Beyaz Saray: Erdoğan-Biden görüşmesi bir fırsat

Beyaz Saray: Erdoğan-Biden görüşmesi bir fırsat

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın ilk yurt dışı ziyaret programında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyi öncelik edindiğini…

Psaki, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden'ın Washington'dan İngiltere'ye seyahat ettiği sırada uçaktaki gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden'ın 14 Haziran'da Brüksel'de yapacakları ikili görüşmeden temennilerinin ne olduğunun sorulması üzerine Psaki, "Bu ilişki, yapıcı bir biçimde beraber çalışmaya devam edilmesi gerektiğini sezdiğimiz alanların ve fırsatların olduğu, aynı zamanda ciddi ihtilaflar yaşadığımız alanların da olduğu bir NATO ortağıyla olan ilişki. Bu, Başkan Biden'ın, ilk yurt dışı ziyaretinde ikili görüşmeyi öncelik edinmenin ehemmiyetli olduğunu sezdiği surat surata diplomasiye sahip olmak için bir fırsat." ifadesini kullandı.

Psaki, mevzubahisi görüşmede masada hangi mevzuların olacağı sualine ise "Küresel cemiyeti etkileyen bölgesel güvenlik mevzularını görüşeceklerine bellim, aynı biçimde Kovid-19 ve ekonomi de mevzular dahilinde olacaktır. Görüşme zamanı yanaştıkça elimizde daha çok ayrıntı olacaktır." cevabını verdi.

BİDEN'IN 1 HAFTALIK AVRUPA ZİYARETİ TAKVİMİ

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden'ın bugün başlayan turunda ilk durağı İngiltere olacak. Biden, burada Başbakan Boris Johnson ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile görüşecek ve 11-13 Haziran tarihleri arasında G7 Zirvesi'ne katılacak.

Biden, İngiltere'nin ardından 13 Haziran günü Belçika'nın başşehri Brüksel'e geçecek. 14 Haziran'da hakikatleştirilecek NATO Zirvesi'ne katılacak olan Biden, burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başkan olarak ilk surat surata görüşmesini asıllaştıracak. Görüşmede ikili ilişkilerin kapsamlı biçimde ele alınması bekleniyor.

Biden, 15 Haziran'da Brüksel'deki Amerika Birleşik Devletleri-AB Zirvesi'ne katılacak ve ardından 16 Haziran'da İsviçre'nin Cenevre kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.