Beşiktaş'ta Weghorst ve Muleka'ya tam not!

Beşiktaş'ta Weghorst ve Muleka'ya tam not!

Avusturya'daki üçüncü hazırlık maçında Bundesliga takımı Mainz'ı Cenk Tosun'un golüyle mağlup eden Beşiktaş'ta yeni transferler Wout Weghorst ve Jackson Muleka performanslarıyla bütün not aldı. Yazarımız

Beşiktaş, Avusturya kampındaki 3’üncü ve son hazırlık maçında Almanya Bundesliga takımı Mainz 05 ile karşı karşıya geldi. Siyah-beyazlılar gayretten Cenk Tosunun 24'üncü dakikada attığı golle 1-0 galip ufaladı.

Beşiktaş Teknik Direktörü Valerien Ismael, Viktoria Plzen maçının 11’ine göre kadroda tek farklılığa gitti.

Fransız teknik adam, Boyd’un yerine Kevin N’Koudou’yu ilk 11’de görevlendirdi. Ismael, Mainz 05 karşısında; Ersin Destanoğlu- Necip Uysal, Welinton, Montero, Rosier, Salih Uçan, Gedson, Umut Meraş, Emirhan Delibaş, N’Koudou ve Cenk Tosun 11'ini sahaya sürdü.

Siyah-beyazlılar, üstün oynadığı karşılaşmada 24'üncü dakikada Cenk Tosunun tek golüyle Alman takımıni mağlup etmeyi muvaffak oldu. Salih'in ara pasında ceza sahası içi sağ çaprazda topla buluşan Cenk Tosun, sert vuruşla meşin yuvarlağı ağlara göndererek ekibina zaferi getirdi.

BREMEN'İ YENDİ, PLZEN'LE BİRLİKTEYE KALDI

Beşiktaş, Avusturya kampı kapsamındaki ilk hazırlık maçında Werder Bremen'i 2-1'lik skorla yenerken ikinci hazırlık maçında Viktoria Plzen ile de 0-0 birlikteye kaldı.

UĞUR MELEKE: WEGHORST - MULEKA İKİLİSİ ÇOK UMUT VERİCİ

Beşiktaş, Avusturya’da üç ciddi hazırlık maçı yaptı: Bunların ikisi Bundesliga takımları Werder Bremen ve Mainz ile, biri de Çek şampiyonu Viktoria Plzen’leydi. Bu üç maçın ilk 11’lerinde bütün 8 oyuncu aynıydı; Bremen müsabakasından Plzen’e 2, Plzen’den de Mainz’a yalnızca 1 farklılık yaparak geçiş yaptı Ismael. Yani hazırlık maçlarını ciddiye aldı. Bir as 11 oluşturmaktı emeli.

STRATEJİ HEP AYNI

Her üç maçta da Beşiktaş’ın dizilişi 3-4-1-2 idi. Her üç yarışmaya da aynı üçlü savunma, NecipWelinton-Montero başladı. Yalnız enteresandır, Fransız teknik adam Rosier’i zaman zaman üçlü defansın içinde de değerlendiriyor. Bu üç karşılaşmada gördüğümüz kadarıyla Beşiktaş’ın taktiği aynı: Şayet rakipleri bir hamleyi bitiremezse, kaleci Ersin’le oyunu süratli başlatmak ve hazırlıksız tutmak ana emel. Dün Mainz’ın saldırı oyuncuları erken faullerle, Ersin’i de devamlı rahatsız ederek bu olasılığın önünü genelde kestiler.

EKİBİN KALBİ GHEZZAL

Şayet oyun Ersin’le süratli başlatılamazsa bu kere geride birkaç top çevirip Montero veya Welinton’un ayağından uzun top oynanıyor. Bu uzun toplar da dün 46’da Weghorst’un oyuna girmesiyle daha fazla anlam kazandı. Dün sanırım 45’le 65 arası sahada kalan Weghorst’luMuleka’lı-Ghezzal’li 11, Beşiktaş’ın 2022-23’teki as 11’i. Ghezzal ekibin kalbi. On numara rolünde onu izleyeceğiz. Ghezzal’in arkasındaki ikilide Gedson-Salih’i izleme olasılığımız yüksek. Salih hem hazırlık maçlarında tesirli oynuyor. Hem de ilk 11’de üç yerliye gereksinim dinlendiği için o bölgede formayı kapma şansı çoğalıyor Salih’in. Dün de Cenk’in attığı golde hem presteki rolü, hem de ara pası etkileyiciydi.

MULEKA ÇOK DOLAŞIYOR

Herkesin merak ettiği Beşiktaş’ın yeni santrforları Weghorst - Muleka’ya gelince... Weghorst hem presçi, hem set hücumuna katılmaya istekli, hem de havada tesirli. Hollandalı dev santrfor en uçta dokuz numara rolünde oynarken partneri Muleka daha fazla geziyordolaşıyor ve savunma dengesini bozmaya çalışıyor. Beşiktaş’ın bu sezonki santrfor ikilisinin ilk 45 dakikalık test sonucu gayet etkileyici, gayet umut vericiydi dün.