Beşir Bey’in 240 bin doları buhar oldu

Beşir Bey’in 240 bin doları buhar oldu

Kripto para borsalarına ait yasal tertip etme bilave edilirken şikâyetler de giderek artıyor. Son olay, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’nin Türkiye biriminde yaşandı. Dış ticaret işi yapan

Türkiye'de, son aylarda, Thodex, Vebitcoin, Sistemcoin gibi platformların bir gecede kapatılması ve geride binlerce mağdurun kalmasıyla gündeme gelen kripto para borsaları ile alakalı meseleler devam ediyor. Bu kere mağduriyetlerin yaşandığı adres, Changpeng Zhao’nun kurduğu ve harekât hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın Türkiye bkocamanımı oldu. Mersin ve İstanbul’da savcılıklara yapılan kabahat duyuru başvurularına göre enteresan olay 2 Eylül günü yaşandı. Dış ticaretle uğraşan Beşir B. 42, asıl ticaretin yanı gizeme bir kaç yıldır kripto para piyasasında iş yapan bir addı. “Gözüm 7-24 ekranda” diyen Beşir B., anılan gün 4 ayrı kripto para borsasına 900 bin dolar yatırdı. B.’nin ifadesine göre, anılan paranın bir kısmı akrabalarına aitti.

4 AYRI BORSAYA 900 BİN DOLAR YATIRDI

Kayıtlara göre Beşir B., 900 bin doları 4 ayrı borsaya bölüştürdü. 5 ay evvel harekât yapmaya başladığı Binance Türkiye’ye ise 240 bin dolar yatırdı. Operasyonun yapılış saati ise 12,09 olarak kayda girdi. Bu arada anılan piyasada harekât yapmak için iki ayrı doğrulama kodunun girilmesi gerekiyor. Beşir B. de bu doğrulama kodlarını girerek hesabına eriştiğini sözkonusu parayı yatırdığı gibi TL’ye çevrilmesi için de direktif verdiğini söyledi.

Beşir Bey’in 240 bin doları buhar oldu

4 DAKİKA İÇİNDE

Hesabına yeniden giriş yapan Beşir B., o an şok geçirdi. Kendi ifadesi ile bir an ekranı yanlış gördüğünü düşündü. Ancak daha dikkatli baktığında hakikati fark etti. Beşir B.’nin hesabına yatırdığı para başka bir cüzdana aktarılmıştı. Büyük bir mesele ile karşı karşıya olduğunu anlayan B., paranın sevk edildiği hesabı ve saatini gördü. Buna göre, 200 bin dolarlık transfer saat 14.02’de, kalan kısım ise 14.06’da aynı hesaba aktarılmıştı.

HIRSIZI BULAMAYIZ

Beşir B., hemen Binance Türkiye ekibi ile temasa geçti. Firmanın web sitesinde rastgele bir telefon numarası olmadığı için e-posta gönderdi ve başına gelenleri bildirdi. İşletme görevlisinden, Beşir B.’ye 1.5 saat sonra yabide geldi. Gelen yabidede özetle “Çekim operasyonu için zorunlu doğrulama kodları girilmiş. Binance Türkiye üzerinde bir güvenlik sarihi bulunmuyor. Hedef adresin sahibini belirlemek olası değil. Çalınan paraları hedef adresten kurtarmak da olası değil. Zira blok zincirdeki bir operasyonu tersine çevirmek imkânsız” denildi.

Firmadan gelen bir öbür e-postada ise, Beşir B.’ye, polise ve savcılığa başvurması teklifinde bulunuldu.

‘EL KOYMA KARARI VERİLSİN’

İşletme ile olan temasından pozitif bir netice alamayan Beşir B. savcılığa başvurdu. Savcılık başvurusunda, Binance Türkiye’nin sahibi konumundaki BN Teknoloji AŞ’de, alakalı bilgisayar ve programlara ait arama ve el koyma talebinde bulunuldu. Savcılık arzuhalinde ayrıca, Google da yazı yazılarak, Beşir B.’nin tanımlı e-posta adresine bir doğrulama kodunun sevk edilip sevk edilmediğinin sorulması istendi.

ÖBÜR HESAPLARINDA MESELE YOK

Avukat Ahmet Ekin “Müvekkil üzerine tedbirlerini almış. İki evreli güvenlik sistemini etkin hale getirmiş. Hırsızlık olayı müvekkilin aygıtlarındaki güvenlik sarihinden kaynaklansaydı, öbür borsalardaki varlıklarının da hasara uğraması bilave edilirdi. Olaydan sonra korsanın yollamış olduğu e-postalarda müvekkilden Binance Türkiye hesabına 240 bin dolar aktarması arz edildiği de korunduğunda zafiyetinin tamamen alakalı firmadan kaynaklandığı neticesine erişilmektedir” dedi.

BAŞKA BİR ŞAHIS DE 26 BİN DOLAR KAPTIRDI

Benzer bir meseleyi, A. Y. adlı bir şahsın da yaşadığı anlaşıldı. A. Y. Binance Türkiye’den, Binance Global’e aktardığı 26 bin dolarının buharlaştığını ifade etti. Aynı şahıs “Kripto para borsalarına yasal tertip etme geciktikçe şikâyetler artıyor. Yalnızca Thodex değil dünyanın en büyük kripto para borsalarında da mağduriyetler yaşanıyor” yorumunda bulundu. Öte yandan Binance Türkiye ile alakalı çok sayıda şahsın da, muhtelif şikâyet platformlarında paylaşımda bulunduğu görüldü.Müşterinin hesabına ulaşması için borsa tarafından sevk edilen doğrulama kodunu girmesi gerekiyor. Ancak şikayetlerin ehemmiyetli bir bvefatını borsaya girmek için kullandığı e-mail adresine bu doğrulama kodunun gelmemesi oluşturuyor.

MESELE BİZDE DEĞİL SALDIRIYA UĞRAMIŞ OLABİLİR

Hürriyet’in sualleri üzerine Binance Türkiye’den yapılan yazılı açıklamada ise şöyle denildi: “Platform olarak bizim gözümüzde bu harekât kullanıcının hesabından para sürüklemesi olarak görünüyor. Şayet kullanıcı bu operasyonları kendisi yapmadıysa, e-posta adresi, cep telefonu ya da bilgisayarı bir saldırıya maruz kalmış olabilir. Bu olayda, her hangi bir personelimizin dahlinin olması mevzubahisi değil. Mesele de bizim sistemimizden kaynaklı görünmüyor.”

Borsada kolay harekât ve düşük komisyon için tıklayın