Batı Nil Virüsü İstanbul’da

Batı Nil Virüsü İstanbul’da

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Baytar Fakültesi tarafından bir yıldır ölü kuşlar üzerinde yapılan çalışmada 36 kuştan 8 karga ve bir saksağanda Batı Nil Virüsü’ne tesadüfüldü.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Baytar Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, yaptıkları çalışmaya ait açıklamada bulundu.

KARGA, SIĞIRCIK, SAKSAĞANLARDA...

Yılmaz şunları söyledi: “Kuşları sineklerin emmesiyle sineklere bulaşıyor. Sineklerde artıyor, o biçimde bir bulaşması var. Biz de dedik kuşlar anlamlı bir rezervuar. Geçen yıl kuş vefatları bildirildi.

Özellikle karga vefatları. Karga vefatları üzerine gittik. Kargalardan misaller topladık. 8 kargada Batı Nil Virüsü’nü tespit ettik şu anda. Milletimiz ‘Kuşlardan dolaysız bana virüs bulaşıyor’ gibi idrak etmesin. Dolaysız kuşlardan virüs bulaşmıyor. Yeniden de ölü kuşlara özellikle çocukların açıp onların etleriyle oynayıp, sonra ağızlarına burunlarına götürmemeye dikkat etsinler. Kan yoluyla bulaşabiliyor. Elde çizik filan varsa o biçimde bulaşabilir. Ancak hakikat bulaşma yolu sivrisineklerin kuşların kanını emmesiyle onlardan insanlara geçiyor. Karga, sığırcık ve saksağanlarda çok görülüyor.”