Bayramda sıcaklık pik yapacak

Bayramda sıcaklık pik yapacak

İSTANBUL Aydın Üniversitesi İAÜ Anadolu ÖĞREN Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı ve meteoroloji uzmanı Dr. Güven Özdemir, Türkiye’nin Muson uzantılı Basra pespaye basıncının etkisi altında…

Özdemir, “Yaz aylarında etkisini gösteren bu pespaye basınç, sıcaklıkları ve buğulaşmayı artırıyor. Bu sebeple İstanbul’da nem oranı yüzde 90 etrafında. Sıcaklıklar ise bugün ve yarın pik yapacak. Termometreler 34-35 dereceyi gösterirken, nem sebebiyle hissedilen sıcaklık 40 dereceye kadar çıkacak” dedi.

ZORAKİ KALMADIKÇA SOKAĞA ÇIKMAYIN

Ankara ve İç Anadolu Bölgesi’nde ise salı günü de dahil sıcaklıkların 40 dereceyi bulacağını belirten Dr. Özdemir, “Ama hissedilen sıcaklık 42-43’e çıkabilir. O sebeple özellikle bayramın ikinci gününe kadar yurttaşlara, zoraki kalmadıkça 10.00 ile 17.00 saatleri arasında sokağa çıkmamalarını öneririm. Özellikle astım, kalp gibi kronik hastalığı olanlar, çok dikkatli olsun. Gereksinimlerini sabah saatlerinde ya da 17.00’den sonra halletmeye çalışsınlar” diye konuştu.

BAYRAMIN 3. GÜNÜ YAĞIŞA DİKKAT

Bayramda kavurucu sıcaklıkların olacağını vurgulayan Özdemir, “Bayramın üçüncü günü Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nde yağış bekliyoruz. Rize’deki sel faciayı gibi bazı bölgelerde yağışlar görebiliriz.

GÜNEŞ ÇARPMASINA DİKKAT!

Dışarı çıkarken şapka takıp, şemsiye almayı öneren Dr. Güven Özdemir, “Gölge olan alanlarda müddet geçirin. Güneş çarpmasına dikkat edin, bol bol su için. Minik çocukları güneşin en tepede olduğu saatlerde dışarı çıkarmayın. Tatile gidenler de güneşlenirken saat aralığına dikkat etsin. Güneşin altında uzun saatler geçirmesin” dedi.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR

Sıcaklıklar 4 gün daha sürecekdaha fazla video için