Bayram tatili 9 gün oldu

Bayram tatili 9 gün oldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, merakla beklenen Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olacağını ve bayram süresince köprü ve otobanların fiyatsız olduğunu açıkladı. Erdoğan, Beştepe’de tertip edilen…

AŞILAMA ÇAĞRISI

“Türkiye’nin salgın sonrası hakimiyetli bayağılaşma süreci galibiyetle yürüyor. Şu ana kadar niyetlerimizden kayda değer sapma yaşamadık. Aşılamayı süratle sürdürüyoruz. Toplam aşı sayımız 59 milyona yanaştı. Salgına karşı öğrenilen ve en tesirli koruma usulü aşılamadır. Yeni varyantlar dünyayı tehdit ediyor. Buradan bir kere daha tüm yurttaşlarımı kendilerinin ve hoşlandıklarının sıhhati için bayrama kadar aşılarını yaptırmaya davet ediyorum. Bayağılaşma adımlarının galibiyetle sürdürülmesinde aşılamadaki mesafenin büyük hisseyi vardır. Aşılamanın düşük olduğu yerler önümüzdeki günlerde tehdit altına girebilir. Elde ettiğimiz avantaja sahip çıkmak zorunluluğundayız. Cemiyetsel bağışıklık sağlanana kadar paklik, maske, mesafe kaidelerinden taviz vermemeliyiz.

20 MİLYAR DOLAR KAZANÇ

Bayram günlerini de kaidelere uyarak geçirmeliyiz. Önümüzdeki yarıyılda yine kasvetlere düşmemek için önlemi elden vazgeçmemeliyiz. Hoş büyümeleri sizler de görüyorsunuz. Faaliyetlerini kaidelere göre klasik kumpasa uyarak geçirenler kayıpları süratle karşılama ediyor. Turizm sektörü 25 milyon turist ve 20 milyar dolar kazanç niyetiyle son hız çalışıyor. Kasvetlerimiz, meselelerimiz, kayıplarımız yok mu? Elbette var. Ama elimizdeki imkânlar bu kasvetlerin kat be kat üzerindedir. Dünyanın yükselen ekonomisi olduğumuzu kanıtlayacağız.

ÜST LİGE ADIM ATIYORUZ

Küresel idare ve ekonomi sisteminin yeni baştan yapılandığı şu süreçte Türkiye’yi hak ettiği yere getirmek için son iki yüzyılın en ehemmiyetli fırsatını tutmuş vaziyetteyiz. Ülkemizi karar ve güven abuhavasında gayelerine yanaştırdıkça tabloyu çok daha net göreöğreneceğiz. Bugüne kadar pek çok ehemmiyetli politik, sosyal ve sağlık krizinin üstesinden nasıl galibiyetle geldiysek ülkemizi gayelerine galibiyetle eriştireceğiz. Uzunca müddettir Türkiye’yi diz çöktürmek ülkemizi demokrasi çizgisinden uzaklaştırmak için kurulan her tuzak, yapılan her hücum ulusumuzla birliğimizi, beraberliğimizi daha da pekiştirdi. Artık Türkiye politik ve ekonomik olarak dünyanın en üst ligine adım atmak üzeredir. Önümüzdeki seneleri kazasız belasız geride vazgeçerek gündemimizdeki siyasetleri yaşama geçirdiğimizde büyük Türkiye’yi hep beraber tamamen inşa etmiş olacağız.

DİYARBAKIR’DA KAVRATTIK

Türkiye’nin üzerine serpilmek istenen ölü toprağını nasıl attığının, istiklaline nasıl dört elle sarıldığının en canlı somut örneğini Diyarbakır’da yaşadık. Bu kadim şehir 40 yıldır çok büyük acılar çekti, kayıplar yaşadı. Baskı ve eziyet kumpası ülkemizin her yeri gibi Diyarbakır’da da ağır biçimde sezildi. Sırf ülke ve bölge terör belasından kurtulsun diye başlattığımız çözüm sürecinin ayrılıcı teşkilat tarafından hangi karanlık amaçlarla tamamlandığını kavrattık. Caddelerde oluk oluk kan akarken, emin etraflar tarafından şişirilen güya politikacıların gerçeğinde hangi oyunun figüranları hangi silahın tetikçileri olduğunun ısrarla sorulmasını istedik. Kimseyi değişikleştirmedik.

KURBAN TATİLİ 9 GÜN

Bayram arifesi olan pazartesi günü yarım gün, bayramın ilk gününden son gününe kadar olan salıdan cumaya kadar ise bütün gün tatildir. Yaptığımız istişarede pazartesi günkü yarım günü yönetimsel tatil olarak tanımlama kararı aldık. Böylece yurttaşlarımız fiilen 16 Temmuz Cuma akşamından 26 Temmuz Pazartesi sabahına kadar sürecek bir tatile kavuşmuş oluyorlar. 15 Temmuz zati malum bizim FETÖ terör hareketi nedeniyle o günü tatil olarak bülten etmiştik. O gün haysiyetiyle başlıyoruz. Süreç bu biçimde devam ederken 16’sında herkes mesaisinde olabilecek. Bu kararın yurttaşlarımız için hayırlı olmasını diliyorum.”

OTOBANLAR FİYATSIZ

Erdoğan bayramda otobanların fiyatsız olduğunu da duyurdu: “Niğde-Ankara Uslu Otobanı’nu kullanan yurttaşlarımıza bir müjde vermek istiyorum. Artık bu otobanda arabayla yüzde 20, minibüs, yolcu otobüsü, kamyon ve TIR’larla da yüzde 40 indirimli seyahat edilebilecek. İndirim cuma gece yarısı devreye girecek. Karayolları Genel Müdürlüğü şirketindeki otobanlar ve köprülerde bayram için fiyatsız geçişler de cuma gece yarısı başlayacaktır.”