İstanbul Kayaşehir'e yerleşiğini ve konut satın almak istediğini anlattı. Chawa şöyle konuştu "Bir bülten gördüm, emlak bürosunun sahibi Erdal İ. ile bağlantıya geçtim. Dairenin maliyetinin 3 milyon 600 bin TL olduğunu söyledi, 50 bin TL kapora istedi. Geçen pazartesi büroya gittiğimde değişik alıcıları gördüm. Benim dairemin başkalarına satıldığını kavradım. Vaziyeti bu biçimde farkettim." diye konuştu.

Başakşehirde emlak dolandırıcılığı iddiası Mağdurlar şokta
Öte yandan Erdal İ.'nin eş biçimde mağdur ettiği takribî 20 şahıs olduğu belirtilirken, dolandırıcığılın ebadının yapılan tahlil sonrası belirli olacağı kaydedildi.