Beyaz Saray, kızamık nedeniyle Afganların ABD'ye girişini durdurdu

Beyaz Saray, kızamık nedeniyle Afganların ABD'ye girişini durdurdu

Beyaz Saray, son yarıyılda ülkeye getirilen bazı Afganlarda kızamığa tesadüfülmesi sebebiyle Hastalık Hakimiyet ve Tedbire Merkezinin CDC nasihati üzerine Afganistan'dan tahliye edilenlerin Amerika Birleşik

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, tertip ettiği basın buluşmasında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

Afganistan'dan tahliye edilen bireyleri Amerika Birleşik Devletlerine getiren uçuşlara ait Psaki, "Amerika Birleşik Devletleri, bu uçuşları CDC'nin ihtarı üzerine geçici olarak durdurdu. Son yarıyılda Amerika Birleşik Devletlerine gelen bazı Afganlarda kızamık teşhis edildi, bu sebeple temkin emelli uçuşları durdurduk." bilgisini paylaştı.

Psaki, kızamık teşhis edilen bireylerin karantinaya alındığını ve CDC'nin Amerika Birleşik Devletlerine gelen tüm Afganlara kızamık aşısı yapacağını kaydoldu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında dün gece yapılan görüşmeye de değinen Psaki, "Görüşme takribî 90 dakika sürdü. Alışılmış bir görüşmeydi. Aradaki bağlantı hattının kopmaması ismine böyle bir adım attık." değerlendirmesinde bulundu.