Belçika’da 1 Nisan şakası kötü bitti

 Belçika’da 1 Nisan şakası kötü bitti

Belçika’da sosyal medyadan yapılan ancak 1 Nisan şakası olan ‘konser var, gelin’ çağrısıyla bir araya gelen kalabalığa polis sert müdahalede bulundu. 38 şahıs ve yedi polis atı yaralandı.

Avrupa ülkelerinde Covid-19 temkinlerini baypas etmek için en minik bir fırsatın dahi değerlendirilmesi zaman zaman ciddi neticeler doğuruyor. Bunun son misalini evvelki gün Belçika’nın başşehri Brüksel’de bir parkta izinsiz olarak bir araya gelen takribî iki bin gence polisin sert biçimde müdahale etmesi oluşturdu. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda, Bois de La Cambre isimli parkta sekiz sahne kurulacağı, aktifliğe onlarca müzisyen ve DJ katılacağı, “sıfır koronavirüs ihtiyatı” olacağı duyuruldu. Bu çağrıları dikkate alan gençler parkta toplandı.

ATLI POLİSLER EZDİ

Mesele ise bu ilanların ve “La Boum” ismi verilen faalliğin 1 Nisan şakası olmasıydı. İhtarlara karşın parçalamamakta dayanan gençlerle polis arasında çatışma çıktı. Tazyikli su ve gaz kullanarak müdahale eden polislere, atlı polisler de destekledi. Atlı polislerin kalabalığın arasına dalması neticeyi yaralananlar oldu. Belçika Başbakanı Alexander De Croo, kaidelerin herkes için geçerli olduğunu belirterek yaşananları kabul edilemez olarak niteledi. Hadiselerde takribî 30 polis, sekiz gösterici ve yedi polis atı yaralanırken 22 şahıs hapsedildi. Sosyal medya üzerinden bültenleri yapanların yaşanan vakalara karşın tekerrür çağrı yapması ve evvelki gece bir araya gelenlerden çok daha fazla şahsın bu çağrıya pozitif cevap vermesi dikkat çekti.