Basra Körfezi’nde gerginlik! ABD ve İran karşı karşıya geldi...

Basra Körfezi’nde gerginlik! ABD ve İran karşı karşıya geldi...

Amerika Birleşik Devletlerili bir yetkili tarafından yapılan açıklamada, Basra Körfezi’nde Amerika Birleşik Devletleri ile İran arasında yaşanan gerginlik esnasında, İran atak botlarının Amerika Birleşik

Basra Körfezi'nde Rutin geçişini yapan Amerika Birleşik Devletleri devriye gemisi "USS Sirocco" ve nakliye gemisi "USNS Choctaw County" İran atak botları ile neredeyse kafa kafaya geldi. 

47 METRE MESAFEYE KADAR YANAŞTI

Adının açıklanmaması koşulu ile konuşan Amerika Birleşik Devletlerili üst düzey bir yetkili vakanın nasıl hakikatleştiğini anlatarak "İran atak botları, tehlikesiz ve profesyonel olmayan bir manevra reelleştirdi. Botlar 47 metre mesafeye kadar gemilerimize yanaştı” ifadelerini kullandı.

Basra Körfezi’nde gerginlik ABD ve İran karşı karşıya geldi...
Amerika Birleşik Devletleri ordusu tarafından yayınlanan görüntüler

ANONS VE İŞARET FİŞEKLERİ İLE KARŞILIK VERİLDİ

İran atak botlarının Amerika Birleşik Devletleri savaş gemilerine yanaştığına ait paylaşılan görüntülerde ise, Amerika Birleşik Devletleri gemilerinin anons ve işaret fişekleri ile karşılık verdiği görüldü.

Takribî bir saat süren gerilimin ardından, İran atak botları bölgeden parçaladı.

"PROFESYONEL DEĞİL"

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığı Sözcüsü Albay Joseph Buccino, İran donanmasının eyleminin beynelmilel profesyonel ve tehlikesiz denizcilik tavrı standartlarına uymadığını belirterek bu cins tutumların çarpışma tehlikesini artırdığını söyledi ve ilave etti;

“CENTCOM güçleri, beynelmilel hukukun izin verdiği çizgiler kapsamında her yerde uçmaya, yelken açmaya ve faaliyet göstermeye devam edecek.”

Mevzuya ait Tahran idaresinden henüz bir açıklama yapılmadı.

Basra Körfezi’nde gerginlik ABD ve İran karşı karşıya geldi...
GERİLİM İLK DEĞİL

Yaşanan gerilim son senelerde İran ve Amerikan gemileri arasındaki yaşanan 'en yakın' karşılaşmaydı. Amerika Birleşik Devletlerinin raporlarına göre, İran atak botları geçtiğimiz yıl da Amerika Birleşik Devletleri gemilerine yanaşmış ve Amerika Birleşik Devletleri ihtar ateşi açmıştı. 2020 senesinde Amerika Birleşik Devletleri 11 İran gemisinin Amerika Birleşik Devletleri gemilerinin etrafını sardığını iddia ederek İran'ı ayıplamıştı.

NEDENİ YAPTIRIMLAR VEYAHUT NÜKLEER GÖRÜŞMELER Mİ?

Washington Post Gazetesi körfezde yaşanan gerilimin İran ile yürütülen 'nükleer röportajlarla' ilgili olup olmadığı sualini sordu.

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda İran’ın petrokimya sanayisine yeni yaptırımlar uygulamaya başladıklarını açıklamıştı. Yaptırım listesinde İran Devrim Muhafızları’na verdiği mali takviyeden dolayı ülkenin en büyük petrokimya grubu olan İran Körfez Petrokimya Sanayisi Şirketi de var.

Amerika Birleşik Devletleri, İran’a maksimum baskı siyaseti kapsamında muhtelif ekonomik yaptırımlar uyguluyor ve yaptırımların niyetindeki firmaların mülk varlıklarını dondurarak Amerika Birleşik Devletleri müesseseleri ve fertlerle iş yapmasını yasaklamaya çalışıyor.