Ben su altına daldım Nur siyasete

Ben su altına daldım Nur siyasete

Aile Meclisi bu hafta AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ve eşi Gökhan Günay’ın İstanbul’daki konutlarına davetli oldu. Aşkları lisede başlamış. Emine Nur Günay’ın akademik kariyeri…

41 YILLIK BİRLİKTELİK

Sizi tanıyalım. Kimdir Gökhan Günay?

1962 doğumluyum. Marmara Üniversitesi Firma Kısmı’nden mezun oldum. Muhtelif bankalarda üst seviye idareyicilik yaptım. 1985 senesinde başladım bankacılığa 2018’de tamamladım. Bankacılığın en güç yanı çocukların; ‘Niçin herkesin izleniyor da bizde hep haberler sarih’ laflarıydı. Piyasaları takip ediyorsun, akşam konuta geldiğinde de devam ediyor vaka. Dünyada ne oluyor Türkiye’de ne oluyor. Politika de izlerdik sonra yakından izlemeye başladık.

Nasıl tanıştınız?

Gökhan Günay: Bizim dostluğumuz lise son sınıfta, Eskişehir Maarif Koleji’nde başlayıp bugüne kadar geldi. 80 senesinde tanıştık, 41 yıldır beraberiz. 1987 senesinde de konutlandık. Yıpranmışız Gülüyor. Evvel aynı mektepte, daha sonra aynı sınıfta, son olarak da aynı sırada devam etti dostluğumuz. Aynı sıradan da mezun olduk. Aynı gizeme rastla olmadı ama herhalde benim bir başarım varmış Gülüyor. Mektep bahçesinde sohbet ederdik, beraber ders çalışırdık.

Emine Nur Günay: Aynı sınıftaydık, görüştüğümüz üç beş karakter bir grup vardı. Daha sonra Gökhan ile aynı sırada oturmaya başladık. Sohbet filan derken yakınlaşma oldu herhalde. Resmi bir teklif olmadı. Adı koyulmadı, kendiliğinden natürel yolla büyüyen bir süreç oldu. Üniversite için müracaat ettik. Benim maksadım Boğaziçi’ydi. Gökhan değişik alanlar da düşünüyordu.

Gökhan Günay: Üniversite imtihanına girdik, seçimlerimizi yaptık. Nur Boğaziçi’ni yazdı, ben tıp düşünüyordum. Yalnızca iki seçim yaptım bir Çapa bir de Cerrahpaşa. İki seçim yapınca sarihte kaldım. Ek yerleştirmelerle Marmara Üniversitesi Firma Kısmı’ne girdim. Boğaziçi yazmam için Nur hayli ısrar etmişti puanım da yakalıyordu ama yazmamıştım.

Ben su altına daldım Nur siyaseteZeynep Nur ve Ömer isimli iki çocukları olan çift 2.5 yaşındaki torunları Ela Nur’a büyük bir özlem dinliyor. Kızları Zeynep Nur ABD’de çalışırken Thomas Connelly evlenmiş. Aile pozuna sevecen, meraklı ve sadık arkadaşları 12 yaşındaki Muffin ile dört yaşındaki Pokito da eşlik ediyor.

Hayaliniz hekimlikti başka bir deyişle.

Gökhan Günay: Yanlış bir hayal olurmuş. İki ağabeyim de hekim, onları görerek karar verdiğim bir şeydi, benim için doğru bir iş olmazmış. Bankacılık ve firmayı çok beğendim. 

Konutluluk kararı nasıl alındı?

Gökhan Günay: Üniversite bitti, ardından da konutluluk. Ben askerdeyken Nur da master’ını bitirdi. Resmi bir dostluk öneriyi olmadığı gibi konutluluk öneriyi de olmadı. 

MUHTEŞEM BİR BABADIR

Emine Nur Günay: Gökhan askerden döndü, çalışmaya başladı. Bütün o sırada da teyzem devreye girdi. Uzun vakittir beraber olduğumuzu öğreniyordu. Teyzem, ‘Kaç sene oldu, siz ne yapıyorsunuz’ dedi. Annem ve babam öğreniyorlardı ama ilk kere tanışmada gördüler Gökhan’ı. Annem, rahmetli Gökhan’ı gördüğü günü, ‘Bir girdi odaya kapıdan, ne kadar uzun boylu çocukmuş’ laflarıyla anlatırdı. Art süratle geldi, ailelerimiz de çok hoş uyuştu. 86’nın ağustosunda nişan yaptık; 1987’nin şubat ayında da konutlandık. Gökhan benim için eş değil, yaşam dostu. 17 yaşımızdan itibaren beraberiz. Beraber geliştik. Çocuklarımız Amerika’da doğdu; hem çalıştık, hem okuduk hem de kısıtlı bütçemizle destekçi alamadığımız için çocuklarımızı beraber, nöbetleşe geliştirdik. Yaşamı hisseleştik çocuklarımızla beraber geliştik belki de. Pakliği de beraber yaptık çocuklarımızı da beraber geliştirdik. Konferanslara dahi götürdük çocuklarımızı. Gökhan muhteşem bir baba.

Ben su altına daldım Nur siyasete

MÜZİKTEN İKMALE KALMIŞTIM

“MÜZİK aleti çalmak çok özel” diyen Gökhan Günay, müzik mevzusunda çok makûsmuş. “Ortaokulda müzik dersinden ikmale kaldım. Benim müzik kulağım hiç yok, sporcu insanım” diyen Gökhan Günay bateri çalmaya başlama hikâyesini şöyle anlatıyor: “Bankaya bir şey anlatmam lazım. Antalya’da 700-800 karakter buluşma. 4.5 ay bateri dersi aldım. Konuta elektronik bateri aldım. O akşam sanatçının artta iki parçasına ben eşlik ettim. Gündüz de buluşmada bunu söyledim, ‘İnsanın yaşamda yapamayacağı bir şey yoktur. Bu benim yaşamda yapamayacağım bir şeydi ama sırf size istediğinizde bir şey yapabileceğinizi göstermek istedim’ dedim.

