Belediyelere sağlık puanı

Belediyelere sağlık puanı

Sağlık Bakanlığı, belediyeler için “Sıhhati Geliştiren Belediye Kılavuzu” hazırladı. Kılavuzda bisiklet yolları, çocuk parkları, yürüyüş parkurları puanlandırıldı. ‘Sıhhati Geliştiren Belediye’ olarak

BİSİKLET VE YAYA YOLUNA TEŞVİK

- Yaya yolu 5 puan.

- Yürünebilirliğin çoğaldırılması emeliyle taşıt trafiğine sarih yollardan uygun olanları gün içerisinde emin saatlerde taşıt trafiğine kapatmak 3 puan.

- Yaya yollarının ışıklandırılarak, kentsel mobilyalarla desteklenerek etkin olarak kullanılabilir halde tertip edilmesi 2 puan.

- Bisiklet yolu 5 puan.

- Sokak ve caddelerdeki yaya yollarında kaldırım genişliklerinin yürümeye, çocuk puseti sürmeye uygun olması 4 puan.

- Kaldırımlarda kalıcı veya geçici çöp paketleri, su birikintileri manilerle karşılaşmadan yürümenin muhtemel olması 1 puan.

- Yeşil alan 3 puan.

Belediyelere sağlık puanı

PARK ET DEVAM ET

- Otopark alanları ve kapasitelerinin çoğaldırılması, yeraltı otoparkları oluşturularak yaya dolaşımının desteklenmesi 2 puan.

- Mektep bahçelerinin ağaçlandırılması 2 puan.

- Sarih spor alanları ve çocuk reyin alanlarının yazın güneşten gözeterek, kışın güneşten faydalanılacak halde yapılması 2 puan.

- Fiziksel etkinliğin desteklenmesi emeliyle toplu taşıma ağları genişletilerek, “park et devam et sistemi” ve ulaşılabilirliğin çoğaldırılması 2 puan.

- Çocuk parkı, yürüyüş parkuru ve egzersiz alanlarında tütün mahsulü kullanımının yasaklanmasına müteveccih çalışmalar yapmak 2 puan.

ÇOCUK PARKLARINA SAĞLIKLI MALZEME

- Reyin alanları tabanlarında ve çocuk reyin setleri tercihinde sağlıklı malzeme seçim edilmesi 1 puan.

- Parkların etraf, popülasyon profiline/sosyokültürel özelliklerine uygun biçimde projelendirilmesi 2 puan.

- Çocuk parklarının tasarımında erişkinlerin fiziksel etkinlik yapmalarına müteveccih tertip etmeler yapılması 2 puan.