Benzediği kişiyi öldürmüştü! Sözleri mahkemeye damga vurdu... Tüm suçu ona attı

Benzediği kişiyi öldürmüştü! Sözleri mahkemeye damga vurdu... Tüm suçu ona attı

Antalya'da Aykut Çakal'ı 24 arabasını satıp parasını almak için Muhammet Karataş ile beraber öldüren Suriyeli Mohammad Ghazı Jasem'in lafları duruşmaya damga vurdu. Maznun Jasem, tüm kabahati,…

Antalya'da, giyim mağazasında reyon idareyicisi olarak çalışan Aykut Çakal'ın İstanbul'da yaşayan ailesi, geçen sene 23 Kasım gecesinden sonra kendisinden haber alamayınca vaziyeti polise bildirdi. Tüm aramalara karşın Aykut Çakal'ın izine tesadüfülmezken, aile, oğullarının kaybolmasının ardından 2008 model arabasının Muratpaşa ilçesindeki bir galeriye satıldığını, satış operasyonunu hakikatleştiren şahsın da dostu Muhammet Karataş olduğunu öne sürdü. Karataş'ın, satış harekâtları sırasında da Aykut Çakal'a benzeyen Suriyeli Mohammad Ghazı Jasem'i taşıtın sahibiymiş gibi yanında getirdiği iddia edildi.

TOPRAĞA DEFİNELİ CESEDİ BULUNDU

Çalışmalarını bu istikamette genişleten polis, Aykut Çakal'a benzeyen Mohammad Ghazı Jasem'e erişti. Nezaretine alınan Jasem, Aykut Çakal'ı arabasını satıp parasını almak için Muhammet Karataş ile boğarak öldürdüklerini, cesedini de Varsak bölgesindeki ormanlık alana gömdüklerini itiraf etti. Jasem'in belirttiği alanda arama yapan polis, Aykut Çakal'ın el ve ayakları bağlı cesedini, toprağa defineli buldu. Takımlar tarafından çıkartılan Çakal'ın cansız vücudu, otopsinin ardından toprağa verilmek üzere İstanbul'a sevk edildi. Kuşkuluların Aykut Çakal'a ait arabayı 83 bin liraya sattıkları saptandı. Bulunan arabaya el konuldu. Nezaretine alınan Jasem, emniyetteki harekâtlarının ardından çıkarıldığı adliyede 'isteyerek öldürme' suçuna hapsedildi.

POLİSLERE SALDIRININ FAİLİ

Isparta, İzmir ve Hatay'a gittiği tanımlanan öbür kuşkulu Muhammet Karataş'ın, 3 Aralık'ta Kahramanmaraş'taki bir otelde olduğu ihbarı alındı. Otele kendisini nezaretine almaya gelen 1 polis memurunu silahla şehit edip, 1 polisi de yaraladıktan sonra kaçan Muhammet Karataş, birkaç saat sonra kent merkezindeki bir av bayisine giderek kurşun istedi. İhbar üzerine polis ekipleri de adrese geldi. Kaçmaya çalışan Muhammet Karataş, 'dur' uyarısına uymayınca ateş açıldı. Yaralanıp sağlık kurumunda operasyona alınan Karataş, hayatını yitirdi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜR BOYU MAPUSU İSTENDİ

Mohammad Ghazı Jasem hakkında, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'ağırlaştırılmış ömür boyu mapus' istemiyle iddia belgesi hazırlandı. İddia Belgesinde, cinayetin ayrıntılarına yer verildi. Mohammad Ghazı Jasem ile can veren Muhammet Karataş'ın aynı dükkanında bir süre çalışmaları sebebiyle dost oldukları belirtilen iddia belgesinde, Karataş'ın aynı zamanda maktul Aykut Çakal'ın da çok yakın dostu olduğuna dikkat çekildi.

'CİNAYET SONRASI KİMLİĞİ ALIP ARABAYI SATTI'

Karataş'ın, Aykut Çakal'ı öldürüp taşıtını satmayı öneri ettiği, Mohammad Ghazı Jasem'in de bu öneriyi kabul ettiğine vurgu yapılan iddia belgesinde, şöyle denildi:

"Mohammad Ghazı Jasem, maktul Aykut Çakal'a fiziksel olarak benzemektedir. İki kuşkulu maktulü öldürmek için fikir birliğine varmıştır. Nitekim, 23 Kasım 2020 tarihinde saat 21.30 sularında maktulün evinde buluşmuşlardır. Evvelden yaptıkları tasarı gereğince maktulü iple boğan Karataş ve Jasem, cesedi kutu bandı ile bağladıktan sonra gece yarısı götürüp gömmüştür. Ertesi gün maktulün kimliğini alan ve kıyafetlerini giyen Mohammad Ghazı Jasem, Muhammet Karataş ile beraber notere giderek Aykut Çakal'ın 34 CBD 909 plakalı arabasını 83 bin TL'ye satmışlardır. Ayrıca, Mohammad Ghazı Jasem maktulün cep telefonunu da satmıştır. Mohammad Ghazı Jasem ile Muhammet Karataş eylemlerini tasarlayarak yapmıştır. Kuşkulu Jasem'in bir kabahatin işlenmesini saklayarak kaliteli öldürme ve kaliteli yağma kabahatini işlediği anlaşılmıştır."

DURUŞMADA SUÇLAMAYI REDDETTİ

Tutuklu maznun Mohammad Ghazı Jasem, Antalya 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk kere egemen karşısına çıktı. Jasem, mahkemeye bulunduğu cezaevinden SEGBİS sistemi ile katılırken, can veren Aykut Çakal'ın yakınları ve taraf avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu. Korunmasında, iddia belgesindeki ifadesinin polis zorlaması ile alındığını öne süren Mohammad Ghazı Jasem, şöyle konuştu:

"Muhammet Karataş ile inşaatlarda tanıştım. Karataş, Isparta'da tavuk çiftliği olduğunu, orada çalışabileceğimi söyledi. Beraber Isparta'ya gidecektik. Hadise günü saat 20.00 sıralarında çocuklarımı abimin evine vazgeçtim. 23.00 sıralarında Muhammet Karataş'ın dediği saatte otogara gittim. Muhammet Karataş beni telefonla arayarak, evine gidip eşyaları toplamasına dayanak etmemi istedi. Verdiği adrese gittim. Muhammet beni binanın önünde karşıladı ve üçüncü kattaki daireye çıktık. Kapı sarihti. İçeri girdiğimizde salonda çekyatın üzerinde maktulün elleri ve ayakları iple bağlanmış, üryan gidişattaki cesedini gördüm. Zati konuta girerken evin içerisinde ilginç bir koku vardı. Maktulü öyle görünce korktum ve titremeye başladım. Muhammet bana, maktulün kendisi ile cinsel ilişkiye girmek istediğini ve bu surattan onu iple boğarak öldürdüğünü söyledi. Maktulün boynunda da ip olduğunu gördüm. Muhammet'in elinde bıçak vardı. Konuttaki eşyaları çantaya doldururken kendisine dayanakçı olmamı istedi. Beni, 'Ceset birken, iki olmasın' diyerek tehdit etti. Korktuğum için dayanak etmek zorunda kaldım. Maktulü konuttaki bir battaniyeye sardık. Beraber maktule ait otomobilin arka koltuğuna koyduk. Taşıtı Muhammet kullandı. Muhammet benim konutumun bahçesinde kürek ve bel olduğunu öğreniyordu. Onları aldım. Fobiden sesimi çıkaramadım. Polise haber veremedim. Cesedi Varsak'ta ormanlık alana gömdük. Ertesi gün maktule ait otomobili, yeniden onun otomobildeki ceketini giyerek, bir hayli galerici dolaştıktan sonra sattık. Galericilerle görüşmeleri Muhammet yaptı. Otomobili 83 bin TL'ye, cep telefonunu da 2 bin 700 TL'ye sattık. Muhammet bana otomobilden 3 bin TL, cepten de 200 TL verdi. Isparta'ya ailesinin yanına gideceğini söyledikten sonra bir daha görüşmedik. Bahsettiğim eylemleri de Muhammet'in tehdidi nedenine reelleştirdim."AVUKAT YÜCEL: MAZNUN CANİCE ADAM ÖLDÜRMÜŞTÜR

Şikayetçi avukatı Umut Yücel ise maznunun korunmalarını kabul etmediklerini belirterek, "Maznunun beyanları paradoksludur. Reeli yansıtmamaktadır. Tamamen kabahatten kurtulmaya müteveccihtir. Maznun taşıtın satışı sırasında maktulün giysilerini giymiştir. Maktulün hesabından maznunun hesabına para havalesi yapıldığı tespit edilmiştir. Bu da maznunun maktulü daha evvel tanıdığını göstermektedir. Maznunun canice adam öldürme kabahatinden cezalandırılmasını arz ediyoruz" dedi.

Maznunun tutukluluğunun devamına karar verilen mahkeme, yetersizlerin giderilmesi için ertelendi.