Ben su altına daldım Nur siyasete

Türkiye Elektrik Kurumu MAKÛS HUYU İNATÇIDIR

Birbirinizi anlatır mısınız?

Emine Nur Günay: Gerçekten yaşam dostum. Yaşamta güvenebildiğin kim var diye sorsanız Gökhan Bey tenim. Her zaman ailesine öncelik vermiştir. Çok yoğun bir kariyeri vardı ama çocuklarıyla çok yakın ilgilendi. Çok iyi bir baba iyi bir eş, eş ötesi yaşam dostumdur. Yapıcıdır. Bir türkiye elektrik kurumu huyu var azıcık inatçıdır. Çok güç ikna olur.

Gökhan Günay: Çocukları her şeyin önünde kazanç. Her yarıyılında böyle oldu. Bebekliklerinde nasılsa şimdi de öyle. Çok durgun bir insan ben çok coşkulu süratli hareket eden bir insanım. Beni dengeliyor hakikatinde. Çok iyi mentordur, çok iyi aşçıdır. Ben çok hoş yumurta yaparım bir de kahve; filtre kahve benim işimdir. Negatif bir özelliği var o da hiçbir şeyi unutmaması.  

AMERİKA YOLCULUĞU

Amerika yolculuğu nasıl başladı?

Emine Nur Günay: Babam genel cerrahtı annem ise eczacı ama biz üç kardeş hiçbirimiz sıhhat alanı düşünmedik. Lise sonda Boğaziçi Ekonomi dedim başka bir şey demedim. Üniversite üçüncü sınıftan sonra da akademik kariyer yapmaya karar verdim. 1988 senesinde Amerika’ya gittik.

Gökhan Günay: 11 Eylül evvelinde oradaydık. 6.5 sene kadar da Amerika’da kaldık. Çocuklarımızın her ikisi de Amerika’da dünyaya geldiler.

Emine Nur Günay: Ben doktoramı yaptım, Gökhan master yaptı. Hem çalıştık hem okuduk hem de iki çocuğumuza kavuştuk Amerika’da. Hekime yaparken en ehemmiyetli imtihanıma hazırlanırken dünyaya geldi Zeynep. Bazen ‘Cehalet cesareti’ diyorum kendime. 89’un ağustosunda Zeynep Nur doğdu. 94 senesinin ocak ayında, hekime tezimin korunması evvelinde de Ömer doğdu. Çocuklarımızın Türkiye’de gelişmesini istedik ve dönmeye karar verdik. Zeynep ilkokula başlayacaktı, Ömer ise 1.5 yaşındaydı. Gelip Türkiye’de sıfırdan başladık yaşama iki çocukla.  

Ben su altına daldım Nur siyasete

POLİTİKA EVVELİ SON DALIŞ

GÜNAY Ailesi uzun seneler evvel dalışa başlamış. Gökhan Bey, ‘ailece’ yapılacak dalış macerasında Emine Hanım’ın politikaya başlamasıyla azıcık yalnız kalmış. Dünyanın her yerine dalmaya giden Gökhan Günay Instagram hesabından da dalış serüvenlerinde karşılaştıklarını paylaşıyormuş. Politika evvelinde beraber en son Dubai’nin ufak bir adasında dalmışlar. Emine Hanım ise türkiye elektrik kurumu başına son dalışını siyaseten Eskişehir’de yapmış. 29 Ekim 2015’te Eskişehir’de tatlı su dalışı yapan Emine Hanım, su altında Türk bayrağı da açmış. “Ardından da politikaya daldım” diyor gülerek.

BİR TELEFONLA POLİTİKAYA GİRİŞ

Yoğun iş yaşamı devam ederken politika...

Emine Nur Günay: Ben konutumda politikanın içinde geliştim. Babam, Adalet Partisi’nden Eskişehir milletvekiliydi. O yarıyılda tercih koordinasyon merkezleri SKM yoktu; hemen herkes bize evimize bir araya gelirdi. Konutumuz SKM gibi olurdu; ben telefonlara bakardım, anekdot alır babama iletirdim. Erkek kardeşim babamın sürücülüğünü yapardı. Ama biz üç kardeş hiçbirimiz de politika düşünmedik babam da öneri etmedi. Bana ilk olarak, Başbakan Ekonomi Başdanışmanlığı öneriyi geldi. Kadromun üniversitede kalması şartıyla kabul ettim. Sene 2015 Amerika’da oğlumun yanındayken bir telefon geldi, ‘İstifa etmenizi istiyoruz aday olacaksınız’.

Gökhan Günay: Ben Türkiye’de olduğum için telefonla konuştuk. 24 saat içinde karar verdik, ‘Sen öğrenirsin’ dedim. Politikae katıldığım türkiye elektrik kurumu taraf da tercih çalışmalarıdır. Sahada yaşam çok hoştu.

Emine Nur Günay: 2015 Haziran tercihlerinde aday oldum. Üçüncü sıradaydım seçilemedim ve Başbakanlığa geri döndüm. Kasım tercihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın teveccühleriyle yine aday gösterildim, bu iftihar verici bir şeydi. Babam çok hoşlanılan bir vekildi her şeyden evvel hoşlanılan bir hekimdi. Politikai de babamın çizgisinde, ona layık olarak yapmak istedim. 2018’de erken tercih kararı alındı. Eskişehir’de ilk kere ikinci yarıyıl vekillik yapan bayan milletvekiliyim.