Başkasının 'HES kodunu' kullanıyorsanız bir daha düşünün! İşte cezası

Başkasının 'HES kodunu' kullanıyorsanız bir daha düşünün! İşte cezası

Son günlerde HES kodu lüzumluluğu bulunan alanlara girişte kendisine ait olmayan kodu kullanmaya çalışan bireylerin rakamı arkasıydı. Avukat Onur Ayhan, HES kodu hilekarlığına müracaat eten bireylerin

Geçtiğimiz günlerde Aydın'ın Söke ilçesinde şehirler arası yolculuk yapmak için dostuna ait HES koduyla bilet alan birey tutularak karantinaya alınmıştı. HES kodu taraması neticeyi karantinada olması gerektiği tanımlanan M.Z.T.'ye 3 bin 150 lira da para cezası kesilmişti.

Bu ve bunun gibi sahtekarlık misalleri son günlerde oldukça arkasıydı. Hukukçular, HES kodu sahtekarlığına para cezasının yanı gizeme adli yaptırımların da gelebileceğini söylüyor.

HES kodu denetlemesi, salgınla gayrette ehemmiyetli temkinlerden biri. Toplu alanlara girişte, toplu taşıma vasıtalarını kullanırken ya da kapalı program/organizasyonlara katılımda müracaat etiliyor.

Peki, HES kodu sahtekarlığının meşru karşılığı ne? Avukat Onur Ayhan, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber canlı yayınında yanıtladı.

HES KODU HİLEKARLIĞINA 2 AYDAN 1 SENEYE KADAR MAPUS

Avukat Ayhan, HES kodu hilekarlığına müracaat eten bireylerin 2 aydan 1 seneye kadar mapus cezası alabileceğine dikkati çekti.

"Burada karşımıza Türk Ceza Yasayı’nda tertip edilmiş 2 madde çıkıyor. Birincisi, bulaşıcı hastalıklara ait temkinlere ters davranma müessesesi. Burada, bulaşıcı hastalığa tutulan bir bireyin yetkili makamlarca alınan ihtiyat ve karantina kaidelerine ters davranması halinde verilecek ceza 2 aydan 1 seneye kadar mapus cezasıdır.

Burada öğrenilmesi gereken husus, bu hastalığı birine bulaştırma lüzumluluğu ve o insanı buna maruz vazgeçmesi değildir. Burada yalnızca karantina temkinlerini ihlal etmesi kabahatin işlenmesi için yeterli görülmekte."

: İlginize Sürükleyebilir Dünyayı ayağa kaldıran açıklama! Taliban'dan beklenmedik hamleİstanbulluların kâbusu oldular!Beyoğlu SES'siz, Beyoğlu SEN'siz! 'Sana hiçbir zaman doyamadım baba'

"ÖZEL BELGEDE SAHTECİLİĞE" 1 SENEDEN 3 SENEYE KADAR MAPUS CEZASI VAR

HES kodu sahteciliği yapan bireyin "özel belgede sahtecilik kabahati" işlediğine vurgu yapan Avukat Onur Ayhan, bunun TCK’da tertip edildiğini söyledi.

"Burada sahte bir özel belge hazırlayan ya da reel bir özel belgeyi kandırıcı hareketlerle kullanan kimseye 1 seneden 3 seneye kadar mapus cezası veriliyor. Buradaki ehemmiyetli gidişat da bu belgenin ergonomik hareketlerle kullanmak suretiyle insanları kandırması ve HES kodu lüzumluluğu bulunan yerlerde bu özel belgeyi kullanarak bu kabahati işlemesidir.

Özel belgede sahteciliğin başka bir kabahatin oluşmasıyla birlikte kullanılması halinde hem özel belgede sahtecilik kabahati hem de işlenmiş öteki kabahatin de cezai müeyyideleri birlikte uygulanır."

KENDİ HES KODUNU BAŞKASINA VERENE CİDDİ YAPTIRIMLAR VAR

Ayhan, kendi HES kodunu bir başkasına veren şahıslarla alakalı da ciddi yaptırımların olduğunu belirtiyor.

"HES kodunu bir başkasına veren şahıslarla alakalı da Türk Ceza Yasayı'nun 39’ncu maddesinde tertip edilmiş 'dayanak eden' müessesesi karşımıza çıkıyor. Bir kabahatin işlenmesi emeliyle kabahatin başlamasından evvel ya da kabahatin başlaması esnasında kabahati basitleştirme anlamında destekte bulunan bir kimse, verilecek son 3 cezanın yarısı oranında bir cezayla karşılaşacaktır. Dolayısıyla burada da hem kullanan hem de kullandıran istikametinden TCK’da ciddi yaptırımlar karşımıza çıkıyor."