Battaniyenin üretim merkezi Uşak'ta taleplere yetişilemiyor

Battaniyenin üretim merkezi Uşak'ta taleplere yetişilemiyor

Türkiye'nin battaniye üretim merkezi olan Uşak'taki fabrikalarda kış nedeniyle büyük hareketlilik yaşanıyor. Türkiye'de battaniye üretim kapasitesinin yüzde 95'ini karşılayan Uşak'taki tüm firmalar,…

Uşak Örgütlü Endüstri Bölgesi'ndeki fabrikalar, battaniyeye yoğun talebi karşılamak için imalat kapasitesini artırdı. Koronavirüs hasebiyle hanede geçirilen vaktin artması ve gelen kış mevsiminin talep artışına tesirli olduğu belirtildi. Battaniye üreticileri, bu sene pandeminin başladığı dönemlerde hem yurt içi hem de ülke dışına satışların azaldığını ancak virüs salgını sonrası ivmenin tersine döndüğünü kaydetti. Battaniye ücretlerinin 22- 50 TL arasında değiştiği belirtilirken, ürünü alırken pamuk oranının yüksek olmasına dikkat edilmesi önerildi.

Uşak'ta ehemmiyetli battaniye üreticilerinden firmaya yetkilisi Ömer Saçlı, talebi karşılamak için 3 vardiya halinde tam kapasite çalıştıklarını belirterek, "Takriben 30 ülkeye ihracatımız var. Yüzde 35 ihracat, yüzde 65 yurt içi olarak çalışıyoruz. Ağırlıklı olarak Balkanlar, Rusya, Orta Doğu ve Orta Afrika ülkelerine ihracat yapıyoruz. Battaniye satışlarımız geçen yıla oranla yüzde 20 arttı. Bunda salgın sürecinin de tesirini söyleyebiliriz. Neticede Avrupa'da Çin'in de hakim olduğu yerler vardı. Bilhassa tekstil sektöründe Çin'den Türkiye'ye bir pazar kayması olduğunu düşünüyoruz. Son zamanda ihracat bölümü biraz daha yukarıya çıktı. Bu yıl battaniye için güzel bir yıl oldu. Pandemi dünya için kötü bir yıl olsa da battaniye sektörü için iyi geçiyor. Pandeminin ilk dönemlerinde üretimi düşürmüştük ancak daha sonra kış aylarının da gelmesiyle talepler arttı. Bizde kapasiteyi fazlasıyla üst düzeylere çıkardık" diye konuştu.

Battaniyenin üretim merkezi Uşakta taleplere yetişilemiyor

Battaniyeye yoğun bir talep olduğu ve yetişemediklerini ifade eden Saçlı, "Geçen yıl günde 6 bin 500 battaniye üretiyorduk. Bu yıl ise günde battaniye üretimini 8 bine çıkardık. Hali hazırda de taleplere yetişemiyoruz. Sezon ortasında battaniye talepleri geliyor. Ancak bizim önceliğimiz kendi müşterilerimiz olduğu için parası olan bile battaniye alamadı. Uşak battaniye üretimin de kendini ispat etmiş marka bir şehirdir. O nedenle ülke dışında ve yurt içinde Uşak battaniyesi seçenek ediliyor. Uşak'ta pamuklu, akrilik ve polyester battaniyeler üretiliyor. En çok pamuk ve akrilik olarak üretiliyor. En iyi ve sıhhatli olan pamuklu olanıdır. Uşaklı battaniye üreticileri olarak pandemiye karşın ihracatımızı artırmaya devam edeceğiz" dedi.